آنچه در این مقاله می خوانیم

استیبل کوین چیست و چه کاربردی دارد؟ انواع استیبل کوین ها کدامند؟ برای دانستن این مطالب، مقاله زیر را از دست ندهید.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین چیست؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

10 خرداد 1400

استیبل کوین راهی آسان برای ترید کردن

اگر در دنیای ارزهای دیجیتال به تحقیق و بررسی پرداخته باشید، احتمالا بارها نام کوین هایی با عنوان “استیبل کوین” را شنیده اید علاقه مند بوده اید که بدانید استیبل کوین چیست . استیبل کوین ها امروزه طرفداران بسیار زیادی دارند و یکی از مهمترین دلایل محبوبیت آنها را میتوان “تسهیل معاملات” مابین جفت ارزهایی دانست که یکی از آنها از دنیای کریپتوکارنسی ها و یکی دیگر آن از دنیای ارزهای فیات (یا همان پول های معمولی بدون پشتوانه) است.

استیبل کوین ها انواع مختلفی دارند و هرکدام از آنها برای مواردی خاص و گاه موارد عمومی مورد استفاده قرار میگیرند. شناخت دقیق استیبل کوین های مطرح بازار و تکنولوژی و کارکرد آنها میتواند استفاده از این کوین های جذاب را برای ما آسان تر نموده و مسیر Hedge کردن میان جفت ارزها را برای ما ساده تر و هموار تر نماید. اما برای آنکه بدانیم استیبل کوین چیست لازم است ابتدا نگاهی اجمالی به موضوع کوین ها و توکن ها بیندازیم. دانستن این موضوع که یک استیبل کوین چیست و چه استفاده ای دارد ( و گاه چه مخاطراتی را به همراه می آورد) برای تمام علاقمندان به دنیای ارزهای دیجیتال یک ضرورت است.

مفهوم استیبل کوین چیست

در دنیای ارزهای دیجیتال انواع و اقسام کوین ها و توکن ها با کارکرد ها و تکنولوژی های متفاوت موجود هستند. بعضی ازین کوین ها قیمتی متغیر دارند و با عرضه و تقاضا قیمت دهی و ارزش دهی میگردند. اما بسیاری از کوین ها وجود دارند که “قیمت ثابت” دارند و اصطلاحا کارکردی شبیه به پول های رایج اما در دنیای ارزهای دیجیتال دارند. “استیبل” یعنی ثابت و بدون تغییر. استیبل کوین یعنی کوینی که قیمت آن تقریبا ثابت است و در طول معاملات یا تغییر نمیکند و یا از تغییر کردن آن جلوگیری بعمل می آید. شاید از خود بپرسید این جلوگیری کردن از تغییر قیمت توسط چه کسی اتفاق می افتد.

پاسخ بسیار واضج است. اگر بدانید استیبل کوین چیست و چه کارکردی دارد، قطعا متوجه خواهید شد که جلوگیری کردن از تغییرات قیمتی از طرف شرکت ارائه دهنده آن استیبل کوین اتفاق می افتد و دلیل آن این است که شرکت ارائه دهنده بتواند پلی محکم و استوار را برای تسهیل ترید و جابجایی ارزش در شبکه برای خریداران و فروشندگان ایجاد نماید.

بلاکچین های میزبان

استیبل کوین ها از نظر تکنولوژی و نحوه توزیع هیچ تفاوتی با کوین های معمولی ندارند. برخی از استیبل کوین ها در بلاکچین خودشان فعالیت میکنند اما بسیاری از استیبل کوین ها علاوه بر بلاکچین خود، بر روی بلاکچین سایر کوین ها نیز توزیع میگردند تا بتوانند هزینه تراکنش ها را کاهش داده و کارایی و سرعت آنها را افزایش دهند. در این میان برخی از انواع استیل کوین ها از نوع سنترالایز یا مرکزی بوده و برخی دیگر آنها از نوع دیسنترالایز هستند.

