آنچه در این مقاله می خوانیم

افراد با توجه به اهداف و میزان ریسک پذیریشان در بازار های مالی، روش های معاملاتی مختلفی را در پیش می گیرند مانند تریدر های روزانه، تریدر های مومنتوم و ...

ترید ارزهای دیجیتال چیست؟

ترید ارزهای دیجیتال چیست؟

زمان مطالعه: ۹ دقیقه

28 فروردین 1400

مفهوم ترید ارزهای دیجیتال و تریدر در ارزهای دیجیتال

ترید ارزهای دیجیتال (Trade) در معنای کلمه یعنی خرید و فروش ارزهای دیجیتال (یا تجارت) و مشخصا به فردی که ترید را انجام میدهد “معامله گر” یا ترید (Trader) میگویند. ترید در تمام بازار های مالی مفهومی ساده و بسیار قدیمی است. از قدیمی ترین مارکت ها مثل بازار طلا که امروز با نام بازار “اونس” در میان تریدر ها شهرت دارد، تا جدید ترین بازار ها مانند بازار ارزهای دیجیتال تریدر ها حضور داشته اند و توانسته اند بسته به تجربه خود، سود و عایدی از بازار را از آن خود نمایند.

تریدر یا معامله گر کیست؟

تریدر به معنای معامله گر در بازار، خرید و فروش انجام میدهد. مثلا بیتکوین خریده و در قیمتی بالاتر آن را به فروش میرساند و سودی از این کار نصیب خود می نماید. بسیاری از تریدر ها در بازار های مشتقه فعالیت نموده و قراردادهای آینده (Futures) و یا اختیار (Options) را معامله مینمایند. درواقع این تریدر ها هستند که به روند های اصلی بازارها جهت میدهند. مثلا اگر تعداد بسیار زیادی معامله گر در بازار مشتقه ، قراردادهای آینده بیتکوین را با قیمتی بالاتر از 60000 دلار خریداری کرده باشند، مشخص است که بازار روندی به سوی صعود به اعدادی همچون 70000 دلار را شروع خواهد کرد.

البته خطای ترید ارزهای دیجیتال همواره وجود دارد و ممکن است یک معامله گر، روند حرکت یک کوین را اشتباه پیش بینی کرده باشد و با سرمایه گذاری غلط در آن کوین، بخشی از دارایی خود، ویا حتی تمام آن را از دست بدهد.

انواع تریدر ها در بازار ارزهای دیجیتال

به طور کلی بسته به نوع معامله گری و روش معامله، تریدر ها در دسته بندی های مختلف جای میگیرند که در اینجا به بخشی از آنها اشاره میکنیم:

تریدر روزانه (Day Trader)

تریدر های روزانه یا Scalper ها، بسته به نوع ارزی که برای معامله کردن انتخاب میکنند ممکن است 24 ساعت و یا 48 ساعت معامله را باز نگه دارند. درواقع این نوع از معامله گران بیشتر به نوسان گیری از بازار مشغول هستند و برای بلند مدت هیچ ارزی را نگه داری نمیکنند. دیدگاه معامله گری در این افراد دیدگاهی کوتاه مدت است و به دریافت سود حاصل از نوسان های روزانه بازار مشغول هستند. این نوع ترید ارزهای دیجیتال ممکن است در مقاطعی از زمان برای دریافت سود مناسب باشد، اما روشی بسیار پر ریسک است و ممکن است باعث ایجاد ضرر های جبران ناپذیر برای سرمایه افراد شود.

