آنچه در این مقاله می خوانیم

آربیتراژ زمانی اتفاق می‌افتد که یک دارایی در یک بازار خریداری و به طور همزمان در بازار دیگری به فروش برسد. درباره آربیتراژ و روشهای آن، در این مقاله بخوانید.

آربیتراژ چیست، آربیتراژ در ارزهای دیجیتال

آربیتراژ چیست، آربیتراژ در ارزهای دیجیتال

زمان مطالعه: 6 دقیقه

18 تیر 1400

اگر در دنیای ارزهای دیجیتال به دنبال کسب سود جذاب هستید، احتمالا باید قبل از هر چیز بیاموزید که آربیتراژ چیست و چه کاربردی دارد. درواقع آربیتراژ گرفتن، یکی از روش های نسبتا کم خطر و پر هیجان برای کسب سود در بازار ارزهای دیجیتال است. پس برای آنکه بدانید آربیتراژ چیست ، این مقاله را تا انتها همراهی کنید.

اگر بخواهیم بسیار ساده توضیح دهیم باید بگوییم آربیتراژ (Arbitrage) در علم اقتصاد به معنای کسب سود از تفاوت قیمت بین یک دارایی در بین دو یا چند بازار است.  در این مقاله به طور کامل مفهوم آربیتراژ و سود آربیتراژی را شرح داده‌ایم.

در واقع آربیتراژ یعنی کسب سود از اختلاف قیمت در دو یا چند بازار. سود آربیتراژی زمانی حاصل می‌شود که یک دارایی به طور همزمان در دو بازار مختلف یا در موارد خاص با دو قالب متفاوت از یکدیگر به مصرف کنندگان عرضه شود.

درواقع معامله گر (که دیگر در اینجا نمیتوان نامش را به همین سادگی معامله گر گذاشت) در روش آربیتراژ گیری، تلاش میکند تا دو بازار را بیابد که دسترسی به هر دوی آن بازار ها در مدت زمان کوتاه و با سهولت انجام شود. معامله گر ما در یکی از آن دو بازار خریدار است و در بازار دیگر فروشنده!

دقت کنید. وقتی میگوییم بازار دیگر منظورمان دقیقا همین کلمه است. “بازار دیگر” یعنی مارکتی که عملا هیچ ارتباطی به مارکت اول نداشته باشد و قیمت های خاص خود را داشته باشد.

آربیتراژ در دنیای واقعی ما

اما برای تفهیم هرچه بیشتر و بهتر این موضوع بیایید یک مثال فوق العاده ساده را برای آربیتراژ در دنیای واقعی در نظر بگیریم. آربیتراژ چیست. آربیتراژ همان کاری است که فرد گفته شده در مثال زیر به انجام میرساند!

فرض کنید فردی در محله ای زندگی میکند که آن محله 2 بازار میوه و تره بار در دو منظقه نسبتا نزدیک به هم دارد. در بازار میوه و تره بار اول، موز به ازای هر کیلو 1000 تومان است و در بازار میوه و تره بار دوم، موز حداقل 1200 تومان به ازای هر کیلو خرید و فروش میشود. نتیجه قابل پیش بینی است. فرد میتواند 1 کیلو موز را از بازار اول خریداری کرده و در بازار دوم به فروش برساند و 200 تومان سود عاید او شود. بی آنکه عملیات خاصی را روی موز ها انجام داده باشد. تنها کاری که در این حالت صورت گرفته است، شناخت بازار ها و تفاوت قیمت ها در دو بازار است.

آربیتراژ ارزهای دیجیتال

آربیتراژ در دنیای ارزهای دیجیتال نیز دقیقا به همین صورتی است که در بالا توضیح داده شده است. درواقع برای آنکه بدانید آربیتراژ چیست باید درباره مارکت های مختلفی ارزهای دیجیتال اطلاعات کافی بدست آورید.

