آنچه در این مقاله می خوانیم

تحلیل تکنیکال چیست و چطور میتوان با استفاده از تحلیل تکنیکال بازار های مالی را پیش بینی کرد؟ این مقاله را به دقت بخوانید!

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

22 خرداد 1400

تحلیل تکنیکال چیست؟

اگر به تازگی به بازار سرمایه راه پیدا کرده اید یا از قدیمی‌های این عرصه هستید، حتما بارها و بارها به اصطلاح تحلیل تکنیکال برخورده اید و با حجم زیادی از متن و عکس و پست داخل فضای مجازی برخورد داشته اید.

تحلیل تکنیکال یا به عبارت شسته رفته دیگر؛ تجزیه و تحلیل فنی با نام اختصاری(TA)، یکی از سبک‌های تحلیل بحساب می آید. هدف اصلی فرایند تحلیل تکنیکال را میتوان پیش‌بینی، بررسی نموداری و درنتیجه دنبال کردن رفتار آینده بازار بر اساس داده‌ های گردآوری شده و قیمت‌‌های گذشته نام برد. امروزه تحلیل تکنیکال جزء اصلی و جدا نشدنی بازار ارزهای دیجیتال بحساب می آید.

 این سبک تحلیل تمرکز خود را بر روی داده‌های قیمتی جدید و قدیم گذاشته و همین موضوع، این روش را به عنوان ابزاری قوی برای بررسی نوسانات قیمت تبدیل میکند. بسیاری از معامله‌گرها این روش از تحلیل را جهت بررسی موقعیت های سرمایه گذاری کوتاه مدت و میان مدت مورد استفاده قرار میدهند.

تحلیل تکنیکال، اختراع که بود؟

روزنامه‌نگار مالی و بنیان‌گذار وال استریت ژورنال، چارلز داو، کسی است که برای اولین بار از این روش تحلیل استفاده کرده است. این شخص اولین بار مشاهده کرد که میتوان بازار های مالی را با بررسی نمودار های قیمتی مورد تحلیل و بررسی قرار داد.  در روزهای اول، تحلیل تکنیکال بر اساس رویکرد های ابتدایی چارلز داو و بصورت دستی و بر روی کاغذ انجام میشد ، اما با گذشت زمان و پیشرفت سرسام‌آور تکنولوژی،  TA بازار گسترده‌تری یافت، بزرگتر شد، کاملتر گردید و امروزه میتوان این روش را یکی از پرکاربرد ترین روش های تحلیل بازار های مالی قلمداد نمود.

مزایا و معایب تحلیل تکنیکال

تقریبا تمام سرمایه‌گذارها هم نظر اند که تحلیل تکنیکال در انواع بازارهای مالی به‌شکل گسترده‌ای بکار گرفته میشود. اما خیلی از متخصص‌ها این روش را بحث برانگیز دانسته و اعتقاداتی متفاوت دارند.

این دسته از افراد معتقدند که اگر تعداد زیادی از سرمایه گذاران قرار باشد به یک خط بعنوان حمایت و یا مقاومت بنگرند، جهت گیری بازار دقیقا بر اساس اعتماد آنها (گروه بزرگ تحلیلگران) به این خطوط شکل خواهد گرفت.

گروه دیگری از تحلیل گران، تریدر ها و فعالان بازارهای اقتصادی و مالی معتقدند که هر نمودار ممکن است بی نهایت روش برای تحلیل داشته باشد که این موضوع سبب میگردد که تمام افراد به یک روش عمل نکنند.

اما مزایای تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال اصطلاحا به Historical Data وابسته است. یعنی تحلیل گران برای بررسی یک نمودار، کافیست اعداد و ارقام و قیمت های قبلی آن کوین و یا سهم را بدانند. به همین دلیل این روش را میتوان روشی متکی به خود (و البته متکی به دیتای تاریخی) دانست.

در تحلیل تکنیکال، تحلیلگر صرفا به نمودار یک کوین و یا سهم وابسته است و میتواند با بررسی روند های قیمتی و آنچه در گذشته اتفاق افتاده است، نظر خود را درباره آینده بگوید.

ابزارهای و روش های تحلیل تکنیکال

خطوط روند

خطوط روند ساده ترین، مهم ترین و مفیدترین ابزار تحلیل تکنیکال هستند. روند های قیمتی تعیین کننده ترین عامل برای شکل گیری آینده بازار های مالی و اقتصادی هستند.