تریدر مومنتوم (Momentum Trader)

تریدر های مومنتوم، درواقع افرادی هستند که فقط در مواقع خاص و بسته به پیش بینی بلند مدتی که دارند اقدام به خرید و فروش ارزهای دیجیتال مینمایند. در این نوع معامله گری یک تارگت نهایی بلند مدت در نظر گرفته میشود، و  با رسیدن به آن تارگت و کسب سود مناسب در بلند مدت، معامله توسط تریدر باز یا بسته میشود. این نوع ترید ارزهای دیجیتال روشی کم ریسک است و برای لحظات خاص بازار پیشنهاد میشود. برای مثال وقتی میدانید بیتکوین تا انتهای ماه جاری 100000 دلار را خواهد دید، تارگت مورد نظر را مد نظر قرار داده و به محض رسیدن به آن معامله خود را خواهید بست.

تریدر موقعیت (Position Trader)

این روش معامله را اصطلاحا Spot-Trading نیز میگویند. در این معامله ها، افراد پوزیشن های خاصی را مد نظر قرار داده و مقداری ارز ( و یا پول نقد در صرافی ) را برای آن پوزیشن ها در نظر گرفته و سفارشات خود را بسته به آن نقاط میچینند. با رسیدن به پوزیشن های مورد نظر به صورت اتوماتیک معاملات باز یا بسته خواهند شد.

معامله گر نوسانی (Swing Trader)

این روش معامله بسیار شبیه به روش اول است. swing ها افرادی هستند که تنها به دریافت نوسانات 3-5 درصدی از بازار بسنده میکنند و معاملات خود را انجام میدهند.

آربیتراژ در ترید ارزهای دیجیتال (Arbitrage Trader)

آربیتراژ موضوعی نسبتا پیچیده است که بهتر است آن را با یک مثال ساده توضیح دهیم:

فرض کنید شما دو فروشگاه را میشناسید که هر دوی آنها نوع خاصی از برنج را در فروشگاه خود میفروشند. اما یکی از فروشگاه ها همان برنج را با قیمتی 10% پایین تر از فروشگاه دیگر به فروش میرساند. شما تصمیم میگیرید که 1 کیلو برنج را از فروشگاهی که ارزانتر میفروشد خریده و به فروشگاهی که همان را گرانتر میدهد بفروشید. شما با این کار در حال آربیتاژ گرفتن هستید.

تریدر های آربیتراژ همین کار را با ارزهای دیجیتال ( و یا سایر کلاس های سرمایه ) انجام میدهند. یعنی مثلا بیتکوین را از صرافی x با قیمت 100 دلار خریده و در صرافی y  به قیمت 120 دلار به فروش میرسانند. به این عمل آربیتراژ گیری میگوییم.

معامله مارجین در ترید ارزهای دیجیتال (Margin Trader)

این نوع از معامله گری روشی جذاب برای حرفه ای هاست. در روش مارجین، بسته به نوع کوین و نوع صرافی میتوان از صرافی وام گرفت. مثلا شما 100 بیتکوین پول دارید و میخواهید با آن وارد مارجین ترید ارزهای دیجیتال با leverage 10x شوید. این به این معناست که شما میتوانید در صورت سود کردن، سودی معادل زمانی را بگیرید که 1000 بیتکوین را معامله کرده اید. اما در این روش، در صورتی که به حد ضرر خود برسید، 100 بیتکوین خود را به طور کامل از دست خواهید داد (یا اصطلاحا لیکوئید خواهید شد). این نوع از ترید بیشتر مختص افراد حرفه ای با تجربه کافی در دنیای ترید ارزهای دیجیتال است و به هیچ عنوان برای افرادی که به تازگی در این بازار قدم گذاشته اند پیشنهاد نمیگردد.

سخن آخر:

معامله گری در دنیای ارزهای دیجیتال امری بسیار حرفه ای است و نیازمند دانش تحلیل تکنیکال و فاندامنتال و شناخت بازار است. به طور کلی معامله گری در دنیای ارزهای دیجیتال همواره با ریسک همراه است. بنابراین بهتر است قبل از هر کار نسبت به آن اطلاعات دقیقی کسب نماییم و با دید باز برای سرمایه گذاری تصمیم گیری کنیم.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.