آنچه در این مقاله می خوانیم

بانک مرکزی ترکیه خبر از اجرای کردن طرح‌های تشویقی برای افزایش سرمایه گذاری در بانک‌ها داده است،هدف این بانک افزایش سرمایه‌گذاری در لیر است.

بانک مرکزی ترکیه طرح‌های تشویقی ارائه می‌دهد

بانک مرکزی ترکیه طرح‌های تشویقی ارائه می‌دهد

زمان مطالعه: 2 دقیقه

15 دی 1400

بانک مرکزی ترکیه خبر از اجرای کردن طرح‌ها تشویقی برای افزایش سرمایه گذاری در بانک‌ها داده است،این بانک اخیر خبری را مبنی بر اهدای طرح های تشویقی در جهت تبدیل سپرده های طلا و صندوق مشارکت به سپرده‌های مدت‌دار لیر ارائه کرده است.

طرح‌های تشویقی بانک مرکزی

طرح های تشویقی بانک مرکزی ترکیهCBRT  در جهت راه اندازی سپرده های جدید برای ترغیب شهروندان ترکیه جهت تبدیل سپرده های طلا و وجود مشارکت EFT به حساب های سپرده طولانی مدت لیره خبر داد .در بیانیه ای که توسط این بانک منتشر شده است تیم اقتصادی کشور ترکیه در جهت حمایت از ثبات مالی و بهبود بحران عمیق اقتصادی قصد دارد با این اجاریی کردن این طرح مانع کاهش شدید ارزش لیر و افزایش قیمت کالاهای مصرفی در این کشور شود.

کاهش ارزش فیات ترکیه

این بانک قصد دارد طرح هایی را برای افزایش سرمایه گذاری به مشتریان در قالب طرح های تشویقی ارائه دهد. طبق گزارش تیم اقتصادی که اخیراً بانک مرکزی این کشور ارائه کرده است  تورم ناشی از کاهش ارزش لیر و افزایش ارزش دلار موجب روی آوردن مردم به سرمایه گذاری در طلا و ارز های دیجیتال شده است تعداد معاملات ارز های دیجیتال در این کشور از مرز یک میلیون عبور کرده و به نقطه عطف خود رسیده است.

ترمیم شکاف اقتصادی توسط  بانک مرکزی

به نظر می رسد که مردم ترکیه به دلیل نوسانات ارز ملی این کشور دیگر حاضر به سرمایه گذاری در بانک های دولتی کشور ترکیه نمی باشند و ترجیح می‌دهند به جای سرمایه گذاری در بانک برای محافظت از سرمایه‌ی  خود، بیت کوین و طلا را جایگزین سپرده های بانکی کنند در حال حاضر کاهش نرخ سپرده گذاری در بانک های ترکیه به کاهش ارزش پول این کشور  افزوده است و بانک مرکزی در نظر دارد با ارائه طرح های تشویقی کمک به کاهش این روند کرده و شکاف اقتصادی ایجاد شده توسط بازار کریپتو را ترمیم کند.

منبع نوشته: اینجا مطالعه کنید.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.