آنچه در این مقاله می خوانیم

اتریوم را می توان بعد از بیت کوین، شناخته شده ترین کوین در دنیای کریپتو کارنسی دانست اما علت این محبوبیت چیست؟ شبکه اتریوم ارائه خدماتی را برای کاربران خود ایجاد کرده است که در زمان خودش، نو آوری هوشمندانه به حساب می آمد ...

اتریوم چیست و چه کاربردی دارد

اتریوم چیست و چه کاربردی دارد

زمان مطالعه: ۱۱ دقیقه

28 فروردین 1400

اتریوم چیست و توکن های شبکه اتریوم کدامند؟

احتمالا در دنیای ارزهای دیجیتال بارها نام اتریوم (Ethereum) را شنیده اید. در پاسخ به این سوال که اتریوم چیست باید بدانید که اتریوم دومین ارز دنیای ارزهای دیجیتال (از نظر مارکت کپ) است که طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مهمترین دلایلی که اتریوم را بعنوان یک کوین متمرکز (Centralized) نزد سرمایه گذاران و فعالان دنیای کریپتوکارنسی محبوب کرده است، امکان نوشتن قرارداد های هوشمند (Smart Contract) بر روی بلاکچین آن است. اتریوم توانسته است بعنوان یک کوین با سابقه، همپا با بیتکوین حرکت نموده و سرمایه های زیادی را جذب پلن جذاب خود نماید.

اما برای آنکه دقیقا بدانیم اتریوم و توکن های مبتنی بر شبکه اتریوم چیست ، لازم است ابتدا درباره ماهیت و نوع شبکه آنها اطلاعاتی را کسب کنیم.

اتریوم و بیتکوین چه شباهت هایی با یکدیگر دارند؟

برای درک بهتر کارکرد های اتریوم، میتوان تا حدی آن را با بیتکوین و شبکه آن مقایسه کرد. درست است که هر دوی این کوین ها شبکه هایی توزیع شده دارند اما هرکدام از آنها برای مقاصد خاصی طراحی شده اند و کارکردهای شبکه ی بیتکوین با اتریوم متفاوت است. در واقع شبکه ی اتریوم برای راه اندازی قرارداد های هوشمند و دیسنترالایز اپلیکیشن ها (Dapps) طراحی شده است. شبکه ی اتریوم این قابلیت را دارد که به سادگی و با زبان برنامه نویسی سالیدیتی به آن توکن اضافه کرد. درباره این موضوع در ادامه این مقاله توضیحات کاملی را ارائه خواهیم داد.

توکن مفهومی است که باید برای درک آن به یک مثال جالب بپردازیم.

چشمانتان را ببندید و یک ویندوز (سیستم عامل مایکروسافت) را فرض کنید که بر روی آن فقط یک نرم افزار Word قابل اجراست. این بلاکچین بیتکوین است. بلاکچین بیتکوین صرفا برای بیتکوین است که اصطلاحا به آن Omni هم میگویند.

اما دوباره همان ویندوز را در نظر بگیرید که علاوه بر نرم افزار Word روی آن فتوشاپ و تمام نرم افزار های ادیت عکس و ویدیو و همچنین هزاران نرم افزار های کوچک و بزرگ دیگر نصب و قابل اجرا هستند.

این بلاکچین اتریوم است که توکن ether را صرفا بعنوان یکی از توکن های خود حمل میکند و میتواند هزاران توکن دیگر را نیز در همین شبکه اجرا کرده و تراکنش نماید.
در بلاک چین اتریوم، به جای کار برای استخراج بیت کوین، ماینرها برای یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده به نام «اتر» که شبکه را تامین می‌کند، کار می‌کنند. اتر یک ارز دیجیتال تجاری و قابل حمل است که برای پرداخت هزینه‌های تراکنش نرم افراز مورد نظر، توسط توسعه دهندگان نرم افزار، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مهمترین توکن شبکه اتریوم چیست

شاید بتوان توکن tether (ERC20) را مهمترین و نام آشنا ترین توکن شبکه اتریوم لقب داد. توکن تتر یک توکن استیبل (استیبل کوین) است که قیمت آن همواره برابر با یک دلار است. بسیاری از معامله گران در دنیای ارزهای دیجیتال از این توکن بعنوان دلار دنیای کریپتوکارنسی استفاده میکنند. شما میتوانید به راحتی توکن تتر را در شبکه اتریوم خرید و فروش کنید و آن را برای دوستانتان ارسال کنید.

