آنچه در این مقاله می خوانیم

همه ی ما برای زیاد کردن ارزش دارایی هایمان تلاش می کنیم اما موضوعی که گاهی از آن غفلت می کنیم، حفظ امنیت دارایی هایمان می باشد. در دنیای ارز های دیجیتال حفظ امنیت کار پیچیده ای نیست، اما با کمی غفلت، احتمال از دست رفتن کامل سرمایه وجود دارد.

امنیت در ارزهای دیجیتال + امنیت کیف پول

امنیت در ارزهای دیجیتال + امنیت کیف پول

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

21 فروردین 1400

امنیت در ارزهای دیجیتال و راهکارهای معامله و نگهداری ایمن بیتکوین

دقیقا همانطور که مراقب هستیم که امنیت حساب های بانکی ما به خطر نیفتد، رمز دوم حساب مان برای دیگران فاش نشود و یا فردی با دانستن رمز اینترنتی ما اقدام به برداشت از حساب ما ننماید، موضوع امنیت در ارزهای دیجیتال و حفظ داراییمان هم موضوعی مهم و حیاتی است.

بسیاری از افراد تا به امروز با سهل انگاری در این رابطه متاسفانه تمام و یا حداقل بخشی از سرمایه خود را از دست داده اند و یا آن را گم کرده اند! (در این باره توضیح خواهیم داد)

امنیت در ارزهای دیجیتال درست همانند امنیت در حساب های بانکی موضوعی بسیار حیاتی است. از امنیت کیف پول و نگهداری کلمات بازیابی (24 کلمه) گرفته تا امنیت تراکنش ها در بلاکچین، همه و همه این موضوع قرار میگیرند.

به طور کلی برای ارزهای دیجیتال موارد متعددی از انواع امنیت وجود دارد که در این مقاله قصد داریم به برخی از آنها اشاره کنیم:

  • امنیت کیف پول
  • امنیت صرافی ها
  • امنیت تراکنش ها در شبکه
  • امنیت سرمایه پس از مرگ

البته حقیقتا تعداد موارد بالا بسیار بیشتر از این چهار مورد است اما شاید بتوان گفت که 4 مورد مطرح شده در بالا، از مهمترین و پر حاشیه ترین موارد امنیتی هستند که می بایست تمام علاقمندان به کریپتوکارنسی از آنها مطلع باشند.

امنیت کیف پول ارزهای دیجیتال

امنیت در ارزهای دیجیتال بخش های متفاوتی دارد که شاید بتوان گفت امنیت کیف پول از مهمترین آنهاست.

امنیت کیف پول های ارزهای دیجیتال مهمترین فاکتور های حفظ و مدیریت سرمایه رمزارز شما می باشد. مثلا اگر تعداد 2 بیتکوین سرمایه را در یک کیف پول نرم افزاری غیر ایمن مدیریت میکنید، می بایست آماده از دست دادن تمام یا حداقل بخش عمده ای از آن باشید.

درباره کیف پول ارز دیجیتال 3 مورد بسیار مهم و حیاتی است:

۱) انتخاب کیف پول مناسب

در انتخاب کیف پول ارزهای دیجیتال گزینه های مختلفی وجود دارد. این گزینه ها از بدترین حالت تا بهترین حالت متغیر هستند. بدون شک بدترین حالت امنیت در ارزهای دیجیتال آن است که آنها را در کیف پول های تحت وب نگهداری کنید. زیرا نرم افزارهای تحت وب (وبسایت ها) هیچگاه کلمات بازیابی و یا کلید خصوصی کیف پولتان را به شما تحویل نخواهند داد. با نبودن کلید خصوصی شما مالک سرمایه ای هستید که در واقع مالک آن نیستید (هیچ کنترل و اختیاری روی آن ندارید).

مرحله بعد و ایمن تر در کیف پول ها استفاده از اپلیکیشن های موبایل و یا کامپیوتر است. کیف پول هایی مانند سامورایی و تراست والت امنیت بیشتری را در اختیار شما میگذارند و ضمنا 24 کلمه بازیابی شما و کلید های خصوصیتان همواره در دستان شماست. این کیف پول ها عموما از نوع HD Wallet هستند.

شاید بتوان ایمن ترین و جذاب ترین کیف پول های دنیا را کیف پول های سخت افزاری دانست. این کیف پول، هیچگاه به اینترنت متصل نمیشوند به همین دلیل بسیار ایمن هستند و هکر ها نخواهند توانست به آنها نفوذ کنند.

از بهترین و پر فروش ترین برند های کیف پول سخت افزاری در دنیا می توان به Ledger و Trezor اشاره کرد.

