آنچه در این مقاله می خوانیم

بیت کوین به عنوان پادشاه کوین ها شناخته می شود اما در زمان های مختلف ممکن است کوین های دیگری وجود داشته باشند که سود دهی بالاتری نسبت به بیت کوین داشته باشند پس می توان با ورود به موقع به سایر کوین ها، سود بیشتری کسب کرد!

آلت کوین چیست ؟ آشنایی با آلت کوین ها و آلت سیزن

آلت کوین چیست ؟ آشنایی با آلت کوین ها و آلت سیزن

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

19 فروردین 1400

در دنیای ارزهای دیجیتال مفهومی به نام آلت کوین وجود دارد که دقیقا همانطور که از نام آن پیداست به معنای “کوین جایگزین یا کوین دیگر” است.

آلت کوین از ترکیب دو کلمه “Alternative” به معنای جایگزین و کلمه “Coin” به معنای سکه تشکیل شده است. اگر بخواهیم موضوع را کمی ساده تر بیان کنیم باید بگوییم “هر آنچه بیتکوین نباشد” آلت کوین است.

در دنیای ارزهای دیجیتال کوین های مختلفی وجود دارند که بسته به میزان سرمایه ای که در هرکدام از آنها وجود دارد در رده بندی های مختلف قرار میگیرند. بیتکوین بعنوان اولین و محبوب ترین ارز دیجیتال تقریبا هیچگاه سرمایه ای کمتر از 45 درصد از کل سرمایه بازار را از آن خود نکرده است و از این رو، این ارز دیجیتال محبوب بعنوان بهترین ارز و در رتبه 1 تمام جداول دارایی دیجیتال قرار میگیرد.

اما سایر کوین ها مانند اتریوم، ریپل، لایت کوین، بیتکوین کش، بیتکوین اس وی، دش، ترون، بایننس کوین و بسیاری از کوین های دیگر با توجه به میزان پول سرمایه گذاری شده در آنها در رتبه های دیگر قرار میگیرند.

اصطلاحا به “میزان سرمایه گرد آمده” در هر کوین یا هر کلاس دارایی “مارکت کپ” یا “Market Capitalization” گفته میشود. در زمان نگارش این مقاله مارکت کپ بیتکوین چیزی بیشتر از 1 تریلیون دلار است. کوین های دیگر با توجه به میزان مارکت کپ در رتبه های بعدی قرار میگیرند.

آلت کوین ها را چه کسی ساخته است؟

هرکدام از آلت کوین ها، درواقع نمایانگر سهام توکنایز شده (Tokenize) یک شرکت بزرگ هستند. مثلا آلت کوین اتریوم را بنیاد اتریوم در آمریکا ایجاد کرده است و توکن های آن را در بازار ارزهای دیجیتال به فروش رسانده است. هرکدام از این پروژه ها برای مقاصد خاصی طراحی میشوند که عموما این مقاصد و دلیل طراحی این کوین ها در وایت پیپر (White Paper) آنها آمده است. این شرکت ها با ارائه وایت پیپر های جذاب و توضیح نتایج پروژه های خود و نیز میزان سودی که ممکن است عاید خریداران شود سرمایه ای را از طریق ICO ها جمع آوری مینمایند.

در واقع با خرید هر آلت کوین (مثلا با خرید ترون) گویی خریدار بخشی از سهام شرکت سازنده آن را میخرد و نگهداری میکند.

بعنوان مثال پروژه ترون (با نماد تیکر TRX) برای راه اندازی شهربازی ها در سراسر دنیا ایجاد شده است. اگر شما تا به امروز ترون (TRX) خریده اید و در کیف پولتان نگهداری کرده اید، درواقع شما به ساخت شهربازی های الکترونیکی در سرتاسر کره زمین کمک کرده اید و پولتان در آنجا سرمایه گذاری شده است.

آیا همه آلت کوین ها سود ده هستند؟

ابدا اینگونه نیست. درست مانند زمانی که شما در بورس ایران سهامی را خرید میکنید و ممکن است سهام خریداری شده توسط شما روزی زیان ده شود، آلت کوین ها ( و نیز بیتکوین) هم دقیقا به همین گونه هستند.