معرفی چند استیبل کوین مطرح بازار ارزهای دیجیتال

بدیهی است دانستن اینکه استیبل کوین چیست تا کنون توانسته است راهی جذاب را برای انجام معاملات بدون دخالت فیات مانی ها برای شما ایجاد کند. اما به راستی بهترین و کارا ترین استیبل کوین های دنیای ارزهای دیجیتال کدام ها هستند و هرکدام بر روی چه قیمتی معامله میشوند؟

تتر (با نماد USDT)

تتر را میتوان یکی از آشنا ترین استیبل کوین ها برای ما ایرانیان دانست. بسیاری از معامله گران ایرانی تتر را “دلار” میدانند زیرا معتقد هستند که میتواند نقش دلار فیات را به خوبی برای آنها ایفا کند (که البته این تفکر تا حد زیادی غلط و خطرناک است). تتر یک استیبل کوین با چندین بلاکچین مختلف است که قیمت آن تقریبا معادل یک دلار آمریکا است. تتر نوسان بسیار جزئی دارد و تقریبا هیچگاه بیشتر و یا کمتر از یک دلار نیست.

مهمترین بلاکچین هایی که تتر تاکنون بر روی آنها توزیع شده است عبارتند از :

  • تتر بر روی بلاکچین بیتکوین (Omni-layer)
  • تتر بر روی بلاکچین اتریوم (ERC-20 Token)
  • تتر بر روی بلاکچین ترون (TRC-20 Token)
  • و بزودی تتر بر روی بلاکچین سریع و پر قدرت Avalanche

بلاکچین اتریوم بواسطه مشکلات عدیده شبکه و هزینه بالای تراکنش ها کمتر توسط علاقمندان به تتر مورد استفاده قرار میگیرد. اما این استیبل کوین جذاب بر روی بلاکچین های Omni و Tron به وفور و با هزینه های بسیار کم برای تراکنش ها در حال استفاده است.

دای (با نماد DAI)

برخلاف تتر که یک استیبل کوین سنترالایز است، دای کاملا غیر مرکزی و غیر متمرکز است و استفاده از آن درست مانند استفاده از سایر کوین های دیسنترالایز مانند بیتکوین است. دای تحریم ناپذیر است و به هیچ ملیت و یا کشوری وابسته نیست. هیچگاه فریز نمیگردد و هیچگاه هیچ فردی توانایی دستکاری کردن بلاکچین آن را نخواهد داشت. میکردائو MakerDAO نام یک پروژه غیر متمرکز بر بستر بلاکچین است. توکن دای (DAI)  نیز ارز دیجیتال منتشر شده توسط همین پروژه است.

به‌طوری که هر دای همواره برابر یک دلار است. شما می‌توانید دای را خرج کنید، در انتقالات بین‌المللی استفاده کنید و یا آن را پس‌انداز کنید. درواقع دای یک نوع دلار دیجیتالی غیرمتمرکز است که هیچ کشور و یا شرکتی بر آن تسلط و نفوذ ندارد. این یعنی وقتی شما ۱۰۰۰ واحد توکن دای (DAI) دارید، معادل آن است که ۱۰۰۰ دلار پول نقد دارید.

ارزدیجیتال دای از اتریوم منشعب شده است. این جمله به این معنی است که توکن دای درواقع یک قرارداد هوشمند بر بستر بلاکچین اتریوم است. این قرارداد هوشمند میکر دائو نام دارد.

در این قرارداد هوشمند شما می‌تواند ارزهای دیجیتالی خود را به‌عنوان پشتوانه و تضمین قرارداد قرار داده و در ازای آن‌ها توکن دای تحویل بگیرید. به این ترتیب شما بدون آن‌که ارزهای دیجیتال خود را فروخته باشید، مبلغی را وام گرفته‌اید.

یورو با نماد (EURB)

همانطور که استیبل کوین هایی با ارزش یک دلار داریم، این استیبل کوین که توسط قدیمی ترین بانک اروپایی عرضه شده است قیمتی معادل یک یورو دارد و میتوانید از آن برای معاملات میان ارزهای دیجیتال با مقصد یورو استفاده کنید.  EURB‌ امروز به‌صورت عملیاتی عرضه شده است. استلار وظیفه توسعه این توکن را بر عهده داشته است. خدمات امانت‌داری (کاستودی) مرتبط با EURB هم بر عهده شرکتی به نام بیت باند (Bitbond‌) است.

از دیگر ویژگی‌های این استیبل کوین می‌توان به رعایت تمام موازین قانونی اشاره کرد؛ از همین رو امکان معامله آن از طریق صرافی‌های عادی وجود ندارد و تنها خریدارانی می‌توانند از آن استفاده کنند که به‌طورکامل و از طریق مراجع خاصی، اقدام به احراز هویت کرده باشند.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.