آنچه در این مقاله می خوانیم

تفاوت توکن و کوین در چیست؟ بسیاری از افراد در استفاده از این دو کلمه اشتباه می کنند پس یک بار برای همیشه تفاوت این دو و مزایا و معایت آنها را با هم بررسی می کنیم.

تفاوت توکن و کوین

تفاوت توکن و کوین

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

28 فروردین 1400

تفاوت توکن و کوین در ارزهای دیجیتال

بسیاری از ما درباره کوین های مختلف در دنیای ارزهای دیجیتال شنیده ایم. خیلی از عباراتی که شنیده ایم پسوند کوین داشته اند، مثلا بیتکوین!.. اما تفاوت توکن و کوین موضوعی است که خوب است درباره آن بیشتر بدانیم.

اما بسیاری از اوقات واژه ای به نام توکن به گوش ما خورده است. مثلا توکنی مانند بیت تورنت. که از توکن های مطرح ترون است. تفاوت های زیادی میان توکن ها و کوین ها وجود دارد که بخش عمده ای از این تفاوت ها مربوط به تکنولوژی آنهاست. توکن ها نسبت به کوین ها از نظر نوع تراکنش ها و نوع شبکه قدری متفاوت اند. به همین جهت برای فعالیت در دنیای ارزهای دیجیتال لازم است که در رابطه با تفاوت های میان کوین ها و توکن ها قدری اطلاعات داشته باشیم.

کوین چیست؟

کوین یک کلاس دارایی است که خود شبکه مخصوص به خود را دارد. تراکنش های آن در داخل شبکه خودش اتفاق افتاده و کاوشگر مربوط به شبکه خود را داراست. کوین ها همگی وایت پیپر های مشخص دارند و تاییدیه های لازم را برای لیست شدن در اکثر صرافی های بزرگ را دریافت کرده اند.

وبسایت های کاوشگر هر کوین (Explorer) به بلاکچین آن کوین دسترسی کامل دارند و میتوانند ریز اتفاقات درون بلاکچین را مشاهده کنند. کوین ها میتوانند شبکه خود و اطلاعات درون آن را با API های مربوطه به وبسایت ها و استفاده کنندگان دیتا بسپارند.

بنابراین میتوان گفت یک کوین زیرساخت مربوط به خود را به طور کامل داراست و تماما در شبکه خودش مبادله میگردد.

توکن چیست؟

توکن ها هیچگاه نمیتوانند شبکه های مخصوص به خود را داشته باشند و عموما بر روی بلاکچین کوین های مهم پیاده سازی میشوند. مثلا توکن تتر (TRC20) بر روی بلاکچین کوین ترون پیاده سازی شده است. لذا تمام تراکنش های مربوط به این توکن، عملا بر روی شبکه ترون اتفاق خواهند افتاد. بنابراین میتوان گفت که توکن ها زیر ساخت های ناقص تری نسبت به کوین ها دارند اما این موضوع به هیچ عنوان نمیتواند ارزش یک توکن را تحت تاثیر قرار دهد.

توکن بهتر است یا کوین؟

چنین سوالی عملا اشتباه است. ملاک بهتر بودن و بدتر بودن یک توکن و یا یک کوین به وایت پیپر آن و میزان استقبال عمومی در رابطه با آن است. چه بسا توکن هایی که مارکت کپ بسیار بالاتری نسبت به بسیاری از کوین ها دارند. مثلا توکن تتر (ERC20 – TRC20 – Omni) از نظر مارکت کپ رتبه چهارم جدول ارزهای دیجیتال را داراست. به همین دلیل نمیتوان کوین ها و توکن ها را به این ترتیب نسبت به هم برتر دانست.

تفاوت توکن و کوین در روش استفاده

کوین ها کلاس های دارایی هستند که میتوان از آنها بعنوان ذخایر ارزش استفاده کرد. مثلا بیتکوین مانند طلای دنیای دیجیتال است و میتوان بر روی آن سرمایه گذاری نموده و آن را روشی مناسب برای پرداخت های بزرگ در نظر گرفت. اما توکن ها عموما کلاس دارایی و ذخیره ارزش محسوب نمیگردند و صرفا تسهیل کنندگان ارتباط میان دو کلاس دارایی مختلف هستند.

برای مثال بیایید یک سینما را در سال 2080 میلادی را با یکدیگر تصور کنیم. احتمالا در آینده دنیای ارزهای دیجیتال رشد مناسبی را تجربه کرده است و توانسته ایم پروژه های مختلف را با موفقیت در دنیای ارزهای دیجیتال به انجام برسانیم. حالا شما تصمیم گرفته اید که با دوستانتان به سالن سینما رفته و به فیلم مورد علاقه تان نگاه کنید. شما میتوانید بجای بلیت های قدیمی، توکن مربوط به آن سینمای خاص را از طریق صرافی یا بروکر مورد علاقه خودتان خریداری کنید و با خرید آن توکن عملا هزینه مربوط به بلیت سینما را بپردازید.

اما یک سوال! آیا با توکنی که برای تماشای فیلم در سینمای محله تان خریده اید قادر خواهید بود در شهری دیگر نیز به سوپر مارکت رفته و هزینه خریدتان را پرداخت کنید؟

پاسخ خیر است. توکن خریداری شده صرفا در همان سینما ارزش دارد و بعنوان ذخیره ارزش نمیتوانید روی آن حساب باز کنید!

توکن محبوب ما ایرانی ها

همانطور که احتمالا میدانید، هیچ ایرانی نمیتواند در داخل ایران زندگی کرده و برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی های خارجی پول نقد واریز کند. تحریم های اعمال شده علیه نظام بانکی ایران امکان واریز های ریالی به صرافی های خارجی را به طور کلی از بین برده اند و حتی با یک حساب ارزی ایرانی، نمیتوان دلار فیات به صرافی های خارجی (مانند بایننس) واریز کرد.

اما در این میان میتوان برای انتقال پول به صرافی های خارجی از توکن های مختلف بهره برد. درواقع شما میتوانید با عضویت و احراز هویت در یک صرافی ایرانی، پول نقدی ریالی خود را تبدیل به توکن های استیبل کرده و آن را به سادگی در میان صرافی های مختلف جابجا کنید.

از مهمترین توکن های قیمت ثابت که ایرانیان به وفور از آنها استفاده میکنند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • USDT (توکن مبتنی بر شبکه اتریوم)
  • USDT (توکن مبتنی بر شبکه ترون)
  • USDT (توکن مبتنی بر شبکه بیتکوین یا همان Omni )
  • USDC
  • TUSD

سخن آخر:

فرقی ندارد که برای پرداخت در دنیای کریپتوکارنسی ها کوین را انتخاب میکنید و یا توکن های مبتنی بر کوین های دیگر را. اگر توکنی در یک صرافی لیست شده است و توانسته است سرمایه گذاران مختلف را جذب خود نماید، شما هم میتوانید ابتدا با بررسی ویژگی ها و تکنولوژی آن توکن، از آن بعنوان تسهیل کننده ارتباط میان پلتفرم های مختلف بهره ببرید.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.