آنچه در این مقاله می خوانیم

توکن های غیر قابل معاوضه یا توکن های NFT را به صورت کامل بشناسید و با مفهوم غیر مثلثی بودن آشنا شوید

توکن غیر قابل معاوضه یا NFT چیست؟

توکن غیر قابل معاوضه یا NFT چیست؟

زمان مطالعه: 7 دقیقه

30 خرداد 1400

توکن غیر قابل معاوضه یا NFT چیست؟

حتما تا بحال بارها درباره اینکه توکن غیر قابل معاوضه یا NFT چیست بارها و بارها با خودتان فکر کرده اید. شاید بتوان توکن غیر قابل معاوضه یا NFT ها را جدیدترین تکنولوژی تولید شده بر مبنای بلاکچین دانست. توکن NFT یک توکن غیر قابل معاوضه است، به این مفهوم که در دنیای دیسنترالایز به شخصی فروخته میشوند و آن شخص توانایی آن را نخواهد داشت که این توکن را به فرد دیگری انتقال دهد، یا آن را معاوضه کند.

توکن غیر قابل معاوضه یا NFT چیست و چه ویژگی هایی دارد. این توکن نوعی خاص از توکن‌های رمزنگاری است که با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین گونه‌ای دارایی دیجیتال ایجاد می‌کند که قابل تکثیر نیست. توکن غیر مثلی با رمزارزهای شناخته‌شده‌ی قابل تعویض مانند بیت کوین (BTC)، اتر (ETH) یا مونرو (XMR) تفاوت دارد، برای مثال شما می‌توانید بیت کوینی را در مقابل بیت کوینی دیگر معاوضه کنید.

اما برای آموختن درباره توکن های (Non-fungible) یا همان غیر قابل معاوضه NFT بهتر است ابتدا درباره توکن های برخلاف این قواعد، یعنی توکن های مثلثی بدانیم.

توکن مثلثی چیست؟

وقتی میگوییم یک دارایی (یا توکن یا کوین یا هر چیز دیگری) قابل معاوضه است، یعنی شما با داشتن آن دارایی میتوانید بدون افت قیمت و یا افت ارزش آن را با دارایی دیگری تعویض کنید.

برای مثال یک اسکناس ۱۰ هزار تومانی از لحاظ ارزش کاملا مشابه اسکناس ۱۰ هزار تومانی دیگر است. وقتی شما اسکناسی ده هزار تومانی از کسی قرض می‌گیرید، نیازی نیست دقیقا همان اسکناس را به او پس بدهید زیرا آن‌ها ارزش یکسان دارند. (البته مفهوم تورم و افت ارزش درباره پول های کم ارزش مفهومی است که همواره باید جدی گرفته شود، اما در این مثال، اقتصاد کشور اقتصادی با تورم کم یا تقریبا بدون تورم در نظر گرفته شده است.

توکن های قابل معاوضه، مانند بیتکوین، مانند اتریوم، توکن هایی هستند که از لحاظ ارزش هیچ فرقی با همتای خود ندارند. مثلا اگر من 1 بیتکوین داشته باشم، میتوانم آن یک بیتکوین را با یک بیتکوین شما معاوضه کنم و این موضوع هیچ اثری (مثبت یا منفی) در ارزش دارایی من یا شما نخواهد گذاشت.

اما برای درک بهتر توکن های غیر قابل معاوضه بیایید آنها را با سنگ های قیمتی مقایسه کنیم. فرض کنید من یک الماس گران قیمت 10 قیراتی دارم، شما هم الماس دیگری دارید که اتفاقا 10 قیرات وزن دارد. اما الماس من ممکن است از الماس شما قیمتی تر باشد. زیرا نوع تراش آن، تراکم آن و شفافیت آن، میزان خلوص و بسیاری از موارد دیگر در آن با الماس شما تفاوت دارد. پس من نمیتوانم الماس خودم را با شما معاوضه کنم. مگر آنکه در قبال این معاوضه از شما مبلغی را بابت مابه التفاوت دریافت کنم!

داستان درباره توکن های غیر مثلثی دقیقا به همین شکل است. یک توکن غیر قابل معاوضه یا NFT قطعا با توکن دیگر متفاوت است و نمیتوان بدون افت ارزش آن را به راحتی معاوضه کرد.

پس تا اینجا درباره توکن های مثلثی (مثل بیتکوین) و توکن غیر قابل معاوضه یا NFT اطلاعات کسب کردید. حالا لازم است که به عمق ماجرا نگاهی دوباره بیندازیم.

