آنچه در این مقاله می خوانیم

آینده بیتکوین و ارزهای دیجیتال درواقع آینده پول و مفهوم ارزش در دنیای دیجیتال است. در این مقاله به بررسی این موضوع میپردازیم.

آینده بیتکوین و ارزهای دیجیتال

آینده بیتکوین و ارزهای دیجیتال

زمان مطالعه: ۹ دقیقه

22 اردیبهشت 1400

آینده بیتکوین و ارزهای دیجیتال

بیتکوین بیش از 10 سال است که مهمان سبد های سرمایه گذاری ریسک پذیر است. شاید بتوان گفت پیشتازان اعتماد به آینده بیتکوین و ارزهای دیجیتال برنامه نویسان بودند. در روزهای اول که بیتکوین ارزشی معادل چند دلار ناقابل داشت، این برنامه نویسان بودند که برای پرداخت های درون گروهی (از برنامه نویس به همکار) از آن استفاده کردند و با ویژگی های عجیب آن آشنا شدند. سالها گذشت تا دنیا دیدگاهی بهتر و جامع تر به بیتکوین و به طور کلی ارزهای دیجیتال پیدا کند.

نه سالهای بسیار دور، بلکه همین چند سال پیش بود که مهندس علی میزانی اسکویی در همایش رگولاتوری بیتکوین و ارزهای دیجیتال اعلام کرد که:

“امروز قیمت یک بیتکوین معادل 1 انس طلاست (سال 96) این نزدیکی قیمت 1 بیتکوین به 1 انس طلا مفهومی جالب دارد و آن مفهوم این است که طلای دنیای مجازی حالا در رقابت با طلای دنیای واقعی در حال برنده شدن است. “

میزانی اسکویی، فعال دلسوز حوزه کریپتوکارنسی ایران در همان روزها بارها و بارها اعلام کرد که باید بخشی از صندوق ذخیره ارزی کشور تبدیل به بیتکوین شده و به آن شکل نگهداری شود. میزانی در آن همایش بارها و بارها اعلام کرد که نباید این فرصت را از دست داد و باید هرچه بیشتر و بهتر ، و با قانون گذاری صحیح، مسیر حرکت و پیشرفت را برای ایرانیانی که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت میکنند هموار کرد.

از آن سالها مدت زمان زیادی نمیگذرد، حالا و در زمان نگارش این مقاله، قیمت 1 بیتکوین نه معادل یک اونس طلا، بلکه شاید بیش از قیمت 1 کیلوگرم طلا باشد.

نوع بشر در حال مهاجرت به دنیای مجازی است و اولین چیزی که با خود به دنیای مجازی میبرد، طلای خود است. بیتکوین و ارزهای دیجیتال با توجه به ویژگی های منحصر به فردشان این توان را دارند که بعنوان طلای دنیای مجازی شمرده شوند.

پول آینده بشر

همانطور که پیش تر گفته شد، پول آینده بشر باید از نوع دیجیتال باشد، یا حداقل قابلیت این را داشته باشد که در دنیای دیجیتال و دنیای مجازی مورد استفاده قرار بگیرد. بشر در حال تحول است و اولین نشانه های این تحول را میتوان ظهور کامپیوتر های قدرتمند با قدرت پردازشی بسیار قوی دانست. خانه آینده بشر در حال ساخته شدن است و این خانه جایی نیست جز درون چیپ ست های سیلیکونی!

بشر به زودی خواهد توانست با آپلود مغز و خاطرات خود در درون کامپیوتر های بزرگ، سفر خود را به طور کامل به دنیای مجازی آغاز کند.

اما در این میان، شاید بتوان گفت اولین چیزی که میبایست تکلیف آن مشخص شود، موضوع ارزش است.

به راستی در دنیای مجازی که میتوان همه چیز را Copy و Paste کرد، بشر چگونه خواهد توانست که ذخایر ارزش خود را مصون نگه دارد؟

پاسخ اینجاست. با استفاده از ذخایر ارزشی که برای دنیای مجازی ساخته شده اند و ویژگی ها و محدودیت های دنیای مجازی در ساختار آنها دیده شده است.