در زمان نگارش این مقاله بیش از 3000 آلت کوین متفاوت در صرافی های مختلف دنیا لیست شده اند که فقط بخش کوچکی از آنها سود ده هستند. تعداد زیادی آلت کوین های دیگر هم وجود داشته اند که پروژه آنها شکست خورده است و به کلی از تمام صرافی های دنیا حذف شده و یا اصطلاحا دیلیست شده اند.

بنابراین درست مانند خرید سهام، برای خرید کوین های متفاوت (چه آلت و چه بیتکوین) باید در نظر داشته باشید که ممکن است کوین (یا سهم) خریداری شده امروز سود ده باشد اما با گذشت زمان به زیان دهی برسد. بنابراین مهمترین موضوع برای سرمایه گذاری نمودن در آلت کوین ها بررسی پیشینه و سابقه آنها است.(پیشنهاد می شود برای خرید تمامی ارز های دیجیتال هم از تحلیل تکنیکال و هم از تحلیل فاندامنتال استفاده شود.)

آلت سیزن یا آلت پارتی چیست؟

آلت سیزن یا آلت پارتی به زمانی گفته میشود که بیتکوین وضعیت نزولی به خود گرفته است اما آلت کوین ها با سود زیادی شروع به جهش میکنند. آلت سیزن معمولا زمانی اتفاق می افتد که بیتکوین علاوه بر رنج کردن قیمت خود (نوسان های کوتاه) دامیننس خود را نیز از دست بدهد.

درواقع وقتی قیمت بیتکوین روند نزولی داشته باشد، سرمایه های مردم و سرمایه گذاران به زودی از آن خارج شده و به سوی آلت کوین ها روانه میشود. با توجه به حجم مارکت کپ پایین تر آلت کوین ها نسبت به بیتکوین، بدیهی است که ورود سرمایه های بزرگ در آنها باعث رشد بسیار سریع آلت کوین ها خواهد شد.

بسیاری از آلت ها بوده اند که در دوران آلت سیزن با رشد های بیش از 100 درصد سرمایه گذاران خود را شگفت زده کرده اند.

زمان آلت سیزن را چطور شناسایی کنیم؟

همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، اولین و مهمترین راه برای شناسایی زمان آلت سیزن دقت کردن به مارکت کپ بیتکوین و دامیننس آن در بازار است. به طور کلی میتوان اینگونه گفت که عموما دامیننس بیتکوین در بازار چیزی نزدیک به 65 تا 70 درصد است. وقتی دامیننس بیتکوین شروع به شکستن حمایت های خود در اعدادی مانند 60 و بعد از آن در 55 میکند، گویای آن است که وقوع یک آلت سیزن بسیار محتمل است. اما مهمترین نکته درباره فصل آلت کوین ها یا همان آلت سیزن آن است که این دوره عموما مدت زمان زیادی طول نمیکشد. پس مهمترین نکته درباره این فصل آن است که در بهترین فرصت و پس از دریافت سود از آلت کوین ها بتوانیم سرمایه خود را از آنان خارج کرده و در بیتکوین سرمایه گذاری کنیم.

چرا که با بازگشت سرمایه به بیت کوین میتوان توقع ایجاد یک جهش قیمتی را داشت.

سخن آخر :

آلت سیزن عموما با سودهای بسیار بالایی همراه است. بسیاری از کوین ها بوده اند که در دوران آلت سیزن تا 100 یا 150 درصد سود را از آن سرمایه گذاران خود نموده اند. اما نکته ی مهم در این باره لزوم مدیریت ریسک در سرمایه گذاری است. مدیریت ریسک و مدیریت احساسات در صورتی که به درستی در سرمایه گذاری ها انجام نگردند قطعا میتوانند منجر به از دست رفتن همه یا حداقل بخش مهمی از سرمایه های ما گردند.

به همین جهت در تلاشیم تا بتوانیم مقاله ای کامل و جامع درباره نحوه مدیریت ریسک و همچنین مدیریت احساسات در سرمایه گذاری تولید کرده و به زودی آن را منتشر نماییم.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.