آنچه در این مقاله می خوانیم

الگوریتم های اجماع هر روز در حال بروزرسانی هستند. در این مقاله درباره الگوریتم اجماع با اثبات فضا (استخراج ارز دیجیتال با هارد دیسک) بیشتر بخوانید!

اثبات فضا در ارزهای دیجیتال چیست؟

اثبات فضا در ارزهای دیجیتال چیست؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

6 تیر 1400

تا بحال بارها و بارها درباره مهمترین موضوع در ارزهای دیجیتال یعنی مفهوم اجماع صحبت کرده ایم. اجماع تمام آن چیزی است که مشخص کننده کیفیت و سلامت در یک بلاکچین است. اثبات فضا در ارزهای دیجیتال (POC) یکی دیگر از روش های اجماع (Consensus) است که این روزها با روی کار آمدن بلاکچین های جدید، در بازار گسترش یافته است. اثبات فضا در ارزهای دیجیتال همان چیزی است که در دنیای بازی دیسنترالند همه را به شگفتی واداشته است و نیز ارز دیجیتال چیا را در دل همگان محبوب کرده است.

اثبات فضا در ارزهای دیجیتال درست همانند آنچه درباره اثبات کار POW)) یا اثبات سهام POS)) خواندیم، وظیفه حفظ و حراست از امینت و کارایی شبکه های بلاکچین را بر عهده دارد.

اما اثبات فضا را میتوان یکی از بزرگترین “مبارزان هدر رفت انرژی” در سایر پروتکل های اجماع ( مانند ماینینگ و استیکینگ) دانست. درواقع اثبات فضا در جهت حل مشکل هدر رفت انرژی در الگوریتم های کانسنسس پا به دنیای ارزهای دیجیتال گذاشت.

پروتکل اثبات فضا این امکان را به ماینر های داخل شبکه (یا همان نود های شبکه ) میدهد، که ارزهای دیجیتال را با استفاده از فضای خالی موجود در هارد درایو های خود استخراج کنند. البته موضوع به همین سادگی نیست و ویژگی های فنی بسیار زیادی در این باره باید مورد بحث قرار بگیرند.

PoC (پروتکل اثبات فضا) به جای تغییر مکرر اعداد در هدر بلوک و هش کردن مکرر برای مقدار موجود ارز دیجیتال مانند یک سیستم PoW ، با ذخیره لیستی از راه حل های ممکن در هارد دیسک دستگاه استخراج حتی قبل از شروع فعالیت استخراج کار می کند.

هرچه هارد دیسک بزرگتر باشد ، مقادیر راه حل احتمالی بیشتری را می توان در هارد ذخیره کرد ، شانس بیشتری برای یک ماینر برای مطابقت با مقدار هش مورد نیاز از لیست خود وجود دارد ، در نتیجه شانس بیشتری برای کسب پاداش استخراج وجود دارد.

اگر بخواهیم این موضوع را با یک مثال ساده توضیح دهیم باید بگوییم ، اگر پاداش های قرعه کشی بر اساس مطابقت بیشترین تعداد بلیط برنده باشد ، بازیکنی که لیست طولانی تری از راه حل های ممکن داشته باشد شانس بیشتری برای برنده شدن دارد. علاوه بر این ، بازیکن مجاز است مرتباً از شماره بلوک بلیط قرعه کشی استفاده کند.

درواقع پروتکل اثبات فضا در ارزهای دیجیتال روشی است که با روی کار آمدن ارزهای دیجیتالی مانند استورج و چیا به جهانیان معرفی شد. این روش که از نظر استفاده از منابع انرژی بسیار مقرون به صرفه و دوستدار محیط زیست شناخته میشود را میتوان انقلابی عظیم در الگوریتم های اجماع دانست.

بعد از این روش و در مقالات بعدی، الگوریتم های جدیدتر اجماع مانند اجماع فضا-زمان و اجماع مفهوم (کانسپت) را به طور مفصل شرح خواهیم داد.