۲) 24 کلمه بازیابی

24 کلمه بازیابی درواقع الفبای امنیت در ارزهای دیجیتال هستند. این کلمات حساس و مهم درواقع نشانگری به سمت کلید خصوصی والت شما هستند که درست در زمانی که شروع به ساخت یک والت جدید میکنید توسط شبکه برای شما (و فقط شخص شما) تولید شده و ارائه میگردند. 24 کلمه بازیابی کیف پول هایتان را در چند برگه کاغذ ضخیم و با خودکاری که جوهر آن به سادگی پاک نمیشود نوشته و در جاهایی امن که فقط و فقط خودتان از آنها اطلاع دارید نگهداری کنید.

اگر روزی به هر دلیلی دسترسی شما به کیف پولتان از بین برود، تنها راه نجات شما استفاده از کلمات بازیابی است. حال فرض کنید کلمات بازیابی خود را گم کرده باشید و یا آنها به هر دلیلی از بین رفته باشد. در این حالت باید به طور کلی قید سرمایه های خود را زده و از صفر شروع کنید.

۳) شناخت تکنولوژی

شاید هیچگاه به این فکر نکرده باشید که عدم شناخت تکنولوژی ممکن است باعث عدم امنیت شود. در دنیای ارزهای دیجیتال همه چیز وابسته به تکنولوژی است. از کیف پولی استفاده کنید که تکنولوژی پشت آن را به خوبی میشناسید و یا حداقل افرادی که به موضوعات فنی مسلط هستند آن را تایید کرده باشند. هر کیف پولی، مناسب برای نگهداری دارایی ارز دیجیتال شما نیست.

امنیت صرافی ها

امنیت در ارزهای دیجیتال بخش های مختلفی دارد که یکی از مهمترین آنها امنیت صرافی ها است. به طور کلی با اینکه صرافی های متمرکز (مانند بایننس) با روح غیر مرکزی بودن بیتکوین و ارزهای دیجیتال در تناقض هستند، اما معامله در آنها امنیت بیشتری دارند. صرافی های DEX به سادگی تحت حملات سایبری قرار میگیرند. در زمان نگارش این مقاله بیش از 7 صرافی غیر متمرکز یا همان DEX توسط هکر ها مورد حمله قرار گرفته اند.

درباره انواع صرافی ها بیشتر بدانید

از طرف دیگر، انتخاب صرافی مناسب برای معامله موضوع مهمی است. این موضوع بخصوص برای ما ایرانیان که متاسفانه تحت تحریم هم هستیم اهمیت دو چندان پیدا می کند. استفاده کردن از امکانات صرافی های بزرگ مانند بایننس اگر چه لذت بخش است اما بی مخاطره نیست. در زمان نگارش این مقاله تعداد بسیار زیادی از ایرانیان سرمایه های خود را در صرافی BITTREX و نیز در صرافی بایننس از دست داده اند و منابع مالی آنها در صرافی های مذکور بلوکه شده است.

بنابراین انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال مناسب میتواند نکته ای مهم در حفظ امنیت در ارزهای دیجیتال باشد.

امنیت در ارزهای دیجیتال – تراکنش ها در شبکه

درست است که امنیت تمام تراکنش هایی که ما در شبکه های مختلف نظیر بیتکوین و اتریوم انجام میدهیم به طور کلی توسط شبکه تامین میشود؛ اما مواردی وجود دارد که رعایت کردن آنها میتواند امنیت تراکنش های ما را چند برابر کند:

  1. قبل از انتقال ارزهای دیجیتال آدرس گیرنده را دقیق بررسی کنید و سپس اقدام به ارسال تراکنش کنید.( حداقل چند کاراکتر اول و آخر آدرس را چک کنید!)
  2. هیچگاه به بهانه کمتر شدن فی تراکنش، آن را دستکاری نکنید. این کار ممکن است باعث آن شود که تراکنش شما حتی پس از ماهها در شبکه ماین نشود و منابع مالی شما در شبکه بماند.
  3. قبل از ارسال تراکنش، از تکنولوژی شبکه اطلاع کسب کنید. مثلا شبکه EOS یک ممو بهمراه آدرس در اختیار شما میگذارد که نگه داشتن آن ممو موضوع مهمی است.

سخن آخر :

در دنیای امنیت هرچه بگوییم باز هم موضوعات جدید تری برای صحبت کردن وجود دارند. به طور کلی برای ایمن نگه داشتن سرمایه های دیجیتال، رعایت نکردن کوچکترین موارد ممکن است باعث از دست رفتن منابع مالی شود. به همین خاطر اگر در دنیای ارزهای دیجیتال فعال هستید لازم است که اطلاعات خود را همواره به روز نگه دارید و مطالعه در این زمینه را فراموش نکنید.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.