آنچه در این مقاله می خوانیم

بلاکچین چیست؟ این سوالی است که دانستن پاسخ آن برای آشنایی با نحوه کار شبکه های مختلف ارزهای دیجیتال لازم است. به طور خلاصه، بلاکچین، روشی امن برای ذخیره حجم زیادی از اطلاعات با امکان دسترسی ساده به آنها می باشد.

بلاکچین چیست و چه کاربردی دارد؟

بلاکچین چیست و چه کاربردی دارد؟

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

14 فروردین 1400

مقدمه:

واقعا بلاکچین چیست و چه کاربردی دارد؟ بلاکچین یک مفهوم ساده است که این روزها درباره آن بسیار می شنویم. مفهومی که می توان آن را به سادگی و تنها در چند جمله کوتاه توضیح داد. اما متاسفانه در بسیاری از موارد در برخورد با این پدیده نوظهور “از جنس شبکه” آن را بسیار سخت و سنگین توضیح داده اند.

اما برای آنکه دقیقا بدانیم بلاکچین چیست و کاربرد های آن را در دنیای ارزهای دیجیتال بدانیم، لازم است ابتدا با یک مثال آن را مورد بررسی قرار دهیم.

مفهوم بلاکچین در یک مثال ساده

چشمانتان را ببندید و فرض کنید که با 9 نفر از دوستان نزدیکتان (با خودتان میشوید 10 نفر) به یک مسافرت یک هفته ای رفته اید. این مسافرت بسیار جذاب است و در طول مسیر بارها و بارها در نقاط مختلف از ماشین ها پیاده میشوید و به بازی و استراحت میپردازید.

اما در مسیر، همواره هزینه های مختلف سر راه شما قرار میگیرد. از هزینه خرید مایحتاج بگیرید تا خورد و خوراک و هتل و هزینه بنزین. یکی از دوستان شما پیشنهادی جالب را مطرح میکند.

دوستتان میگوید: ” بچه ها، من 10 دفتر مجزا با 10 خودکار خریده ام و آنها را به شما میدهم. هر نفر موظف است برای مدیریت هزینه های سفر، از کوچکترین تا بزرگترین هزینه را بصورت جداگانه با ذکر تاریخ و زمان یادداشت کند. “

همه دوستان از این پیشنهاد استقبال میکنند و دفترها را تحویل گرفته و شروع به یادداشت کردن ریز به ریز هزینه ها میکنند. با تاریخ و زمان. هر هزینه ای (هر چقدر هم کوچک) توسط 10 نفر و در 10 دفتر متفاوت یادداشت میشود.

در پایان سفر، برای بررسی ریز هزینه ها و مشخص کردن سهم هر نفر از افراد، هیچ نیازی نیست که همه به یک نفر (مثلا بعنوان مادرخرج) اعتماد کنند. زیرا تمام 10 نفر، ریز به ریز هزینه های سفر را بصورت جداگانه یادداشت کرده اند.

در این روش، حتی اگر 1 نفر، به اشتباه (یا به عمد) هزینه ای را یادداشت نکرده باشد، 9 نفر دیکر آن را بطور دقیق یادداشت کرده اند و هیچ چیز از حساب و کتاب جا نمیماند!

توضیح معنای بلاکچین

همانطور که در مثال بالا دیدیم، بلاکچین یک دفتر کل توزیع شده است. دفتر کلی که تمام مشارکت کنندگان در یک شبکه نرم افزاری یک نسخه از آن را دارند. این دفتر کل شفاف است و تمام اعضای آن خواسته یا ناخواسته مجبورند واقعیت هر چیز را به دقت یادداشت کنند. این دفتر کل توزیع شده در یک شبکه نرم افزاری در اختیار تمام افراد مشارکت کننده در شبکه قرار میگیرد و یکی از بهترین روش ها برای رسیدن به یک “اجماع (Consensus)” است.

توضیح علمی و فنی (بلاکچین چیست)

بلاکچین ترکیبی از دو کلمه “بلاک” به معنای “بلوکی از اطلاعات” و “چین” به معنای “زنجیره ” است.

درواقع در یک بلاکچین، تمام داده ها بصورت زنجیری به هم متصل هستند.

بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات در شبکه و گزارش گیری از آن است. تفاوت بلاکچین  با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره‌شده روی این نوع شبکه، میان همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. با در نظر گرفتن این موضوع که تمام داده ها در بلاکچین با پروتکل های امنیتی رمز نگاری میشوند، امکان نفوذ، تغییر عمدی اطلاعات و هک شبکه تا حد زیادی کاهش می یابد.

مفهوم بلاک چین اولین بار با پیدایش بیت کوین به وجود آمد و پادشاه ارزهای دیجیتال از این راهکار برای ذخیره اطلاعات مربوط به دارایی کاربران بهره برد. بلاکچین این قابلیت را دارد که از رکورد تعداد ناهار های پخته شده در یک رستوران تا اطلاعات بسیار مهم مالی مانند تراکنش های شبکه های ارز دیجیتال را در خود نگهداری کند.

کاربرد های بلاکچین

به طور کلی بلاکچین هر جایی کاربرد دارد که بخواهیم از تقلب و دستکاری در چیزی جلوگیری بعمل بیاوریم.

در واقع ساختار بلاکچین و نیاز به آنچه “اجماع” نامیده میشود، باعث میگردد که هیچ کس توان دستکاری و یا تقلب و تغییر ساختار بلاکچین به سود خود را نداشته باشد. درواقع در یک بلاکچین حتی اگر یک بلاک دستکاری شده و وارد شبکه شود، سایر افراد شبکه و سایر بلاک ها، با بررسی دفاتر توزیع شده خود، به سادگی متوجه این دستکاری میشوند و بلاک معیوب را از دور خارج میکنند و بلاک سالم دیگری را جایگزین آن میکنند.

یکی از مهمترین کاربرد های بلاکچین استفاده از آن بعنوان شبکه ای امن برای توزیع و تبادل ارزهای دیجیتال است. همانطور که میدانید مفهوم این تکنولوژی منحصر بفرد اولین بار در مقاله ای در سال 2008 و با ظهور بیتکوین به جهانیان معرفی شد.

استفاده از بلاکچین در توزیع و تبادل بیتکوین سبب شده است که این ارز دیجیتال محبوب تا به امروز که بیش از 10 سال از عمر آن میگذرد، هرگز توسط هیچ فرد یا گروه مورد حمله قرار نگیرد.

درواقع نفوذ و حمله به یک بلاکچین که با الگوریتم های قدرتمندی نظیر الگوریتم رمزنگاری SHA-256 رمزنگاری شده باشند، امری بسیار سخت و پرهزینه است و نیازمند وجود سورس های سخت افزاری بی شمار است. به همین سبب این تکنولوژی را میتوان تکنولوژی پیشگام برای توسعه نسل جدید شبکه در نظر گرفت.

خلاصه ای از مزایا و کاربرد های بلاکچین

تکنولوژی جدید بلاکچین این مکان را فراهم کرده است که داده ها و اطلاعات مهم در یک شبکه بصورت دائمی و بدون امکان تغییر ثبت شده و توسط تمام اعضای شبکه بازبینی و تایید شوند.

درواقع میتوان بلاکچین را نوعی پایگاه داده غیرمتمرکز دانست که به بجای آنکه در یک سرور خاص باشد، در میان تمام اعضای شبکه بصورت یکسان توزیع شده است و تمام افرادی که در شبکه مشارکت دارند میتوانند به یک میزان به آن دسترسی داشته باشند.

بلاکچین شبکه ای شفاف یا اصطلاحا Transparent است. چه شما عضوی از شبکه باشید چه نباشید با استفاده از ابزار های مناسب، میتوانید به سادگی نگاهی به اطلاعات و تراکنش های ثبت شده مثلا در بلاکچین بیتکوین بیندازید و به سادگی آن ها را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. اما نمیتوانید چیزی را تغییر دهید. هیچکس نمیتواند این کار را انجام دهد.

بیتکوین بعنوان پادشاه ارزهای دیجیتال اولین موجودیتی بود که از بلاکچین استفاده کرد. تراکنش های بیتکوین همگی قابل ردگیری و بررسی هستند و هیچ چیز در شبکه ی بیتکوین مخفی نیست.

بلاکچین و تمام آنچه “تمرکز زدایی” یا Decentralization نامیده میشود، رویای آینده بشر است. رویایی که بلاکچین توانسته است تا حد زیادی به آن جامه عمل پوشانده و دیگران را نسبت به فواید آن خوش بین نماید.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.