آنچه در این مقاله می خوانیم

متاورس یک دنیای فرا مرزی با یک هویت مشخص است که امروزه با توجه به گسترش بازارهای ارزهای دیجیتال بسیار مورد استقبال کاربران قرار گرفته است.

بررسی متاورس و ابعاد آن

بررسی متاورس و ابعاد آن

زمان مطالعه: 15دقیقه

2 آذر 1400

متاورس یک دنیای فرا مرزی با یک هویت مشخص است که امروزه با توجه به گسترش بازارهای ارزهای دیجیتال بسیار مورد استقبال کاربران قرار گرفته است، در ادامه قرار است به اساس طراحی و نحوه ارتباط آن بپردازیم.

متاورس چیست؟

متاورس در اصل طراحی و الگو پردازی براساس یکسری داده می‌باشد که برای ارتباط دادن افراد از فضای حقیقی با محیط‌های مجازی طراحی شده است، متاورس یک شبکه سازی سه بعدی می‌باشد که براساس یک ‌سری داده‌های ریاضی پایه گذاری شده است و این داده‌ها تمامی افراد و هویت خاص آنها را به شکل حقوقی و حقیقی در فضای مجازی پردازش کرده و به شکل سه بعدی ایجاد می‌کنند، افراد در این تکنولوژی هویت حقیقی خود را در همان فضای مجازی دارند در اصل متاورس به شما این امکان را می‌دهد که به شکل مجازی در سراسر جهان حضور داشته باشد و در کنار یک شخصیت حقیقی در دنیای واقعی یک شخصیت مجازی برای کنترل و ارتباط با سراسر دنیا داشته باشد. این تکنولوژی مجازی به شما این امکان را می دهد که مرز کشورها را بدون هیچ گونه محدودیت و هیچ گونه ممنوعیت رد کرده و از طریق  یک‌سری درگاه نظیر: فروشگاه های اینترنتی یا کتابخانه‌های اینترنتی با جهان مجازی در ارتباط باشید،  شما می‌توانید از طریق تلفن هوشمند خود با فروشندگان سراسر جهان در ارتباط باشید و این یعنی ورود به دنیای متاورس،  این پلتفرم بسیار پیشرفته به گونه‌ای طراحی شده است که تمامی شرکت ها و افراد یک ساختمان و یا کشور را در خود جای می‌دهد و اشخاص می‌‌توانند با یک شخصیت واقعی اما مجازی در آن حضور داشته باشند، گویا جهانی طراحی شده است مجازی که در آن شما خود حقیقیتان را به شکل دلخواه طراحی کرده و بعضاً می‌توانید اعمال واقعی خود نظیر: خرید کردن، فروختن، درس خواندن، بازی کردن را دراین فضا انجام دهید.

تاریخچه‌ی متاورس

لغت متاورس :  متا به معنی فرا meta  ،  universe به معنی جهان گرفته شده است یعنی فراتر از جهان

این لغت در اصل برای اولین بار از یک رمان علمی تخیلی به نام تصادف در برف به نویسندگی نیل استنسون (neal stephenson) در سال  1992گرفته شده است در این رمان تخیلی افراد در قالب یک آواتار هستند که  در یک دنیای تخیلی زندگی می‌کنند در اصل متاورس تصویری از دنیای حقیقی در فضای مجازی است که افراد در آن یک آواتار هستند. متاورس یک برنامه یا اپلیکیشن هوشمند نیست یک کانال یا درگاه سه بعدی برای برقراری ارتباط  آزاد  با سراسر جهان است یکی از جالب‌ترین زمینه‌های متاورس حضور فیزیکی افراد در  جلسات است در ادامه به اساس برنامه‌ریزی این فضا و مزایای آن خواهیم پرداخت.

مزایای متاورس

_ فرا بعدی بودن بدون محدودیت:

یکی از مهمترین مشکلات اینترنت محدودیت است یعنی شما برای استفاده از منابع یا سایتی یا هر بُعد کاری باید یک شخصیت کاربردی داشته باشید و اجازه اینکه در همه‌ی پلتفرم ها حضور داشته باشید را نخواهید داشت اما درفضای متاورس می‌توانید در تمام پلتفرم‌ها که به شکل منسجم  در این فضا وجود دارند حضور پیدا کنید.

