آنچه در این مقاله می خوانیم

بیت کوین چیست؟ اگر قصد فعالیت در دنیای ارز های دیجیتال را دارید، قطعا لازم است که قبل از هر چیز با پادشاه ارز های دیجیتال آشنا باشید!

بیتکوین چیست؟

بیتکوین چیست؟

زمان مطالعه: ۹ دقیقه

27 اسفند 1399

بیتکوین چیست؟ همه چیز درباره بیتکوین

درست برخلاف آنچه تصور میکنید، بیتکوین اولین ارز دیجیتال دنیا نیست!

بلکه اولین ارز دیجیتال رمز نگاری شده غیر متمرکز دنیا برپایه مفهومی به نام بلاکچین است. بلاکچین چیزی نیست جز شبکه ای منحصر به فرد و با تکنولوژی خاص که میتوند تمام تراکنش های بیتکوین را بعنوان یک ارز دیجیتال غیر متمرکز مدیریت و کنترل نماید.

بیتکوین یک ارز دیجیتال غیر تورمی (Deflationary) است که تنها 21 میلیون واحد از آن وجود دارد و قابل استخراج است. برخلاف تمام پول های رایج دنیا که خواص تورمی دارند و بانک ها میتوانند به هر میزان که علاقه دارند آنها را چاپ کرده و وارد بازار کنند، بیتکوین دارایی و ذخیره ارزش است. درست مانند طلا. مقدار آن محدود است و قابل چاپ نیست. به همین دلیل، درست مانند تمام فلزات گرانبها و یا ذخایر ارزش دیگر، بیتکوین ارزشمند است.

خالق بیتکوین کیست؟

بگذارید یکبار برای همیشه این موضوع را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهیم. بیتکوین اولین و قوی ترین ارز دیجیتال رمز نگاری شده بر پایه بلاکچین است که اولین بار در سال 2008 به جهانیان معرفی شد. این رمز ارز ارزشمند اولین بار در یک مقاله با نویسنده ای ناشناس به نام “ساتوشی ناکاماتو” معرفی شده و مورد بررسی دقیق و جزئی قرار گرفت.

هنوز مشخص نیست که خالق این ارز دیجیتال برتر چه کسی است اما آنچه میدانیم این است که White paper (وایت پیپر) بیتکوین برای اولین بار در سال 2008 توسط فرد یا گروهی ناشناس با نام مستعار ساتوشی به دنیا معرفی شد. شاید بتوان گفت که همین ناشناس بودن خالق آن یکی از دلایل برتری این کوین نسبت به رقبای بازار رمز ارزهاست.

این مقاله که “وایت پیپر” نام دارد، توضیح دهنده تمام چیزی است که در شبکه پادشاه ارزهای دیجیتال اتفاق می افتد. از روش رمز نگاری در آن که با پروتکل SHA-256 انجام میگیرد تا نوع اثبات در شبکه آن که اصطلاحا Consensus نام دارد.

قیمت بیتکوین را چه کسی کنترل میکند؟

پاسخ بسیار ساده است. هیچ فرد، سازمان یا گروه خاصی در دنیا نمیتواند قیمت بیتکوین را کنترل کند و یا آن را ارزش گذاری نماید. قیمت بیتکوین در دنیا توسط مردم ( یعنی خریداران و فروشندگان ) تعیین میگردد. درواقع میتوان گفت ارزش بیتکوین و قیمت جهانی آن، وابستگی مستقیم به میزان عرضه و تقاضا دارد.

شاید بپرسید که چرا قیمت این ارز دیجیتال همواره ( یا حداقل بیشتر اوقات) روبه بالاست؟

دلیل این موضوع دقیقا در همین عرضه و تقاضای عمومی نهفته است. اما بیایید یکبار دیگر این موضوع را دقیق مورد بررسی قرار دهیم:

  • در تمام دنیا 22 میلیون بیتکوین وجود دارد و قابل افزایش نیست.
  • هر 4 سال یکبار در آن هاوینگ اتفاق می افتد و استخراج بیتکوین سخت تر میشود.
  • روزانه سرمایه گذاران بیشتر به آن وارد میشوند.

این موضوعات همگی سبب کاهش عرضه و افزایش تقاضا خواهند شد. به همین دلیل است که در بازه های زمانی تقریبا 4 ساله، عموما قیمت بیتکوین تا حد زیادی افزایش می یابد.

