آنچه در این مقاله می خوانیم

تحلیل فاندامنتال یکی از انواع تحلیل های رایج در بازار های مالی است. در این نوشته به بررسی انواع روش های آن میپردازیم.

تحلیل فاندامنتال چیست

تحلیل فاندامنتال چیست

زمان مطالعه: 6 دقیقه

20 خرداد 1400

تحلیل فاندامنتال چیست؟

بازار سرمایه، راه و روش های متنوع و گوناگونی را برای تحلیل رفتار و پیش‌بینی قیمت‌ها پیش روی ما گذاشته است. یکی از این روش‌ ها، تحلیل بنیادی (به انگلیسی: Fundamental analysis) یا همان تحلیل فاندامنتال است.

 در پاسخ به این سوال که تحلیل فاندامنتال چیست باید گفت، این نوع تحلیل گزارش‌ های مالی و سلامت مالی شرکت، مدیریت و امتیازات رقابتی، رقبا و بازارهای مربوطه‌ را در بر میگیرد. زمانی که تحلیل فاندامنتال در بازارهای فیوچرز و فارکس مورد استفاده قرار می‌گیرد، تمرکز اصلی بر روی شرایط اقتصادی، نرخ بهره، تولید، سودآوری و مدیریت خواهد بود.

دو روش اصلی تحلیل فاندامنتال چیست؟

این عبارات جهت ایجاد تفاوت بین این تحلیل ها با سایر تحلیل‌ های سرمایه گذاری نظیر تحلیل‌ های کمی و تکنیکی (تکنیکال) است. پایه تحلیل فاندامنتال اطلاعات و داده‌ های گذشته و حال با هدف پیش‌ بینی مالی است و این تحلیل هدف های متعددی را دنبال میکند:

 – تعیین کردن ارزش سهام شرکت و پیش‌ بینی تغییرات آتی قیمت ها در روزهای جاری

 -برآورد عملکرد تجاری

– ارزیابی مدیریت و گرفتن تصمیمات داخلی جهت محاسبه مقدار ریسک اعتباری

تحلیل بنیادین یا همان فاندامنتال اساس پیش‌ بینی را بر اساس وقایع و رخدادهای واقعی پایه‌ ریزی میکند. معامله گر یا تریدر با تحلیل اتفاقات و اخبار دنیای واقعی و با کمک گرفتن از دانش و استراتژی شخصی، شروع به پیش‌ بینی بازار می‌کند. استراتژی روش محاسبه نقاط ورود به بازار و خروج از آن خواهد بود.

 پایه نظر تحلیل گران بنیادی، میگوید که پشت همه تغییر قیمت ها حتماً یک دلیل اقتصادی بنیادی نهفته است. زمان مورد استفاده برای تحلیل فاندامنتال در مقایسه با تحلیل تکنیکال بسیار بیشتر است و معمولاً با جمع‌ کردن اطلاعات از منابع مختلف انجام میگیرد.

تحلیل فاندامنتال از طریق داده‌های عمومی به ارزیابی ارزش سهام یا هر نوع اوراق بهادار دیگر مشغول میشود.

 یک سرمایه‌ گذار، توانایی این را دارد تا با بررسی عوامل اقتصادی مختلف مثل نرخ بهره و وضعیت کلی اقتصاد، تجزیه و تحلیل اساسی در مورد ارزش اوراق قرضه، وضعیت بازار بورس، بازار نفت و فلزات رنگین، و نیز بازار ارزهای دیجیتال انجام دهد.

انواع روش های تحلیل

۱- روش بالا به پایین (Top-Down) در تحلیل فاندامنتال چیست

روش بالا به پایین (Top-Down) برای سرمایه‌ گذاری، بیشتر روی موضوع چگونگی تاثیر عوامل اقتصاد کلان روی بازار و در نهایت قیمت سهام (یا کوین) تمرکز دارد. این روش، وضعیت صنایع را نیز به طور دقیق مورد بررسی قرار میدهد. دلیل این موضوع آنست که این روش بیان میدارد که در صورت رشد یک صنعت، احتمالا سهام (یا کوین) مربوط یا وابسته به آن صنعت نیز پیشرفت خواهد کرد.

مثلا فرض کنیم که صنایع زیر ساخت کنترل و امنیت بلاکچین در یک کشور شروع به پیشرفت نمایند. شاید یک قانون گذاری صحیح و یا یک معافیت جذاب مالیاتی دلیل این پیشرفت باشد!

