آنچه در این مقاله می خوانیم

استیکینگ در ارزهای دیجیتال چیست و چگونه میتوان از تایید تراکنش ها در بلاکچین کسب درآمد کرد. این مقاله را تا انتها دنبال کنید!

استیکینگ در ارزهای دیجیتال چیست و به چه معناست؟

استیکینگ در ارزهای دیجیتال چیست و به چه معناست؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

27 اردیبهشت 1400

استیکینگ در ارزهای دیجیتال چیست؟

اگر تاکنون درباره استیکینگ ارزهای دیجیتال چیزی نشنیده اید به این معناست که ممکن است سود بسیار زیادی را از دست داده باشید. البته که برای انجام استیکینگ باید مقدار زیادی پول داشت و برخی از افراد بر این باورند که استیکینگ افراد ثروتمند را ثروتمند تر میکند، اما با داشتن اطلاعات کافی درباره این موضوع جذاب که درواقع نوعی سرمایه گذاری بلند مدت است، میتوانید در برخی از استیکینگ ها شرکت کرده و مقدار زیادی سود را عاید خود نمایید.

پیش از آنکه وارد موضوع استیکینگ ارزهای دیجیتال شویم لازم است یکبار دیگر موضوعاتی که در مقاله اجماع (consensus) یاد گرفتیم را مرور کرده و مورد بررسی قرار دهیم. به طور کلی باید گفت که تا کنون سه روش برای اجماع در دنیای ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار گرفته اند که این سه روش عبارتند از :

  • ماینینگ (POW)
  • استیکینگ (POS)
  • هیبرید (Hybrid)

این سه روش را میتوان بهترین و کاملترین روش ها برای رسیدن به اجماع در یک بلاکچین دانست. استیکینگ ارزهای دیجیتال نیز همانطور که در خط بالا گفته شد، درواقع روشی برای اجماع در شبکه بلاکچین و تعیین صحت و صلاحیت شبکه و نیز روشی برای تایید تراکنش هاست.

اگر بخواهیم معنای استیکینگ را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم:

Staking فرآیند مشارکت فعال در اعتبار سنجی تراکنش (مشابه استخراج) در بلاکچین اثبات سهام (PoS) است. در این بلاکچین ها ، هرکسی با حداقل موجودی مورد نیاز یک کوین خاص میتواند تراکنش ها را تأیید کند و پاداش های Staking را کسب کند.

نحوه کارکرد فرآیند استیکینگ ارزهای دیجیتال

هنگامی که حداقل موجودی توسط فردی برای یک شبکه (مثلا اتریوم) محیا می شود ، یک فول نود آن مقدار از کوین را به عنوان سهام به شبکه واریز می کند (شبیه سپرده امنیتی).

بسته به میزان کوینی که در شبکه استیک کرده اید، ممکن است شانس بیشتری برای اعتبار سنجی تراکنش های شبکه داشته باشید.

اگر گره با موفقیت یک بلوک ایجاد کند ، اعتبارسنج یک پاداش دریافت می کند ، مانند پاداش یک ماینر در زنجیره های اثبات کار.

اعتبار سنج ها در دو صورت پول خود را از دست میدهند

  • اگر یک نود اعتبار سنج برای دابل اسپندینگ تلاش کند و یا مشخص شود که در دابل اسپندینگ دست داشته است، سهام خود را به طور کامل از دست خواهد داد.
  • اگر یک نود اعتبار سنج تلاش کند که به هر ترتیبی به شبکه حمله نماید، تمام سهام خود را از دست خواهد داد و دیگر بعنوان سهام گذار در شبکه حساب نخواهد شد.

بنابراین کاملا واضح است که درست مانند شرایط اثبات کار (ماینینگ) برای هیچکس به صلاح نیست که به شبکه حمله کند. چه برای دابل اسپندینگ یا تایید دوباره و چند باره یک تراکنش و چه برای حمله 51 درصدی.