آربیتراژ در ارزهای دیجیتال در صرافی ها انجام میگیرد. درواقع لازم است بدانید که در کدام صرافی کدام کوین نسبت به صرافی های دیگر در قیمت پایین تری معامله میگردد. درواقع برای آنکه بدانید آربیتراژ چیست بهتر است مثالی ساده را باهم مرور کنیم:

فرض کنید شما در دو صرافی ارز دیجیتال بایننس و کوینکس حساب دارید و با KYC انجام شده، میتوانید به راحتی در این صرافی های به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید. شما با کمی بررسی متوجه میشوید که کوین A در بیشتر مواقع در صرافی بایننس 100 دلار ارزانتر از صرافی کوینکس معامله میشود. شما تصمیم میگیرید که یک واحد از کوین A را از صرافی بایننس خریده و در کوینکس به فروش برسانید. با انجام این کار، شما تقریبا در هر معامله (به ازای یک واحد کامل از کوین A) 100 دلار سود را عاید خود خواهید کرد.

این یک مثال ساده بود تا بصورت پایه ای بدانید که آربیتراژ چیست. اما درواقع آربیتراژ انواع مختلفی دارد که در ادامه به آنها اشاره میکنیم:

انواع آربیتراژ در ارزهای دیجیتال

آربیتراژ ساده

زمانی که ارزهای دیجیتال در بیشتر از یک صرافی مبادله بشوند، آربیتراژ رخ می‌دهد. زیرا امکان خرید و فروش یک ارز دیجیتال در چند صرافی وجود خواهد داشت.

آربیتراژ مثلثی

این نوع از آربیتراژ بسیار نادر است و فرصت استفاده از آن کمتر بوجود می آید. آربیتراژ مثلثی در نتیجه یک اختلاف قیمت بین سه ارز خارجی شکل می‌گیرد. یعنی زمانی که نرخ مبادله ارزها دقیقا با یکدیگر برابر نیستند. در آربیتراژ مثلثی، معامله گرها سه ارز را انتخاب می‌کنند (مثلا بیت کوین، دلار و ین)، مقداری از جفت ارزی (بیت کوین/ دلار) را با یک نرخ مشخص مبادله و سپس جفت ارز را جابجا می‌کنند (بیت کوین/ ین). در نهایت آن را به ارز پایه تغییر می‌دهند (دلار/ ین)، و با پرداخت اندکی کارمزد برای انجام این تبادلات، به یک میزان سود خالص دست پیدا می‌کنند. مثلاً یک معامله گر با ین اتریوم می‌خرد، آن را در ازای دریافت یورو می‌فروشد و در نهایت با یورو دریافتی ین خریداری می‌کند. او از راه مبادله این سه ارز به سود آربیتراژی دست می‌یابد.

آربیتراژ ساپورت مقدار بهره 

قیمت ارزهای دیجیتال در بازارهای مختلف، در نتیجه آربیتراژ به سمت همگرایی می‌رود. برای نمونه، اگر صرافی کراکن اتریوم را ارزان‌تر از صرافی بیت استمپ بفروشد، مسلما آن دسته از معامله گرهایی که طرفدار سود آربیتراژی هستند، از کراکن خرید می‌کنند، و اتریوم‌های خریداری شده را در بیت استمپ می‌فروشند. در بسیاری از موارد تحت تاثیر این همگرایی، بازار به سمت برابری قیمت‌ها سوق داده می‌شود. در اینجا سود معامله گر از همگرایی قیمت‌ها حاصل می‌شود.

سخن آخر:

برای آنکه بدانید آربیتراژ چیست لازم است یکبار آن را تجربه کنید. تجربه آربیتراژ اگر موقعیت دریافت سود آربیتراژی بوجود آمده باشد، به شدت لذت بخش خواهد بود چرا که شما را با انجام چند عملیات ساده به مقداری سود خالص میرساند. برای یادگیری آربیتراژ بهتر است از مبالغ کم شروع کنید و در ادامه مبلغ خرید را افزایش دهید.

انواع آربیتراژ کدامند؟

آربیتراژ بر سه نوع است. آربیتراژ ساده، مثلثی و آربیتراژ نرخ بهره.

چطور با بیتکوین آربیتراژ بگیریم؟

انجام این کار بسیار مشکل است. درواقع باید صرافی ای بیابید که بیتکوین در آن با قیمتی بسیار پایین تر از حالت معمولی خرید و فروش میشود.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.