در این صورت، میتوان گفت که کوین ها و توکن هایی که در آن کشور پایه گذاری شده اند، به احتمال زیاد سرمایه مناسبی را جذب خود خواهند کرد. این مثال درباره چین (در سالهای گذشته) و درباره کشور السالوادور (سال جاری میلادی) کاملا صادق است.

 به عبارت دیگر، سرمایه‌ گذار در روش بالا به پایین، عملکرد وسیع اقتصادی، صنعتی یا حتی سیاسی و حکومتی در یک کشور و در سطح کلان را در نظر میگیرد و بعد به دنبال صنایعی میرود که ممکن است بتوانند عملکرد خوبی از خود نشان دهند. قطعا با نتیجه گرفتن ازین تحلیل، سرمایه گذاران داخلی و حتی خارجی به سرمایه گذاری ترغیب میگردند.

در تحلیل فاندامنتال بالا به پایین چه مواردی مهم هستند؟

-رشد اقتصادی یا تولید ناخالص داخلی (GDP)

-سیاست‌های پولی بانک‌ها؛

-تورم

-شرایط تجاری

-نرخ ارز

-بیکاری

بطور کلی در روش بالا به پایین، سرمایه گذار در درجه اول قبل از اینکه ویژگی های شرکت را مورد بررسی دهد، توجه خود را به شرایط اقتصاد کلان معطوف خواهد نمود.

۲- روش پایین به بالا (Bottom-Up)

تحلیلگر فاندامنتال بوسیله روش سرمایه‌ گذاری پایین به بالا (Bottom-Up)، بدون توجه به روندهای موجود در بازار، بنیاد یه سهام، کوین و یا پروژه را مورد بررسی قرار میدهد. تحلیلگر تمرکز کمی روی شرایط بازار، شاخص‌ های اقتصاد کلان و اصول صنعت دارد.  تمرکز اصلی رویکرد پایین به بالا روی نحوه عملکرد یک شرکت یا کوین نسبت به کوین ها، پروژه ها و شرکت های مشابه (و گاه رغیب) است.

در تحلیل فاندامنتال پایین به بالا چه مواردی مهم هستند؟

-نسبت‌ های مالی شامل قیمت هر سهم به سود هر سهم (P/E

-نسبت جاری (Current Ratio)

-بازده سهام و حاشیه سود خالص

-رشد درآمدها از جمله درآمد قابل انتظار آینده

-رشد درآمد و فروش

-تحلیل مالی اظهارنامه‌ های مالی یک شرکت از جمله ترازنامه (Balance Sheet

-صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد

-محصولات شرکت، تسلط و سهم آن در بازار

-میزان توانایی و سابقه هیئت مدیره

برای بهره بردن از روش تحلیل فاندامنتال پایین به بالا لازم است یک شرکت را انتخاب نموده و بررسی دقیقی از وضعیت موجود آن و نیز انتظاراتی که میتواند در آینده برآورده کند داشته باشیم.

مزایا و معایب تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال هم مثل سایر تحلیل‌های دیگر، معایب و مزایای خاص خود را داراست که دانستن درباره این موراد میتواند سبب شود که تحلیل عمیق تر درباره یک بازار داشته باشیم

-مزایا تحلیل فاندامنتال

اگر این تحلیل به درستی انجام شود، درک جامع و شاملی را درباره آینده یک مارکت در اختیار تحلیل گر خواهد گذاشت. سرمایه گذاری های بلند مدت، نیازمند ایجاد دیدی وسیع به مارکت هستند که میتوان این دید وسیع را با تحلیل فاندامنتال خوب بدست آورد.

با اینکه تحلیل تکنیکال این روزها طرفداران بسیار زیادی دارد، اما میتوان گفت که هیچ تحلیل تکنیکالی انجام نمیشود مگر آنکه تحلیل فاندامنتالی قبل از آن صورت گرفته باشد و از سلامت یک کوین و پروژه ی پشت آن، اطلاعات خوبی در دست باشد.

-معایب تحلیل فاندامنتال

به جرات میتوان گفت اصلی ترین ایراد موجود در روند های تحلیل فاندامنتال، زمان بر بودن آنهاست. برای داشتن یک تحلیل فاندامنتال مناسب لازم است دسترسی گسترده به اسناد، پایگاه های داده و سایر موضوعات گفته شده در بالا داشت که این پروسه ، روندی طولانی است.

در بسیاری از مواقع ، دیتای اولیه ی ناقص و گاه اشتباه میتوان به تحلیلی غلط درباره یک کوین، شرکت یا پروژه منجر شود.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.