مهم ترین کوین هایی که برنامه استیکینگ ارزهای دیجیتال را شامل میشوند

همانطور که تا اینجا خواندیم، سهام گذاری یا استیکینگ ارزهای دیجیتال روشی است که میتواند ضامن سلامت و اعتبار شبکه و نیز ضامن تایید صحیح تمام تراکنش های شبکه بلاکچین باشد. اما بنظر شما چه کوین هایی این قابلیت را دارند که در آنها سهام گذاری کنیم؟

  • اتریوم، بهترین پلتفرم برای سهام گذاری (در صورت هیبریدی شدن)

اتریوم که دومین کوین در رنکینگ کوین مارکت کپ و اولین و محبوبترین آلت کوین دنیاست در حال حاضر با روش اثبات کار (ماینینگ) کار میکند. درواقع شما میتوانید با استفاده از دستگاه های ماینر و یا ریگ های اتریوم، به معدن کاوی اتریوم بپردازید. اما بزودی و با راه اندازی کامل شبکه اتریوم 2.0 ، این کوین محبوب به سمت هیبریدی شدن رفته و بخش بسیار بزرگی از الگوریتم های اجماع در آن بصورت POS و با استیکینگ انجام خواهد شد. طبق برآورد ها تعداد اتریوم مورد نیاز برای شروع استیکینگ و تبدیل شدن به یک نود تایید کننده تراکنش ها، تعداد 32 اتریوم کامل است.

  • بایننس کوین، استیکینگ در بایننس

بایننس کوین که این روزها بسیار درباره آن میشنویم با روشی خلاقانه و به دور از حاشیه های همیشگی کوین ها و پدید آورندگانشان توانست به سمت بالاترین نقاط در جدول رتبه بندی ارزهای دیجیتال حرکت کند و در آلت سیزن اخیر با رشدی جذاب توانست اعدادی مانند 700 دلار را ببیند. بایننس کوین با نماد BNB یک کوین با الگوریتم اجماع استیکینگ ارزهای دیجیتال است که توسط بایننس؛ بزرگترین صرافی حال حاضر دنیا پشتیبانی و مدیریت میگردد.

  • استیکینگ کاردانو

کاردانو نام شبکه ای است که کوین آن ADA نامیده میشود. کاردانو نیز که این روزها یکی از جذاب ترین کوین ها برای سرمایه گذاری میان مدت و بلند مدت به حساب می آید، یک کوین با الگوریتم اجماع استیکینگ ارزهای دیجیتال است و میتوانید با سهام گذاری در کاردانو، به یکی از تایید کنندگان تراکنش های کاردانو تبدیل شوید.

  • استیکینگ ارزهای دیجیتال شبکه پولکادات

پولکادات را میتوان بلاکچینی از بلاکچین ها دانست که با هدف افزایش مقیاس پذیری شبکه ارزهای دیجیتال پا به عرصه وجود گذاشت و در زمانی نسبتا کوتاه توانست حضوری پررنگ در جداول رتبه بندی ارزهای دیجیتال داشته باشد. پولکادات نیز از روش سهام گذاری یا همان Proof of stake برای تایید تراکنش های شبکه و نیز ساخت بلوک های جدید استفاده میکند. سهام گذاران پولکادات میتوانند با تامین مینیمم سرمایه سهام خود، به نود تایید کننده تراکنش های پولکادات تبدیل شده و بابت تایید تراکنش ها از شبکه پول دریافت کنند. توجه داشته باشید که در زمان استیکینگ هزینه هایی که بابت سهام گذاری و تایید تراکنش ها به نود ها پرداخت میشود، درست مانند ماینینگ از جنس همان ارز دیجیتال است. یعنی مثلا وقتی اتریوم را استیک کرده ایم و بابت حفط امنیت و تایید تراکنش ها از شبکه جایزه (Reward) دریافت میکنیم، این جایزه بصورت اتریوم به ما پرداخت میشود ( و نه بصورت پول نقد).

به طور کلی بسیاری از متخصصین ارزهای دیجیتال و علاقمندان و پژوهشگران این حوزه بر این باورند که نهPOS و نهPOW هچکدام نمیتوانند راهکار نهایی برای حفظ امنیت شبکه های بلاکچین باشند. خصوصا در دنیای آینده که احتمال ظهور کامپیوتر های کوانتومی وجود دارد، لازم است که تراکنش های کاربران بلاکچین و اطلاعات آنان، با روش های بهتر و به روز تری مورد تایید قرار گیرند.

شاید آینده نه چندان دور، آینده کوین های هیبریدی باشد!

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.