_ تعامل پذیری :

 در دسترس بودن تغییرات به شکل لحظه ای برای شما این امکان را فراهم می‌کند که در این محیط بتوانید تمام هر آنچه به شکل لحظه ای رخ می‌دهد یا تغییر می‌کند احساس کنید و یا مشاهده کنید.

_ ثابت بودن هویت:

 اگر شما بخواهید در هر پلتفرمی نظیر: فیسبوک یا اینستاگرام و یا واتساپ حضور پیدا کنید باید برای هر کدام از این پلتفرم ها یک هویت و شخصیت ثابت تعریف کنید اما در محیط متاورس شما یک آواتار هستید که می‌توانید با یک هویت در همه پلتفرم ها حضور پیدا کنید جالب است بدانید شخصیت آواتار شما همان قالبی است که خودتان طراحی کرده‌اید.

پول یا ارز دیجیتال رایج در متاورس

جهان مجازی نیز مانند دنیای حقیقی  برای خود مبنای برای سنجش ارزش یا محاسبه‌ی دارایی‌هایش دارد که شما می توانید آنها را مبنای مبادلات خود قرار دهید ، دارایی‌های شما درفضای مجازی یک سری دارایی‌های بی‌همتا به نام  NFT هستند این دارایی‌ها می‌توانند شامل ساختمان شما در این فضا یا حتی شکل ظاهری شما باشد. شما در این جهان براساس هر آنچه که دارید می‌‌توانید معاملات خود را انجام دهید. این جهان طراحی و ایجاد شده است تا در دسترس نظام یا سازمان خاصی نباشد یک جهان فارغ از قوانین و کنترل که می تواند نیازهای امروزی بشر را پاسخ دهد در اصل هدف این جهان ارتقا و اشتراک پیدا کردن با بلاک چین برای تحویل جهان و ارتباط پیرامون آن می‌باشد.

سه اصل که متاورس بر روی آن بنا شده است

عبارتند از:

۱_ حضور (presence)

۲_ تعامل پذیری (interoperability)

۳_ استاندارد سازی (standardization )   

 حضور :

یکی از مهمترین پایه‌های فضای مجازی حضور واقعی افراد در دنیایی مجازی طراحی شده است کمی قبل تر بیان کردیم دنیای متاورس برگرفته از هویت اشخاص می‌باشد که می‌خواهند در آن زندگی کنند و براساس ابعاد وجودی یک فرد طراحی می‌شود و شما از طریق یک صفحه ی نمایش به آن نگاه می‌کنید و به دنیایی راه پیدا خواهید کرد که به آن نیاز دارید، به طور مثال: اگر شما در خانه هستید و می‌خواهید وارد یکی از بزرگترین بازارهای خرید و فروش آمریکا شوید می‌توانید به راحتی با داشتن یک شخصیت مجازی به مرکز خرید رفته و خرید خود را انجام دهید و یا اگر می‌خواهید در یکی از دانشگاه های بزرگ آن سر دنیا درس بخوانید می‌توانید به راحتی شخصیت خود را طراحی کرده و وارد کلاس درس شوید.

تعامل پذیری : دومین مبانی اصلی طراحی متاورس تعامل پذیری است به این معنی که شما می‌توانید یکسری دارایی را داشته باشید و برای تعامل با تمام دنیا از آن استفاده کنید به طور مثال شما در جای از متاورس مقداری دارایی دیجیتالی کسب کرده اید و می‌خواهید برای دوستانتان که در آن سوی جهان هستند هدیه بخرید این دنیایی مجازی به شما این امکان را می‌دهد که دارایی‌های را که به دست آورده‌اید را به شکل  و در قالب یک هدیه به شخص مورد نظر خود بدهید، به این فرآیند که می‌توانید به راحتی  دارایی یا هر آنچه که کسب کردید را به اشکال مختلف تبدیل کنید را تعامل می‌گویند.

استاندارد سازی:

هر چیزی باید دارای یکسری معیار و وزن مشخص کننده برای جهت دهی باشد شما در دنیایی مجازی هم باید یکسری استاندارد‌ها را احساس کنید تا بتوانید به راحتی در سطح دنیا سفرکرده و تعامل پیدا کنید این استاندارد‌ها توسط سازمان‌های کنترل کنند‌ه‌ی متاورس طراحی و ابلاغ می‌شود تا سرویس‌های خدماتی بتوانند در سراسر جهان براساس این استانداردها تعاملات و ارائه خدمات داشته باشند.

