آنچه در این مقاله می خوانیم

فومو یا ترس از دست دادن عموما در شرایط صعودی بازار اتفاق می افتد. درباره این پدیده عجیب در این مقاله بخوانید.

ترس از دست دادن یا فومو چیست؟

ترس از دست دادن یا فومو چیست؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

16 تیر 1400

دنیای ارزهای دیجیتال پر از اصطلاحاتی است که میتواند برای ما گمراه کننده و یا جذاب باشد. این اصطلاحات عموما به مرور زمان و با افزایش قدمت ارزهای دیجیتال در میان معامله گران و علاقمندان ایجاد شده است و به دلیل سادگی و جذاب بودن در میان افراد طی سالها رواج پیدا کرده است. ترس از دست دادن یا فومو و ترس از جاماندگی از جمله همین اصطلاحات است.

اصطلاح ترس از دست دادن یا فومو (Fomo) نیز یکی از همین واژگان است. در این مقاله به بررسی اصطلاح ترس از دست دادن و چند اصطلاح نزدیک به آن خواهیم پرداخت. خواندن این مقاله به تمام معامله گران، چه آنهایی که تازه وارد این بازار پر نوسان شده اند و چه آنهایی که مدتی است در این زمینه فعالیت کرده اند توصیه میشود.

ترس از دست دادن یا فومو چگونه تعریف میشود؟

ترس از دست دادن یا فومو مخفف کلمه Fear of Missing Out است. ترس از دست دادن یک نوع فوبیاست که ارتباط چندانی به موضوع بحث ما در دنیای ارزهای دیجیتال ندارد، چرا که این فوبیا یک درگیری ذهنی و کاملا بی اساس است. فومو هیچگاه نتوانسته است نتیجه ای مثبت به همراه داشته باشد.

فومو زمانی اتفاق می افتد که که شما در ذهن خود و با دیدن رفتار سایرین فکر میکنید که در حال از دست دادن یک موقعیت، از دست دادن یک فرصت و یا از دست دادن یک ثروت هستید. بیایید این موضوع را با یک مثال در دنیای واقعی پیرامونی بیان کنیم.

فرض کنید دوستان شما همگی باهم تصمیم گرفته اند که به محلی رفته و به برگزای جشن تولد یکی از نزدیکانتان مشغول شوند. در آن روز خاص، شما ابدا تصمیم ندارید که از خانه خارج شوید، چرا که موعد امتحانات شما فرا رسیده و می بایست حتما در خانه مشغول مطالعه دروس عقب افتاده خود شوید.

اینجاست که ترس از دست دادن یا فومو گریبان گیر شما میشود. شما با خود فکر خواهید کرد که احتمالا دستانتان قرار است لحظات فوق العاده ای را بدون شما تجربه کنند. احتمالا در نبود شما غذاها و خوراکی های رنگارنگ سرو خواهد شد و شما از آنها بی بهره خواهید ماند.

در این مرحله از فومو، شما علی رغم آنکه امتحان دارید، تصمیم میگیرید که با جماعت دوستانتان همراه شده و به جشن تولد بروید. وقتی به جشن تولد رسیدید خواهید دید که هیچ چیز آنگونه که تصور میکردید نیست. همه چیز عادی است و یک شب عادی نهایتا با چند غذای خوشمزه جلو میرود. شما چه چیز را از دست داده اید؟

عملا شما فکر میکردید که یک شب خاطره انگیز را از دست خواهید داد اما اینگونه نشد، شما نمره امتحان فردا را که برای آن آماده نیستید از دست دادید!

