آنچه در این مقاله می خوانیم

بازی دیسنترالند این روزها طرفداران زیادی دارد. در این مقاله به بررسی این بازی پرطرفدار در بلاکچین پرداختیم.

بازی دیسنترالند چیست

بازی دیسنترالند چیست

زمان مطالعه: 5 دقیقه

3 تیر 1400

این روزها وقتی درباره بلاکچین و ویژگی های منحصر بفرد آن صحبت میکنیم، درواقع در حال اظهار نظر کردن درباره دنیایی هستیم که قرار است روزی کل دنیای ما باشد. درک ما از مفهوم زندگی، مفهوم لذت، مفهوم ثروت و بسیاری از پایه ای ترین مفاهیم دیگر، این روزها و با ظهور تکنولوژی های جدید بخصوص بلاکچین به کلی به چالش کشیده شده است. شاید اگر روزی کسی به ما میگفت که میتواند یک قطعه زمین در دنیای مجازی را با قیمتی خیلی نزدیک به 1 میلیون دلار به فروش برساند، به او خندیده و گاه صحبت هایش را به باد طعنه و تمسخر میگرفتیم. اما این اتفاق چند روز پیش در دنیای بازی دیسنترالند به وقوع پیوست!

خبر کوتاه بود و تکان دهنده: “یک تکه زمین مجازی در دنیای بازی دیسنترالند به قیمت 912 هزار دلار به فروش رسید”

تکان دهنده بودن این خبر از جایی نشات گرفته است که رنگ آینده دارد. رنگی درست شبیه آنچه آن را “مجازی سازی” مینامیم. حالا دیگر نه تنها نوع بشر از پول و ثروت خود را با کمک بیتکوین و اتریوم و ارزهای دیجیتال دیگر به دنیای مجازی فرستاده است، بلکه در حال خرید و فروش ملک و زمین در دنیای مجازی است!

بازی دیسنترالند و بازی های نظیر آن که زمان کمی است بوجود آمده اند، بازی هایی بر مبنای پروتکل های اثبات مفهوم (Proof of concept) در بلاکچین هستند. اگر علاقمندید که درباره بازی دیسنترالند و مفهوم پروتکل های اثبات مفهوم بدانید، این مقاله را تا انتها همراه ما باشید.

پروتکل اثبات مفهوم(Proof of concept) چیست؟

بیایید قبل از آنکه به این سوال پاسخ دهیم، نگاهی دوباره و شاید چندباره به موضوع اجماع (Consensus) بیندازیم. اجماع تمام آن چیزی است که بشر را درباره دنیای بلاکچین به چالش کشیده است. دلیل آن بی نهایت ساده است. برای جلوگیری از جعل، برای نگهداری داده ها، برای کنترل امنیت شبکه و برای تمام مواردی که بنیان های یک اجتماع را تشکیل میدهند، اجماع لازم است. اجماع یعنی آنکه گروهی از مردم، با استفاده از روندی ثابت و قابل تکرار، درباره موضوعی به توافق برسند و توافق برگشت پذیر نبوده و سخت الجعل باشد.

پروتکل ها و روش های متعدد اجماع تا بحال توسط وینو-اکس به طور مفصل توضیح داده شده اند. از مهمترین روش های اجماع میتوان به روش های )POWاثبات کار) و )POSاثبات سهام) و POC(اثبات ظرفیت) اشاره کرد. درباره روشهای اول و دوم یعنی اثبات کار و اثبات سهام قبلا توضیح داده ایم. درباره روش اثبات ظرفیت در مقالات بعدی به طور مفصل صحبت خواهیم کرد.

به زبان ساده،  Proof of Concept مرحله‌ای اساسی است که منجر به توسعه و پیاده‌سازی یک ایده جدید می‌شود. این فرآیند نشان می‌دهد که آیا یک ایده جدید در عمل قابلیت اجرا دارد یا نه؟ با استفاده از این روش می‌توان مسائل مربوط به تدارکات و مسائل فنی را شناسایی کرد. با استفاده از این روش می‌توان از کاربران بازخورد دریافت کرد و ریسک‌ها را قبل تولید انبوه محصول و یا اجرای پروژه حذف کرد.