این را به خاطر داشته باشید که اگر مفهوم خطوط روند را به درستی متوجه نشده باشید، به احتمال زیاد تحلیل تکنیکال را به درستی درک نخواهید کرد.

! جمله‌هایی مثل “هیچ وقت با روند نجنگ!” یا “همراه با جهت روند معامله حرکت کنید” را حتما تابحال شنیده اید. شاید این جملات در نگاه اول کمی کلیشه ای و خاک خورده به نظر برسند اما حقیقت این است که برای داشتن یک تحلیل خوب و معاملاتی سود آور تنها کافیست “روند اصلی حرکت معاملات را یافته و در جهت این روند معامله کنید.”

خطوط حمایت و مقاومت

اگر علاقمندید که بدانید تحلیل تکنیکال چیست باید درباره خطوط حمایت و مقاومت مطالعه بیشتری داشته باشید. خطوط حمایت و مقاومت را میتوان بنیادی ترین و در عین حال ساده ترین مفاهیم تحلیل تکنیکال دانست. خطوط حمایت و مقاومت درواقع مرزهای قیمتی هستند که بازار به آنها واکنش جدی نشان میدهد.

مثلا اگر بازار در حال ریزش باشد، چه بسا با نزدیک شدن به یک خط حمایتی توسط خریداران حمایت شده و روند صعودی پیش بگیرد. یا وقتی بازار صعودی است، با رسیدن به یک خط مقاومتی سنگین، با فروش سرمایه گذاران مواجه شده و روند اصلاح و نزول آغاز شود.

تعریف اندیکاتورها و اسیلاتورها

اندیکاتورها (indicator) جهت کندوکاو و بررسی روند قیمتی (جهت روند، قدرت روند، نقاط بازگشت روند و…) بکار میروند. اندیکاتورها مجموعه‌ای از روابط ریاضی بر اساس دیتاهای معاملاتی گذشته هستند که شامل مواردی مثل قیمت، حجم و تغییرات قیمت بوده و به بررسی روند قیمتی و هیجان‌های بازار میپردازند.

البته آنچه که تحلیلگران در نرم افزارهای تحلیل تکنیکال از اندیکاتورها مشاهده میکنند صرفا طرح های گرافیکی است. به بیان ساده‌تر، اندیکاتورها بشکل طرح گرافیکی بر روی نمودار قیمتی کشیده میشوند که میتوان از آنها به عنوان وسیله ای برای ارزیابی شرایط بازار بهره برد.در آینده و در مقاله ای دیگر به بررسی دقیق تر انواع اندیکاتور ها و اسیلاتور ها خواهیم پرداخت.

امواج الیوت را بشناسید

 امواج الیوت یه تئوری ساده است که سه پارامتر را در بر میگیرد: الگو، نسبت و زمان.

 طبق نظریه الیوت، الگوی تکرار شونده، الگویی است که قیمت ها بر اساس آن حرکت میکنند! (این الگو مهمترین بخش در نظریه امواج الیوت تحلیل تکنیکال بحساب می آید). نظریه امواج الیوت میگوید که در تمامی بازارهای مالی نمودارها بر اساس آهنگ مشخصی که شامل 5 موج پیش راننده است حرکت میکنند که در صورت ادامه 3 موج تصحیح کننده به آنها اضافه میشوند. امواج الیوت و نحوه استفاده از آنها برای تحلیل تکنیکال موضوعی است که میبایست بصورت جزئی تر مورد بررسی قرار گیرد. در مقاله ای دیگر به صورت کامل به بررسی این امواج خواهیم پرداخت.

مهمترین نکته در تحلیل تکنیکال چیست؟

شاید بتوان مهم ترین نکته در تحلیل های تکنیکال را غیر دقیق بودن آنها دانست. بهترین و خبره ترین تحلیل گران بازار، حدود 70% از تحلیل هایشان رنگ واقعیت گرفته است. دلیل این موضوع را میتوان در مفهوم Volatility بازار ارزهای دیجیتال و بازار های مشتقه دانست. بنابراین تلاش برای آنکه تمام تحلیل هایمان به درستی به هدف بخورند، عملا کار بیهوده ای است. کافیست در طول یک ماه، یک سال و به طور کلی یک بازه زمانی مشخص، مجموعه ی تحلیل های ما از بازار سودده باشند. در آن صورت میتوانیم خود را یک تحلیل گر خوب بنامیم.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.