ترس از دست دادن یا فومو در ارزهای دیجیتال

در دنیای ارزهای دیجیتال نیز وضعیت به همین منوال است. عموما ترس از دست دادن یا فومو در 2 حالت برای افراد فعال در زمینه ارزهای دیجیتال اتفاق می افتد:

  1. در صعود های بزرگ بازار
  2. در سقوط های بزرگ بازار

در صعود های بزرگ و حرکت های وسیع بازار به سمت بالا همواره ترس از دست دادن یا فومو گریبان گیر معامله گران خرده پا (و گاه با تجربه) میشود. این معامله گران با دیدن فشار خرید در بازار، درست در لحظاتی که التهاب خرید افزایش یافته است دچار فومو میشوند. آنها سریعا با تمام توان خود و یا شاید با مقدار هزینه اضافه وارد بازار شده و شروع به خرید ارزهای دیجیتال در روند قیمتی صعودی میکنند. بی خبر از آنکه عموما حرکت های هیجانی رو به بالا توسط نهنگ ها انجام میشود و تله ای برای آن است که ارزهای دیجیتال را از چنگ صاحبان آنها در آورده و در جیب خود بریزند.

این افراد که حالا در قیمت هایی نسبتا بالا دچار فومو شده و دست به خرید زده اند، در تله نهنگ های فروشنده گرفتار میشوند و با ریزش سریع بازار متوجه میشوند که در قیمتی غیر واقعی خرید کرده اند و ضرر منتظر آنهاست.

اما فومو در ارزهای دیجیتال به همینجا خلاصه نمیشود. در سقوط ها و ریزش های بزرگ بازار نیز فومو اتفاق می افتد. اما اینبار افراد حرفه ای هستند که دچار فومو میشوند. افراد حرفه ای معمولا در بازار های مشتقه فعالیت می کنند. این افراد با دیدن حرکت شدید بازار رو به پایین، به فکر انجام معاملات مارجین در حالت Short افتاده و اهرم های سنگینی برای معاملات خود به سمت پایین لحاظ میکنند. اینبار هم ترس از دست دادن گریبان گیر معامله گران شده و با حرکت نهنگ ها رو به بالا (صعودی) احتمالا معامله گران به نظاره سرمایه لیکویید شده خود خواهند نشست.

چطور دچار Fomo نشویم؟

به جرات بگویم، این موضوع کاملا روانشناسی است و ریشه در موضوعات مربوط به کنترل احساسات و هیجانات دارد. اما اگر بخواهیم نکته ای را بعنوان نکته کمکی به شما علاقمندان به دنیای ارزهای دیجیتال بگوییم آن نکته این است:

” هر زمان احساس کردید که در حال جاماندن از معامله هستید و لازم است سریعا وارد یک مارکت شده و خرید و فروش کنید، لپتاپ خود را بسته و به طبیعت یا پیاده روی بروید!!!”

فومو هیچگاه نتیجه مثبتی نخواهد داشت. معالمه گر خوب معامله گری است که احساسات خود را تحت سلطه و کنترل خود داشته باشد و بدون مطالعه و آنالیز دقیق بازار وارد هیچ پوزیشنی نشود. ترس از دست دادن یا فومو ترسی ظریف، خطرناک و زیرک است. با چهره هیجان نزدیک شما میشود اما از نزدیک تر که بنگرید، صورت ضرر و از دست دادن منابع مالی را در او خواهید یافت!

سخن آخر:

چه در دنیای معامله گری و چه در دنیای عادی و زندگی معمولی، ترس از دست دادن یا فومو موضوعی مزموم است. برای آنکه معاملات بهتر و پربازده تری داشته باشید، مطالعه و کنترل احساسات را هیچگاه کنار نگذارید. با دیدگاهی روشن و استراتژی صحیح وارد مارکت شده و با مدیریت ریسک های موجود، در پوزیشن های مختلف معاملاتی سود منطقی خود را کسب کنید.

فومو (Fomo) مخفف چه کلمه ای است؟

فومو مخفف شده عبارت Fear of Missing Out است.

فاد (FUD) مخفف چیست؟

اصطلاح فاد یا FUD مخفف عبارت Fear Uncertainty and Doubt است.

در هنگام بروز فومو چه کار کنیم؟

فومو میتواند سبب بروز اشکال و عدم قطعیت در معامله شما شود. اگر دچار فومو شدید، بهتر است کمی از بازار ارزهای دیجیتال فاصله بگیرید. به تفریح و پیاده روی بپردازید.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.