درواقع دو ویژگی اصلی این ارز دیجیتال شگفت انگیز یعنی “غیر قابل چاپ بودن” و غیر متمرکز بودن” آن سبب شده است که ارزش این دارایی روز به روز افزایش یابد.

پشتوانه بیت کوین چیست؟

با این توضیح که بیتکوین چیزی نیست جز چند خط کد در شبکه بلاکچین که ارزشمند است، احتمالا به این فکر افتاده اید که پشتوانه بیتکوین چیست؟ پاسخ این سوال این است که اگر برای بیتکوین و ارزهای دیجیتال به دنبال پشتوانه هایی همچون طلا میگردید، سخت در اشتباه اید. پادشاه ارزهای دیجیتال هیچ پشتوانه ای ندارد.

اما یک سوال مهم تر. پشتوانه دلار چیست؟ پشتوانه یورو چیست؟ پشتوانه پوند چیست؟

جواب درست مانند چیزی است که درباره بیتکوین خواندید. پشتوانه دلار، خیلی وقت است که دیگر طلا نیست. درواقع به هیچ عنوان به ارزش دلارهایی که چاپ شده است، طلا در خزانه آمریکا وجود ندارد. درواقع میتوان گفت دلار چیزی نیست جز دِینی که دولت آمریکا به مردم دارد. بعبارت دیگر، وقتی شما 1 دلار کاغذی دارید، دولت آمریکا تضمین میدهد که میتوانید آن را در خاک آن کشور و یا در خارج از آن کشور بعنوان پول به مصرف برسانید.

بیتکوین مانند هیچ ارز کاغذی ای نیست. هیچ پشتوانه ای ندارد جز اعتماد عمومی مردمی که آن را خرید و فروش میکنند. درواقع پشتوانه بیتکوین را میتوان تقاضایی دانست که برای خرید آن وجود دارد. تا وقتی شما یک بیتکوین دارید، خریداری برای آن وجود دارد و به دلیل غیر تورمی بودن این ارز دیجیتال، هر روز تعداد خریداران آن 1 بیتکوین بیشتر شده و آنها حاضر خواهند بود آن تک بیتکوین را با قیمت های بالاتری از شما خرید کنند.

این جذاب ترین، زیباترین و پرمعنا ترین نوع پشتوانه برای یک دارایی است.

مهمترین ویژگی های بیتکوین چیست؟

بیتکوین تقریبا جعل ناپذیر است:

 هیچکس نمیتواند بیتکوین را جعل کند و یا بیتکوین تقلبی جدیدی بسازد و در همان شبکه ی بیتکوین (یعنی شبکه ی OMNI) به فروش برساند. برای انجام چنین کاری فرد جاعل نیازمند 51 درصد از توان بی حد و مرز تمام شبکه بیتکوین در سرتاسر جهان است. این درحالی است که حتی اگر 51 درصد تمام قدرت شبکه ی بیتکوین از آن فرد جاعل باشد، فقط 10 دقیقه برای اجرای نقشه ی خود زمان دارد. زیرا پس از 10 دقیقه بلاک جدیدی توسط 49 درصد دیگر استخراج میگردد و بلاکچین بیتکوین را به سوی درست راهنمایی میکند. با محاسبات ریاضی بسیار ساده میتوان گفت که انجام این کار ( که به آن حمله 51 درصدی نیز میگویند) تقریبا ناممکن است.

شبکه بلاکچین نیازی به اعتماد ندارد.(Trustless است):

مفهوم تراست لس بودن و نیاز نداشتن به اعتماد مفهومی بسیار وسیع و در بعضی نقاط پیچیده است. اما اگر بخواهیم خیلی ساده به این موضوع نگاه کنیم، هنگامی که ما در شبکه ی بیتکوین تراکنشی را ثبت میکنیم، یعنی مثلا در زمانی که پولی را روی شبکه برای یکی از دوستانمان ارسال مینماییم، به هیچ عنوان نیازی نیست که به انتقال دهندگان پول (در اینجا شبکه ی بلاکچین) اعتماد داشته باشیم. هر انتقال، بدون نیاز به اعتماد به فرد واسط به سادگی به حساب شخص دریافت کننده خواهد رسید و این میان نیازی به شناخت هیچ واسطی نیست. چون اصلا واسطی جز شبکه با پروتکل های امن آن وجود ندارد.

