آنچه در این مقاله می خوانیم

بازار مالی چیست؟ بازار مالی را می توان هر بازاری در نظر گرفت که در آن داد و ستد و معامله اتفاق می افتد. بازار های مالی اگر توانایی ایجاد اطمینان نسبی در رابطه با حفظ ارزش سرمایه را در مردم ایجاد کنند، قطعا اینده روشنی خواهند داشت.

بازار مالی چیست؟ بازارهای مالی مختلف کدام هستند؟

بازار مالی چیست؟ بازارهای مالی مختلف کدام هستند؟

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

21 فروردین 1400

بازار مالی چیست؟ بازارهای مالی مختلف کدام هستند؟

خیلی از ماها بارهای زندگینامه افراد موفق را در سرتاسر جهان خوانده ایم و هربار آرزو کرده ایم که ای کاش بجای آنها بودیم و در زندگی مرفهی که آنها برای خود ساخته اند، ما نیز سهمی داشتیم. اما باید بدانیم که اکثر افراد موفق و به ویژه میلیونر ها و میلیاردر های معروف، همگی با مفهوم “بازارهای مالی” یا همان “بازارهای سرمایه” به درستی آشنایی داشته اند و در بازه های زمانی مختلف توانسته اند سود مناسبی را از این بازار ها از آن خود نمایند.

از نمونه های موفق و جذاب این مورد، میتوان به وارن بافت، سرمایه گذار و فعال بازارهای سرمایه اشاره کرد که توییت ها و نکات او درباره بازار های مالی در دنیا زبانزد همگان است. وارن بافت و بسیاری از دیگر سرمایه گذاران دقیقا میدانند که یک بازار مالی چیست و چطور میتوان با مدیریت ریسک از آن سود های مناسبی را دریافت نمود. اما قبل از هرچیز باید بدانیم بازار مالی چیست و چند نوع بازار مالی داریم.

مفهوم بازار مالی یا بازار سرمایه

بازار مالی مفهومی ساده با شاخه و برگ زیاد است که گاهی باعث میشود افراد به اشتباه فکر کنند موضوعی پیچیده است و نباید به آن وارد شوند. به طور کلی هر بازاری که در آن تجارت و داد و ستد اتفاق می افتد را میتوان بازار مالی نامید زیرا در این بازار سرمایه هایی در حال جابجایی است. مثلا فارکس، بورس اوراق بهادار، بازار نفت و بازار مشتقات (اهرم) و نیز بازار ارزهای دیجیتال از انواع بازارهای مالی هستند.

بازار سرمایه اما کمی متفاوت است و در آن به طور کلی این سرمایه است که معامله میشود. به طور مثال بیایید بورس تهران را در نظر بگیریم. در بورس تهران ، سرمایه های مردم به دست نیازمندان به سرمایه (یعنی شرکت ها و بنگاه های تجاری) میرسد. از مهمترین وظایف بورس هر کشور، ایجاد پلی ارتباطی میان دارندگان سرمایه و نیازمندان به سرمایه (یعنی شرکت ها) است.

انواع بازار مالی و بازار سرمایه

در میان بازار های متفاوت و مختلف سرمایه میتوان به چند بازار اشاره کرد که از سایر بازارهای پر رونق تر هستند. البته این مورد درباره کشور های مختلف متفاوت است. مثلا ممکن است در کشوری مانند آمریکا بازار بورس از همه بازارهای پررونق تر باشد و در کشوری مانند چین بازار ارزهای دیجیتال. اما به طور کلی پر رونق ترین بازارهای سرمایه در مقیاس جهانی عبارتند از:

  • بازار مالی بورس و مشتقات بورس (مانند فرابورس)
  • بازارهای طلا و اوراق طلا یا صندوق های طلا
  • بازارهای مسکن و مستقلات
  • بازارهای ارزهای دیجیتال
  • بازار قرارداد های مشتقه و Derivative

سرمایه گذاری در بازارهای مالی چگونه است؟

با اینکه این سوال یکی از پر تکرار ترین سوالاتی است که در دنیای سرمایه گذاری پرسیده میشود، باید گفت یکی از مهمترین آنها نیز هست. چرا که بسیاری از افراد که علاقمند به دنیای سرمایه گذاری هستند، گاهی با دانش و اطلاعات ناکافی وارد بازار های مختلف شده و گاها متاسفانه متحمل ضرر های جبران ناپذیر میگردند.

“سرمایه گذاری, نوعی علم است. سرمایه گذاری نیازمند آموزش است. سرمایه گذاری نیازمند مدیریت و کنترل ریسک است.”