شرکت‌های موجود در متاورس

همانطور که گفتی متاورس در اصل یک کانال یا درگاه ارتباطی است که برپایه یک‌سری داده و تحلیل ها قرار گرفته شده است، یک جهان مجازی که شرکت‌های بزرگی نیز در آن وجود دارند که عینا در دنیای حقیقی نیز شما آنها را می‌بینید و شاید ساعت‌ها با آنها در تعامل هستند مهمترین شرکت‌های که در این فضا وجود دارند و درتلاش برای ارائه خدمات یا توسعه این فضا هستند  عبارتند از :

_ فیسبوک :

فیسبوک یکی از از مهمترین و قدیمی‌ترین برنامه‌های اجتماعی است که کاربران بسیار زیادی دارد و سالانه بسیاری از اپلیکیشن‌های اجتماعی را برای گسترش فضای مجازی و ارتباطات انسانی طراحی و ارائه می‌کند. این شرکت به تازگی که علاقه بسیار زیادی به دنیای متاورس پیدا کرده است با قرار دادن بودجه ۵۰ میلیون دلاری برای گسترش شبکه سازی متاورس و تغییر نام برنامه‌های زیر ساختی خود  مانند: واتساپ یا اینستاگرام و فیسبوک به متا وارد صنعت و حوزه متاورس شده است.

_ مایکروسافت Microsoft:

این شرکت نیز در حال ساخت یک متاورس است تا به کاربران خود در زمینه بازی‌های مجازی ارائه خدمات دهد.

 بازی های مجازی یکی از مهمترین بخش‌های ساختاری متاورس هستند که درآمدزایی بسیار بالایی داشته و سالانه مشتریان بسیار زیادی را جذب می کند، طراحی بازی‌های جدید که مبتنی بر متاورس و بلاک چین باشند یکی از مهمترین اهداف این شرکت است.

کاربردهای متاورس در زندگی روزانه

از مهمترین کاربردهای زندگی در متاورس عبارتند از:

_ ملاقات های مجازی و برگزاری جلسات مجازی کاری و غیرکاری

شما تنها در فضای مجازی متاورس می توانید یک شخصیت و هویت دلخواه از خود طراحی کرده و با آن در تمامی جلسات خود در قالب یک شخصیت آواتار ( مجازی) بدون آنکه هزینه مکان یا رفت و آمدی را پرداخت کنید حضور پیدا کنید و کارهای خود را از منزل و یا از پشت دستگاه هوشمند خود انجام دهند.

_ آموزش مجازی

یکی از مهمترین توسعه‌های زمان کرونا که بسیار مهم و ارزشمند به شمارمی‌آید آموزش مجازی  متاورس است که این امکان را به دانش آموزان و دانشجویان می‌دهد که در هر جای دنیا که هستند در کلاس های خود حضور پیدا کرده و به شکل مجازی اما واقعی از آموزش بهره ببرند جالب است بدانید این قسمت از فضای مجازی این امکان را دانشجویان و محصلان می دهد که در کلاس دانشگاه هایی که توانایی حضور در آن را به علت هزینه و یا مشکلاتی نظیر : مسافت یا دوری راه  ندارند داشته باشند به طورمثال :  شرکت در کلاس های مجازی دانشگاه هاروارد که به تازگی به متاورس پیوسته است

_ کسب درآمد از طراحی بازی‌های مجازی

ـ شرکت در  کنسرت و جشن ها

ـ خرید و فروش یا حضور در تالار ارزهای دیجیتالی

ـ بازی‌های رایانه‌ای گروهی و زنده

به شکل کلی زندگی در متاورس برای شما امکان وجود در بی‌نهایتی را که فارغ از زمان است ایجاد می‌کند.

مزایای زندگی در متاورس

یکی از مهمترین شعارهای متاورس جانشینی آن به جای اینترنت است. یعنی در دسترس قرار گیری تمامی نیازهای  افراد به شکل گسترده در قالب یک برنامه‌ی مجازی چرا می‌گویم متاورس بسیار متفاوت‌تر از اینترنت است زیرا شما در اینترنت نمی‌توانید تغییرات را لحظه به لحظه داشته باشید اما در متاورس می‌توانید تغییرات لحظه به لحظه را احساس کرده و متناسب با آن تصمیم بگیرید پس متاورس برای شما قابلیت حضور واقعی و لحظه به لحظه‌  را فراهم می‌کند که به راحتی قابل درک و تعامل است .

منبع نوشته: اینجا مطالعه کنید.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.