تراکنش ها در بلاکچین غیر قابل برگشت هستند:

برای اینکه این مفهوم را درست درک کنیم، لازم است تا ابتدا با یک مثال ساده به آن نگاهی بیندازیم:

فرض کنید به شعبه عابر بانک محله تان رفته اید. و با وارد کردن شماره کارت دوستتان، مبلغی را به کارت او واریز کرده اید. اگر در فرآیند کارت به کارت بخشی از شماره کارت دوستتان را اشتباه وارد کرده باشید و بدون توجه به نام او، عملیات کارت به کارت را ادامه داده باشید، احتمالا حجمی از پول را به حساب شخص دیگری (به اشتباه) واریز کرده اید.

در این حالت شما با مراجعه به بانک و در نهایت به مراجع قضایی، میتوانید درخواست دهید که پول از دست رفته به حساب شما بازگردد.

اما در شبکه بلاکچین چنین چیزی ممکن نیست. تراکنش ها در شبکه ی بیتکوین غیر قابل برگشت هستند و پس از تکمیل تراکنش، هیچ کس (هیچ فرد، هیچ نهاد و هیچ سازمانی) توانایی ایجاد تغییرات در آن را ندارند و شبکه بصورت اتوماتیک تراکنش را به مقصد خواهد رساند.

برای نگهداری ارزهای دیجیتال نیاز به هیچ بانک یا نهاد دیگری نیست:

بیتکوین را میتوان به سادگی در کیف پولهای دیجیتالی ذخیره کرد. این کیف پول ها که هم بصورت فیزیکی (سخت افزاری) و هم بصورت نرم افزاری موجود هستند، به سادگی قابل حمل اند و میتوان هرتعداد بیتکوین را آنها ذخیره نموده و به راحتی جابجا کرد.

البته توجه داشته باشید که اگر فنی و علمی به موضوع بنگریم، بیتکوین و ارزهای دیجیتال در کیف پول ها ذخیره نمیشوند. بلکه در شبکه بلاکچین ذخیره میشوند و صرفا کلید های خصوصی دسترسی به آنها در کیف پول ها ذخیره میشوند. این اشتباه که بیتکوین در کیف پول ذخیره میشوند درواقع یک اشتباه رایج است. البته منافاتی هم با مفهوم عمومی ذخیره بیتکوین ندارد.

بیتکوین را نمیتوان به این سادگی دزدید! (البته اگر مراقب 24 کلمه امنیتی خود باشید)

فرض کنید در داخل خانه خود، 1 کیلوگرم طلا دارید. یک سارق با مراجعه به خانه شما و احتمالا چند دقیقه ای بررسی میتواند طلاها را یافته و به راحتی آنها را در یک کیف کوچک با خود ببرد. در این صورت شما متحمل ضرر سنگینی خواهید شد.

اما فرض کنیم که در همان خانه یک کیف پول دیجیتالی محتوی 20 بیتکوین (بیش از یک میلیون دلار) وجود دارد. اولا سارق برای پیدا کردن این کیف پول سخت افزاری باید ساعت ها دنبال آن بگردد. ثانیا با فرض اینکه آن را بیابد نخواهد توانست رمز عبور آن را به درستی وارد کند و در صورتی که 3 بار این کار را به اشتباه انجام دهد، کیف پول از دسترس خارج خواهد شد. به فرض آنکه سارق کیف پول سخت افزاری را با خود ببرد، باز هم به دارایی شما دسترسی نخواهد داشت. چرا که 24 کلمه Seeed شما را قطعا ندارد.

شما با وارد کردن آن 24 کلمه (که احتمالا در جایی امن نگهداری شده اند) قادر خواهید بود به سادگی کیف پول خود را بازیابی کنید!

پس همیشه در حفظ امنیت این ۲۴ کلمه امنیتی، نهایت توان خودتون رو استفاده کنید.

نتیجه گیری :

دنیای ارزهای دیجیتال دنیای جدید، پر رمز و راز و جذاب است. بیتکوین بعنوان پادشاه ارزهای دیجیتال جذابترین ویژگی های یک دارایی را در خود نمایان نموده است. درواقع بیتکوین را میتوان مهمترین و جذابترین اختراع مالی 100 سال اخیر بشر دانست. لازم است تا هرچه بیشتر درباره آن بدانیم و برای حرکت به سوی دنیای دیجیتال، قبل از هر چیز ، پولمان را به آن دنیا بفرستیم!

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.