بیتکوین و ارزهای دیجیتال پر پتانسیل ترین ذخایر ارزش (تاکنون) برای استفاده در دنیای مجازی هستند. بیتکوین مانند طلا محدود است. فقط 21 میلیون بیتکوین در دنیا وجود دارد و بیشتر از این تعداد بیتکوین غیر قابل استخراج است. بیتکوین غیر قابل کپی کردن است و نمیتوان به همین سادگی آن را دستکاری کرد. برای دستکاری کردن کد های بیتکوین به نیرویی عظیم و انرژی وصف ناشدنی و اتحادی ناممکن نیاز است که به صلاح هیچ فردی نیست!

چرا بیتکوین و ارزهای دیجیتال؟

هیچکس نمیتواند بصورت قاطعانه بگوید که بیتکوین و ارزهای دیجیتال انتهایی ترین راه حل برای حل مشکل مجازی شدن دنیای بشریت هستند. این نزدیک ترین و به روزترین راهکاری است که هم اکنون در دسترس است. کسی چه میداند. شاید در آینده ای نه چندان دور ذخایر جدیدی از ارزش ایجاد شوند که حتی بیش از بیتکوین و ارزهای دیجیتال قابل اعتماد باشند.

اما هر آنچه که هست، پولی که در آینده مورد استفاده قرار خواهد گرفت، بسیار به بیتکوین نزدیک است تا به اسکناس کاغذی تا خورده!

شاید نه بیتکوین، نه اتریوم و نه هیچ ارز دیجیتال دیگری که امروز آنها را میشناسیم پول آینده و غایت تلاش بشر برای مجازی شدن نباشند، اما مبرهن است که پول آینده بشر، متناسب با نیازهای ما در دنیای دیجیتال طراحی خواهد شد.

چگونه برای آینده آماده شویم؟

یک سوال مهم:

آیا کسی را میشناسید که از سال 2008 ، آینده بیتکوین و ارزهای دیجیتال را مو به مو پیش بینی کرده باشد؟

پاسخ این است. خیر.

درواقع بسیاری از افراد بوده اند که توانسته اند گمانه زنی های جذابی درباره آینده پول بشر و ظهور ارزهای دیجیتال داشته باشند، اما هیچکس نیست که بتواند به طور قطع درباره آنچه در آینده بیتکوین و ارزهای دیجیتال اتفاق می افتد سخنی به میان آورد. پس باید چه کرد؟

پاسخ این است: مطالعه

فردی که علاقمند است درباره آینده بیتکوین و ارزهای دیجیتال و نیز آینده اقتصاد دنیا بداند، لازم است در این باره مطالعه داشته و تلاش کند که اطلاعات خود را درباره این دنیا همیشه به روز نگه دارد. استفاده از منابع مناسب و دنبال کردن اخبار تکنولوژی از منابع مناسب میتواند همواره شما را درباره آنچه در آینده در انتظار ماست به روز نگه دارد.

سخن آخر :

شاید بتوان گفت اولین و مهمترین چیزی که باید برای آینده در کنار خودمان داشته باشیم، مثل همیشه “پول” و مفهوم “ذخایر ارزش” است. پول ما توانایی این را خواهد داشت که در دنیای مجازی نیز در کنار ما باشد. بنابراین شاید بتوان گفت که آینده بیتکوین و ارزهای دیجیتال ارتباط و بستگی مستقیم به دیدگاه ما به آینده اقتصاد دارد.

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را میتوان با این دیدگاه نوعی سرمایه گذاری برای آینده مجازی دانست. این دیدگاه اگر کامل نیست اما میتواند در روند مجازی سازی دنیای بشر برای ما راهگشا و تاثیر گذار باشد. شاید بتوان گفت که هرکس میبایست به هر اندازه که در توان دارد و هرچقدر کم، بیتکوین و ارزهای دیجیتال را در سبد سرمایه گذاری خود داشته باشد تا در روند ورود به دنیای مجازی، فقیر نماند!

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.