الگوریتم اثبات فضا در ارزهای دیجیتال چطور کار میکند؟

پروتکل اثبات ظرفیت (یا همان اثبات فضا در ارزهای دیجیتال) شامل یک فرایند دو مرحله ای است که شامل نقشه کشی (ازین پس آن را پلاتینگ میخوانیم) و استخراج در بلاکچین است.

در این روش ابتدا هارد درایو شما اصطلاحا پلات میشود. پلات شدن به معنای ترسیم شدن است. یعنی تمام فضای خالی موجود در هارد درایو شما برای شبکه قابل رویت میگردد. لیستی از تمام مقادیر ممکن از طریق هش مکرر داده ها در هارد درایو شما ایجاد می شود. هر بخش از هارد شما شامل 8192 هش است که از 0 تا 8191 شماره گذاری شده است. همه هش های تولید شده در فضاهایی که آنها را Scoops مینامیم باهم بصورت جفت جفت ذخیره میگردند، به این معنی که هش های مجاور هم با ترکیب شدن با یکدیگر اسکوپ ها را پدید می آورند.. به عنوان مثال ، هش 0 و 1 اسکوپ 0 ، هش 2 و 3 اسکوپ 1 و غیره  را تشکیل می دهند.

مرحله دوم شامل استخراج واقعی است که در طی آن یک ماینر یک عدد اسکوپ را محاسبه می کند. به عنوان مثال ، اگر یک ماینر فعالیت استخراج را آغاز کند و یک اسکوپ شماره 38 تولید کند ، با تولید این عدد تصادفی به شماره 38 از nonce 1 می رود و از داده های آن استفاده می کند تا مقدار مهلت را محاسبه کند. (در واقع ددلاین را به این ترتیب محاسبه میکند)

این فرآیند درواقع روشی است برای ایجاد یک ضر الاجل در هارد درایو شما. ضرب الاجل مدت زمانی را بر حسب ثانیه نشان می دهد که باید از زمان ماین کردن آخرین بلوک قبل از اینکه ماینر اجازه ماین شدن بلوک جدید را بدهد ، بگذرد. اگر در این مدت هیچ کس دیگری بلاکی را ماین نکرده باشد ، استخراج کننده می تواند یک بلوک را ماین کرده و پاداش بلاک را مطالبه کند.

به عنوان مثال ، اگر ماینری با نام ماینر الف با حداقل مهلت 36 ثانیه ای مواجه شود و هیچ ماینر دیگری نتواند ظرف 36 ثانیه بعدی بلوک بعدی را فورج کند ، ماینر الف این شانس را دارد که پاداش فورج کردن بلاک را از آن خود نموده و فرآیند را ادامه دهد.

ویژگی های مثبت و منفی پروتکل اثبات فضا در ارزهای دیجیتال

این روش همچون روش های قدیمی ماینینگ و استیکینگ هم ویژگی های مثبت و هم ویژگی های منفی دارد. از مهمترین ویژگی های مثبت آن میتوان به دوستدار محیط زیست بودن این تکنولوژی اشاره کرد. این روش هزینه کمتری را به ماینر ها تحمیل میکند و در نتیجه انرژی کمتری برای انجام آن نیاز است.

از دیگر ویژگی های مثبت این روش آن است که اطلاعات مربوط به پروسه ماینینگ را میتوان به راحتی (بعد از مدتی) از هارد درایو حذف کرد و اطلاعات جدیدی را جایگزین آن نمود.

اما مهمترین و شاید اصلی ترین ویژگی منفی این روش آن است که احتمال ایجاد بد افزار ها و دسترسی آنها به بلاکچین هایی با این تکنولوژی زیاد است و ممکن است بد افزار های بتوانند به سادگی روند ماینینگ با اثبات فضا در ارزهای دیجیتال را تحت تاثیر قرار دهند. به همین خاطر باید منتظر ماند تا آپدیت های جدیدتر در این روش اثبات بتوانند مشکلات و ایرادات وارده به آن را به خوبی پوشش دهند.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.