آنچه در این مقاله می خوانیم

داده های درون زنجیری خبر از بازگشت سریع قیمت ها در آینده نزدیک میدهند. در این مقاله به تحلیل این موضوع میپردازیم

تحلیل قیمت بیتکوین با داده های درون زنجیری

تحلیل قیمت بیتکوین با داده های درون زنجیری

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

12 تیر 1400

همانطور که میدانید قیمت بیتکوین با سقوطی باور نکردنی از اعدادی نزدیک به 62 هزار دلار، تا 29 هزار دلار و در ادامه تا 34 هزار دلار رسید. بسیاری از سرمایه گذاران در این مدت توانستند از وضعیت موجود در بازار به نفع خود استفاده کرده و نوسانات را به سود تبدیل کنند. اما بسیاری دیگر از سرمایه گذاران بیتکوین در مدیریت ریسک ناتوان بوده و نتوانستند از شرایط بازار به خوبی بهره ببرند.

ریزش قیمت بیتکوین از 62 هزار دلار تا 32 هزار دلار را میتوان یکی از مهمترین نشانه هایی دانست که خبر از حرکت نهنگ های بزرگ در بازار میدهد. در این مدت بارهای و بارها بازار مورد حمله نهنگ ها قرار گرفت و در این میان تعداد بسیار زیادی از افراد کم تجربه سرمایه های خود را در بازار از دست دادند.

اما در چند روز اخیر، و با بررسی داده های درون زنجیره ای، بسیاری از تحلیل گران خبر از بازگشت قیمت ها میدهند. تحلیل گران معتقدند قیمت ها بار دیگر به روند صعودی خود باز خواهند گشت و امید بار دیگر به بازار ارزهای دیجیتال برمیگردد.

در این میان، سه دلیل مهم برای این نظریه مطرح میگردد:

  • کاهش بی سابقه تعداد کیف پول های فعال بیتکوین در سراسر دنیا
  • کاهش بی سابقه حجم بیتکوین در صرافی های متمرکز و غیر متمرکز
  • شروع درگیری بانک های مرکزی دنیا با بیتکوین و ارزهای دیجیتال

این سه دلیل که در ادامه به توضیح هر یک از آنها میپردازیم توانسته اند امید را به دنیای ارزهای دیجیتال بازگردانند. در ادامه مقاله به بررسی جزئی تر این سه دلیل میپردازیم:

کاهش بی سابقه تعداد کیف پول های فعال بیتکوین

داده‌های گلاسنود نشان می‌دهد که میانگین هفت روزه آدرس‌های فعال بیت کوین روز چهارشنبه به ۷۵۸,۱۶۵ آدرس رسیده است که از آوریل ۲۰۲۰ تا به حال بی‌سابقه بوده است. این به خودی خود یک سیگنال نزولی است اما نباید همینقدر ساده به موضوع نگریست. این کاهش تقاضا به دنبال فعالیت عظیم نهنگ هایی اتفاق افتاده است که تاکنون ضربات جبران ناپذیری به دنیای ارزهای دیجیتال و سرمایه های موجود در آن زده اند. تقاضا برای خرید بیتکوین، دقیقا با شروع رشد قیمت ها از سر گرفته خواهد شد. بازار در حال تصمیم گیری است.

کاهش حجم بیتکوین در صرافی ها

کاهش حجم بیتکوین در صرافی ها موید آن است که تعدادی که تا کنون معامله میشده است اکنون به داخل کیف پول های بلند مدت سرمایه گذاری انتقال یافته است. پلتفرم تحلیلی سنتیمنت (Santiment) هم داده‌های مشابهی ارائه کرده است که نشان می‌دهد موجودی بیت کوین در صرافی‌های ارز دیجیتال به طور پیوسته در حال کاهش است و توسط سرمایه‌گذاران بلندمدت خریداری می‌شود.

این به این مفهوم است که سرمایه گذاران بلند مدت همگی دیدگاهی مثبت به روند قیمتی بیتکوین دارند و حاضر نیستند بیتکوین خود را با اعدادی که امروز در بازار دیده میشود معالمه کنند. این به مفهوم کاهش عرضه است که حتی اگر تنها و بدون دیدگاه بلند مدت در نظر گرفته شود، باز هم سیگنالی صعودی محسوب میگردد.

شروع درگیری بانک های مرکزی با بیتکوین و ارزهای دیجیتال

بیتکوین و ارزهای دیجیتال مدت زمان زیادی است که فکر بانک های مرکزی دولت ها را به خود مشغول کرده اند. شاید بتوان این درگیری میان ارزهای رایج سنتی و ارزهای دیجیتال را شروع جنگی تمام عیار برای قبول بزرگترین هجرت تاریخ بشریت، یعنی هجرت از دنیای واقعی به دنیای مجازی دانست.

درگیری بانک های مرکزی با موضوع بیتکوین و ارزهای دیجیتال مدت طولانی است که شروع شده است اما این روزها با تحریم صرافی ها، تهدید آنها به مقابله قانونی و نظایر این اتفاقات، مهر تاییدی بر این موضوع زده شده است.

شاید بتوان گفت بیتکوین ( و به طور کلی ارزهای دیجیتال) وارد آخرین فاز از مجموعه فازهای کریپتو آداپشن شده باشند و امروز با بانک های مرکزی به تقابل آمده اند. به محض رگوله شدن قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال در بانک ها و موسسات مالی و اعتباری (و شاید دولت ها) فاز جدیدی از رشد قیمت ها در ارزهای دیجیتال مشاهده خواهد شد. این روند آغاز شده است و میتوان به نتایج آن امیدوار بود.

سخن آخر:

عموما شروع روند های جدید نیازمند انرژی و زمان است. انرژی آن چیزی است که بازار از معامله گران دریافت میکند و میتواند یک مارکت را به اوج رسانده و به دیگران ارائه دهد. این روزها و با واقع شدن اتفاقاتی که در بالا درباره آنها صحبت کردیم، تحلیلگران داده های درون زنجیره ای، آماده شروع روندی تازه با انرژی گسترده در تمام ارزهای دیجیتال هستند.

ریزش قیمت بیتکوین از چه عددی شروع شد؟

قیمت بیتکوین از حوالی 65000 دلار شروع به ریزش کرد و تا حوالی قیمت 29000 دلار نیز ادامه یافت. بعد از آن، قیمت شروع به تثبیت در محدوده 34000 دلار کرد.

رشد قیمت بیتکوین از چه زمانی دوباره آغاز میشود؟

به احتمال زیاد رشد قیمت بیتکوین از زمانی دوباره آغاز میشود که دامیننس بیتکوین در بازار به اعدادی بالاتر از 50 درصد برسد. هم اکنون دامیننس بیتکوین در حوالی 46 درصد است.

کریپتو آداپشن یعنی چه؟

کریپتو آداپشن به روند آداپته شدن و تمایل دولت ها و بانک های مرکزی به استفاده از ارزهای دیجیتال اطلاق میشود.

رگوله شدن بیتکوین به چه معناست؟

رگوله شده (Regulation) به معنای قانون گذاری کامل برای بیتکوین در تمام زمینه هاست.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.