توکن غیر قابل معاوضه یا NFT چه ویژگی هایی دارد؟

  • کمیاب است (کمیاب شده است)

 شاید از دیدن این تیتر کوتاه تعجب کرده اید. واقعیت اینجاست که توکن غیر قابل معاوضه یا NFT در واقع کمیاب نیست، چرا که توسعه دهندگان آن میتوانند آن را به راحتی تکثیر کنند. اما توسعه دهندگان این توکن ها در جهت ارزشمند تر کردن توکن های خود، آنها را کمیاب میکنند و صرفا تعداد محدودی ازین توکن ها را عرضه میکنند تا به ارزشمند تر شدن آنان کمک کرده باشند. شاید درست مانند سناریوی بیتکوین!

  • بی همتایی

توکن غیر قابل معاوضه یا NFT بی همتاست. یعنی از هر توکن صرفا 1 عدد وجود دارد. به همین خاطر به هیچ عنوان همتایی ندارد و نمیتوان نظیر آن را یافت. به طور مثال اگر من مجموعه نقاشی های خودم را با توکن غیر قابل معاوضه یا NFT به شما عرضه کنم، به ازای هر تابلوی نقاشی که موجود است توکن جدیدی خالق خواهد شد و آن توکن که هیچ نظیری ندارد، به شما فروخته میشود.

  • کپی رایت (یا حق مالکیت معنوی)

توکن غیر قابل معاوضه حافظ حق مالکیت شما بر خود است. به این مفهوم که چون در شبکه ای غیر متمرکز (Decentralized network) تعریف میگردد، مولف آن پس از فروش نخواهد توانست چیزی را درباره این توکن دستخوش تغییر کند. همه حقوق مالکیت آن پس از خرید به خریدار منتقل میگردد و بدون تغییر باقی خواهد ماند.

  • قابل انتقال (نه به مفهوم ترید)

درست برعکس آنچه درباره بیتکوین و اتریوم (که توکن های مثلثی شناخته شده هستند) میدانید، توکن های غیر قابل معاوضه، قابل انتقال اند. به این مفهوم که میتوان آنها را به فرد دیگری انتقال داد و فروخت. اما فروش آنها قیمتی ندارد. درست مثل آنکه من بخواهم یک سنگ یشم گران قیمت و اصیل افغانستانی را در مزایده ای به فروش برسانم. هرچه قیمت بالاتر، بهتر.

این توکن ها به واسطه آنکه غیر قابل معاوضه اند، به هیچ عنوان قابل ترید و معامله بصورت ترید نیستند.

(یعنی قیمت پایه ای ندارند که بتوان مثلا آنها را در یک صرافی آنلاین لیست کرد)

چرا توکن های NFT خریداری میشوند؟

حقیقت این است که خرید و فروش توکن های NFT بیشتر توسط کلکسیونر ها انجام میشود. بیایید یک مثال بزنیم. امروز در دنیا بازی هایی وجود دارند که در آنها میتوانید آبجکت ها بخش های مختلف بازی را با توکن های NFT خریده و مالک آن باشید. این آبجکت ها ( و به طور کلی این بازی ها) در فضای بلاکچین در حال اجرا هستند و افراد میتوانند با خرید و فروش این مکان ها، آبجکت های بازی و یا هر چیز دیگری که در بازی مورد نیاز افراد است، به کسب درآمد بپردازند. مثلا یکی ازین بازی ها که اتفاقا بسیار معروف است، بازی Decentraland است. در زمان نگارش این مقاله، یک قطعه زمین در این بازی، با ارزشی معادل 921 هزار دلار (چیزی نزدیک به 1 میلیون دلار) به فروش رفته است!

سخن آخر:

سخن آخرم را اینگونه آغاز میکنم: دنیا، در حال تغییر است. بشر در مهاجرتی عظیم، به تاخت در حرکت به سمت دنیای بلاکچین است. او ابتدا پول خود (بیتکوین) و سپس دارایی های خود و در نهایت بازی ها و سرگرمی های خود را به دنیای مجازی انتقال داده است. شاید باید ساعت ها درباره این مهاجرت بزرگ به تفکر پرداخت و به فکر راهی بود تا ما، ایرانیان که همواره در تمام زمینه ها پیش قدم و فعالیم، سهمی بزرگتر در آن دنیا داشته باشیم. شاید باید از همین لحظه برای کار جدی تر در زمینه بلاکچین و فناوری های مبتنی بر آن، قدم پیش گذاشت!

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.