آنچه در این مقاله می خوانیم

اثبات مفهوم یا Proof of Concept روشی است که در آن میتوان به ممکن بودن یا نبودن یک پروژه در بستر بلاکچین پی برد. این یکی از جدیدترین روش های اجماع در بلاکچین است.

اثبات مفهوم در بلاکچین یعنی چه

اثبات مفهوم در بلاکچین یعنی چه

زمان مطالعه: 7 دقیقه

6 تیر 1400

تا به امروز بارها و بارها درباره روش ها و پروتکل های مختلف اجماع در مقالات متعدد سخن به میان آورده ایم. پروتکل های اجماعی که ساده ترین آنها اثبات کار (POW) و اثبات سهام (POS) است و در تکنولوژی های جدیدتر که آنها را مرهون بلاکچین های جدید و خلاقانه هستیم، درباره اثبات فضا در ارزهای دیجیتال یا همان Proof of Capacity or Space صحبت کردیم.

اما پروتکل های اجماع در بلاکچین روز به روز در حال پیشرفت و گسترش هستند و میتوان هر روز روش هایی نوین را در آپدیت ها و یا در خلق های جدید مشاهده کرد. موضوعی که در این مقاله قصد صحبت کردن درباره آن را داریم پروتکلی جدید و جذاب به نام اثبات مفهوم در بلاکچین یا Proof of Concept است. این پروتکل که میتوان مهمترین بازخورد جهانی آن را در بازی های تحت بلاکچین مانند بازی دیسنترالند مشاهده کرد، روشی اثربخش و کارا برای اجماع درباره شدنی بودن یا شدنی نبودن یک ایده با کمک بلاکچین است.

درواقع آنچه بازی دیسنترالند را محبوب میکند نیز دقیقا همین است. یعنی ایجاد امکانی برای بررسی ایده های مختلف در دائوی غیر متمرکز آن!

اثبات مفهوم در بلاکچین، تبدیل ایده به واقعیت

اثبات مفهوم در بلاکچین روشی است که طی آن مشخص میگردد که انجام یک ایده (در پروژه های بلاکچینی) میتواند موفق باشد یا خیر. بهترین قسمت در مورد اثبات مفهوم بلاکچین مفهومی این است که به شما کمک می کند قبل از شروع کار ، ایده روشنی از کارهایی که انجام می دهید بدست آورید. علاوه بر این، اثبات مفهوم را میتوان یکی از کاراترین روش ها برای کاوش در میان ایده های متفاوت انجام یک کار واحد، توسط افراد مختلف دانست. با اثبات مفهوم در بلاکچین، شما نیازی به آن ندارید که بارها و بارها روش هایی را که به جواب نمیرسند مورد آزمایش قرار دهید تا به پاسخ درست برسید. شما میتوانید به راحتی و با استفاده از پروتکل های اثبات مفهوم در بلاکچین، تنها ایده ای را آزمایش کنید که نسبت به سایر ایده ها برتری دارد و اجرایی تر بنظر میرسد.

چرا اثبات مفهوم در بلاکچین مهم است؟

معمولاً اثبات مفهوم بلاکچین در بین استارتاپ هایی که میخواهند به تازگی وارد بازار شوند بسیار محبوب است. با این حال ، اثبات مفهوم در بلاکچین می تواند یک ابزار عالی برای شرکت ها و پروژه های بزرگ و جهانی نیز باشد. اثبات مفهوم سه موضوع مهم را در بر میگیرد:

  • قبل از تولید انبوه ، پروژه بلاکچین را آزمایش کنید.
  • نقاط احتمالی خطا و ناکارآمدی را شناسایی کرده و آنها را تا حد زیادی برطرف کنید.
  • با این روش صرفه جویی زیادی در وقت و هزینه خود انجام دهید.