وینو-اکس

جملات بالا را میتوان سه اصل برتر در سرمایه گذاری در تمام بازارهای مالی دانست. کافیست بدانیم بازار مالی چیست و سپس با دانستن قوانین و حدود سود و ضرر در آن وارد شویم.

بنابراین برای ورود به هر بازار مالی نیازمند گذراندن دوره های آموزشی هستیم. این دوره های آموزشی نه تنها درباره نوع معامله و الفبای بازار، بلکه درباره آینده نگری و مدیریت ریسک هستند. بطور مثال دیدگاهی که در دنیای فارکس وجود دارد با دیدگاههایی که در دنیای ارزهای دیجیتال موجود اند کاملا با یکدیگر متفاوت اند.

درست است که مبانی اولیه تمام بازار های سرمایه و بازار های مالی عموما یکسان هستند اما شناخت بازار و فرصت ها و چالش های پیش روی هر بازار مالی، میتواند سرمایه گذاران را به نوعی سرمایه گذاری ایمن تر رهنمون باشد.

بازار ارزهای دیجیتال یک بازار مالی پربازده

ارزهای دیجیتال را میتوان میهمان ده ساله (بیشتر از 10 سال) بازارهای مالی و پولی دنیا دانست. ارزهای دیجیتال از سال 2008 و با انتشار وایت پیپر بیتکوین برای اولین بار به دنیا معرفی شدند و بعد از آن بیش از 4 سال طول کشید تا این مارکت بتواند سرمایه ای قابل قبول را در دل خود جای دهد. در مدت زمانی که از معرفی بیتکوین بعنوان اولین ارز دیجیتال غیر متمرکز (Decentralized) میگذرد، این ارز دیجیتال بی نظیر توانسته است بارها و بارها سرمایه گذاران خود را شگفت زده کند. البته مواردی هم وجود داشته است که سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال با بی احتیاطی و در نظر نگرفتن حدود ضرر و ریسک، بخشی از سرمایه خود و یا همه آن را از دست داده اند.

ارزش بازارهای سرمایه چطور مشخص میشود؟

خیلی ساده باید گفت ، ارزش بازارهای سرمایه را “مارکت کپیتال” یا مجموع سرمایه متمرکز در آن بازار تعیین میکند.

به طور مثال مارکت کپیتال بازار ارزهای دیجیتال در زمان نگارش این مقاله بیش از 2 میلیارد دلار است.

درواقع این سرمایه گذاران هستند که به یک بازار مالی ارزش و اعتبار می بخشند. هرچه میزان سرمایه در آن بازار بیشتر باشد، یعنی سرمایه گذاران بیشتری تمایل به ورود سرمایه های خود به بازار را دارند، پس بازار ارزشمند تر است.

آینده بازار مالی چیست؟

آینده بازار مالی چیست؟ جدا از اینکه از چه نوعی باشند، نقدی باشند یا اوراق قرضه، طلا باشند یا نفت، بازار پول باشند یا سهم، آینده ای را برای خود متصور هستند. این آینده میتواند از جنس امید و یا از جنس نابودی باشد. مثلا با ظهور ارزهای دیجیتال، رقیب قدرتمندی برای بازارهای سهام بوجود آمده است و بسیاری از دولت ها و نهاد های مرکزی در تلاشند تا به هر قیمتی از کاهش ارز سهام خود (و در دیدگاهی کلی تر ، کاهش ارزش بازاری که در آن هستند) جلوگیری کنند.

آینده پژوهی و آینده نگری در بازارهای مالی موضوعی بسیار مهم و حیاتی است. سرمایه گذاران چه با سرمایه های اندک و چه با سرمایه های کلان، همواره به دنبال محلی ایمن و آینده دار برای سرمایه گذاری هستند و اگر بازاری بتواند این موضوع را تضمین کند بدون شک به سرعت خواهد توانست که سرمایه های بزرگ را به سمت خود بکشاند.

بازار ارزهای دیجیتال از جمله مارکت هایی است که توانسته است بازدهی و سود آوری خود را در دهه اول فعالیت خود به گوش جهانیان برساند. این بازار هم اکنون با بیش از 2 میلیارد دلار سرمایه در گردش و بیش از 9000 سهم (کوین) در حال معامله یکی از جذابترین مقصد ها، برای سرمایه هایی است که تاکنون در خودرو، ملک و مسکن و شاید در بورس نگهداری میشدند.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.