حالا که درباره پروتکل اثبات مفهوم کمی اطلاعات پیدا کردیم، میتوانیم نگاهی عمیق تر به بازی دیسنترالند و بازی های مشابه با آن بیندازیم.

بازی دیسنترالند در بلاکچین NFT

بازی دیسنترالند یک جامعه، بازی، سرگرمی، مارکت پلیس و دنیای مجازی مبتنی بر فناوری بلاک چین است.

البته این بازی بر روی بلاکچین هایی فعالیت میکند که امکان خرید و فروش توکن های NFT را فراهم آورده اند. کاربران در این بازی، زمین، اثر هنری و توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) می‌سازند. اعضای جامعه همچنین در سازمان خودگران غیر متمرکز (DAO) این شبکه مشارکت دارند. بنابراین Decentraland به عنوان یک دائو، قدرت مشارکت در حاکمیت پروژه را به جامعه خود می‌بخشد. ارز دیجیتال اصلی شبکه دیسنترالند مانا (MANA) نام دارد و تمامی دارایی‌های داخل این بازی، روی شبکه اتریوم فعال هستند.

شما در این بازی میتوانید به سادگی در تمام مراحل مشارکت کرده و دنیای خاص خود را بسازید. ضمنا این امکان برای تمام بازیکنان وجود دارد که اشیاء ساخته شده در بازی و یا اشیا پیدا شده در آن را در مارکت پلیس خود بازی دیسنترالند به سادگی به فروش گذاشته و پول آن را با ارز دیجیتال مانا (MANA) دریافت کنند.

توکن‌های غیر قابل تعویض همان کالکتیبل‌های داخل بازی هستند که انواع لباس‌ها، آیتم‌ها، و مستغلات مجازی بازی به نام لَند (LAND) را شامل می‌شوند. کاربران این توکن‌ها را درون والت رمز ارزی خود ذخیره کرده و در مارکت‌پلیس دیسنترالند به دیگر کاربران می‌فروشند. در این بازی مثلا برای خرید یک چوبدستی جدید، ساختمان جدید و یا یک پارک جدید، باید کمی ارز دیجیتال MANA داشته باشید و با استفاده از آن و بهره بردن از مارکت پلیس بازی دیسنترالند اقدام به خرید لوازم مورد نیاز خود کنید.

بازی دیسنترالند واقعا دیسنترالایز است!

بر خلاف آنچه درباره اکثر بازی های حال حاضر در دنیا وجود دارد، بازی دیسنترالند کاملا غیر مرکزی و تمرکز زدایی شده است. در این بازی همه بازیکنان میتوانند به دائوی دیسنترالند متصل گردیده و درباره ریز ترین و جزئی ترین اتفاقاتی و تغییراتی که در بازی رقم میخورد، رای دهند. تصمیم گیری درباره دیسنترالند رسما به دائوی آن سپرده شده است که متشکل از تمام بازیکنان (یا همان نود ها) آن است. درست مثل آنچه درباره بلاکچین بیتکوین اتفاق می افتد.

این پروژه به عنوان یک سازمان خودگردان غیر متمرکز، از کدهای متن باز جهت نظارت بر قوانین بازی بهره می‌برد. هر کسی که توکن مانا استیک کرده یا LAND داشته باشد، می‌تواند هم طرح پیشنهادی ایجاد کرده و هم به آن‌ها رای دهد.

آینده بازی های مبتنی بر بلاکچین

بلاکچین و اعتماد به آنچه “اجماع” نامیده میشود، آینده محتوم بشریت است. شاید اگر 10 سال پیش درباره بیتکوین و ارزهای دیجیتال غیر متمرکز صحبت میکردید، کمتر کسی حاضر بود وقت بگذارد و به صحبت های شما گوش دهد اما امروز نه تنها مفهوم پول، بلکه ساده ترین چیزها مثل سرگرمی سر از دنیای بلاکچین درآورده اند.

بازی دیسنترالند با اینکه از نظر شهرت امروز از برترین های این حوزه است، اما باید گفت از اولین هاست!

به زودی و در چند سال آینده شاهد رشد هرچه بیشتر بازی های مبتنی بر بلاکچین و نوآوری های بیشتر در این زمینه خواهیم بود.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.