نکته مهم وینواکس :

شبکه اتریوم چند وقتی است که با مشکل هزینه بالا برای تراکنش ها روبروست. تراکنش های اتریوم بعلت تعداد بسیار زیادی توکن ها و قرارداد های هوشمند آن با هزینه بسیار بالایی انجام میشوند و ازین رو پیشنهاد میشود که اگر علاقمند به استفاده از تتر (tether) هستید، همواره Tether (TRC20) که نه بر روی شبکه اتریوم، بلکه بر روی شبکه ترون پشتیبانی میشود را برای مبادلات خود برگزینید.

قرارداد هوشمند در اتریوم چیست؟

قرارداد های هوشمند کد های نرم افزاری هستند که یکبار نوشته میشوند و برای همیشه در شبکه ی اتریوم (و یا ترون) آپلود میگردند. از زمان آپلود قرارداد های هوشمند دیگر کسی نخواهد توانست مفاد قرارداد را تغییر دهد و صرفا میتوان بعنوان وسیله ای برای پرداخت از آن استفاده کرد.

برای درک بهتر نحوه عملکرد قراردادهای هوشمند بهتر است مثالی بزنیم:

فرض کنید من صاحب یک ملک هستم و شما میخواهید ملک را از من اجاره کنید. ما میتوانیم این کار را با یک قرارداد هوشمند انجام دهیم.  به این ترتیب قرارداد هوشمند بصورت ماهیانه مبلغی را بعنوان اجاره از حساب شما کاسته و به حساب من واریز خواهد نمود و در صورت اینکه پولی در حساب شما نباشد، قرارداد هوشمند کلید منزل را (که احتمالا دیجیتال است) از شما خواهد گرفت و یا رمز آن را تغییر خواهد داد.

قرارداد های هوشمند شبکه اتریوم دقیقا به همین شکل رفتار میکنند. آنها میتوانند شروطی را که نویسنده قرارداد برایشان قرار داده است به دقت و مو به مو اجرا کنند و در نهایت نتیجه را بازگردانند.

پلتفرم غیر متمرکز اتریوم چیست

پلتفرم اتریوم به فعالان حوزه ارزهای دیجیتال و نیز به برنامه نویسان این حوزه این امکان را میدهد که به سادگی از امکانات این شبکه جذاب استفاده کنند. برنامه نویسان میتوانند در پلتفرم اتریوم برنامه های کاربردی غیر متمرکز (Dapp) ایجاد کرده و آنها را داخل شبکه آپلود نمایند.

برنامه های غیر متمرکز یا دیسنترالایز اپ ها میتوانند بسته به نوع کد آنها هر مقداری از کوین را داخل شبکه اتریوم بصورت همتا به همتا (Peer-to-peer) جابجا نمایند.

مزایای پلتفرم غیرمتمرکز اتریوم چیست؟

چون برنامه‌های غیر متمرکز در بلاک چین اجرا می‌شوند، در نتیجه از تمام ویژگی‌های بلاک چین نیز می‌توانند استفاده کنند. مثلا:

غیر قابل تغییر

بلاکچین و ویژگی های آن کاملا توسط افراد غیر قابل تغییر طراحی شده اند. برنامه های غیر متمرکز هم به همین فرم فعالیت میکنند.

غیرقابل دستکاری و نفوذ

برنامه های غیر متمرکز درست مثل سایر اجزای شبکه با مفهومی به نام Consensus کار میکنند. به همین خاطر امکان نفوذ و خرابکاری در این شبکه های چیزی نزدیک به صفر است.

غیر مرکزی

هیچ نهاد مرکزی در کار نیست و همه چیز با اجماع میان تمام نود های شبکه تایید یا رد میگردد.

همیشه فعال

برنامه های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند هیچگاه خاموش یا تمام نمیشوند و میتوان به آنها اطمینان داشت.

هر خدمت متمرکزی می‌تواند توسط اتریوم غیرمتمرکز شود. خدمات بزرگی مثل پرداخت‌ها، بیمه،‌ رای‌گیری و بسیاری از خدماتی که اکنون توسط واسطه‌ها انجام می‌شوند، با بلاک چین تمرکز زدایی خواهند شد.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.