البته تقریبا اکثر کسانی که ایده یک پروژه در دنیای بلاکچین را دارند، با خود فکر میکنند که این پروژه قطعا بی نظیر ترین پروژه در سطح جهان خواهد بود اما با استفاه از اثبات مفهوم در بلاکچین، میتوان عملی بودن و کارا بودن پروژه را به دقت در بوته آزمایش قرار داد و درباره آن عقلانی و دقیق تصمیم گیری کرد.

بگذارید این موضوع را با یک مثال ساده اما شفاف و راه گشا برای شما توضیح دهیم:

فرض کنید که شما بعنوان یک فرد عادی علاقمندید که یک توکن ERC-20 بر روی شبکه اتریوم ایجاد نموده و آن را برای عموم مردم لانچ کنید. قطعا شما علاقمند هستید که با لانچ شدن پروژه شما و ارائه آن به سرمایه گذاران، افراد زیادی تمایل خود را به سرمایه گذاری در آن نشان دهند. اما بهتر است قبل از آنکه هزینه ای هنگفت مورد نیاز جهت برنامه نویسی و لانچ یک توکن اتریومی را متحمل شوید، مراحل اثبات مفهوم در بلاکچین را مو به مو انجام داده و از نتیجه آن اطمینان حاصل کنید.

در این صورت، اگر با اجرای مراحل اثبات مفهوم در بلاکچین پروژه ی شما بتواند امتیازات لازم برای Feasible بودن را دریافت کند، شما خواهید توانست با خیال راحت پروژه را استارت زده و آن را برای عرضه عمومی آماده کنید.

در این روش شما میتوانید مقدار بسیار زیادی از زمان و سرمایه را حفظ نموده و برای پیشرفت هرچه بیشتر و بهتر پروژه در روزهای آینده آن را هزینه کنید.

کاربرد در پروژه های مالی مبتنی بر بلاکچین

اقتصاد و بلاکچین این روزها با یکدیگر در هم آمیخته اند. چه بسا هزینه های هنگفتی که در سابقا برای انتقال مقدار ناچیزی پول از کشوری به کشور دیگر پرداخت میشد و امروزه به مدد بلاکچین و ارزهای دیجیتال، با کمترین هزینه قابل انجام است.

بخش پرداخت یکی دیگر از موارد کاربردی عالی برای آن است که با این روش مورد آزمون قرار گیرد. سیستم بلاکچین توانایی مدیریت پرداخت ها را دارد و در بسیاری از موارد، پروژه های مالی مبتنی بر بلاکچین ثابت کرد اند که از پس ریز تراکنش ها نیز به خوبی و بدون خطا بر می آیند. علاوه بر تمام این ها، بلاکچین توانسته است در بسیاری از موارد هزینه های مربوط به انجام تراکنش ها به شکل سنتی را به عددی نزدیک به صفر برساند. پس اگر پروژه ای مالی در ذهن خود دارید، در این موارد استفاده می توانید از اثبات مفهوم بلاکچین استفاده کنید:

  • بازبینی کیف پول و بانک ها (مدیریت و حسابرسی)
  • ثبت، محاسبه و تعیین مالیات بر درآمد ها
  • حواله های پرداختی بین المللی (نظام های پرداخت جدید)
  • ریز تراکنش ها و ریز پرداخت های درون سیستمی
  • و بسیاری از موارد دیگر!

سخن آخر:

موضوع اثبات مفهوم در بلاکچین موضوعی است که به تازگی در حال بررسی و استفاده قرار گرفته است. این روش را میتوان راه حلی فوق العاده کم هزینه برای راه اندازی مدل های جذاب کسب و کار مبتنی بر بلاکچین دانست. با بهره گیری از این روش اجماع، میتوان به سادگی ممکن بودن و یا ممکن نبودن یک پروژه، یک تسک، یک خرید، یک فروش و یا هر اکشن دیگری را مورد آزمایش قرار داد. بی شک اگر بخواهیم یک مورد از مواردی را مثال بزنیم که میتوان آن را با اثبات مفهوم به نتیجه رساند، موضوع ایجاد صندوق های ETP مبتنی بر ارزهای دیجیتال در بورس تهران است!

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.