آنچه در این مقاله می خوانیم

حمله 51 درصدی یکی از مهمترین مخاطراتی است که شبکه بیتکوین و ارزهای دیجیتال را روی کاغذ تهدید میکند. در این مقاله درباره این حملات بیشتر بخوانید.

حمله 51 درصدی در بلاکچین یعنی چه؟

حمله 51 درصدی در بلاکچین یعنی چه؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

26 تیر 1400

حمله 51 درصدی درواقع حمله تعداد زیادی ماینر (و یا به طور کلی افراد یا دیوایس هایی که هش ریت تولید میکنند) به شبکه ای است که سایر افراد در حال استفاده از آن و یا استخراج ارزهای دیجیتال از آن هستند.

در چنین حمله ای مهاجمان می توانند از به وقوع پیوستن تأیید معاملات جدید جلوگیری کرده و به آنها اجازه دهند پرداخت ها را بین برخی یا همه کاربران متوقف کنند.

در جریان یک حمله 51 درصدی حمله کنندگان میتوانند نوع دیگری از حمله را نیز همزمان به انجام برسانند که به آن دابل اسپندینگ یا خرج کردن دوباره پول گفته میشود. در مقالات آینده درباره این نوع حمله و تبعات آن نیز صحبت خواهیم کرد.

حمله های 51 درصدی روی کاغذ ممکن است بتوانند شبکه را مختل کنند اما در شبکه هایی مانند بیتکوین که تعداد ماینر ها در آن زیاد است، عملا در دنیای واقعی امکان حمله 51 درصدی وجود ندارد. این در حالی است که با کمی تغییرات و بروزرسانی ها در بیتکوین میتوان از این حمله (که احتمال ناچیزی دارد) نیز به طور کلی جلوگیری بعمل آورد.

چند نکته مهم درباره حملات 51 درصدی

  • بلاکچین دفترهای توزیع شده ای هستند که هر معامله انجام شده در شبکه ارزهای رمزپایه را ثبت می کنند.
  • حمله 51٪ حمله به بلاکچین توسط گروهی از استخراج کنندگان است که بیش از 50٪ میزان هش ماینینگ شبکه را کنترل می کنند.
  • مهاجمین با کنترل عمده شبکه می توانند با جلوگیری از تکمیل بلوک های سایر استخراج کنندگان ، ایجاد و یا پیدا شدن بلوک های جدید را قطع کنند.
  • تغییر بلوک های تاریخی به دلیل رمزگذاری معاملات گذشته در نرم افزار بیت کوین دشوار است.

حمله 51 درصدی در عمل چگونه اتفاق می افتد

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاکچین هستند که نوعی دفتر کل توزیع شده است. این پرونده های دیجیتال هر معامله انجام شده در شبکه ارزهای دیجیتال را ضبط می کنند و برای بررسی در دسترس همه کاربران – و عموم مردم قرار میدهند. در نتیجه ، هیچکس در چنین شرایطی نمیتواند پولی که یکبار انتقال داده است را دوباره خرج کند و عملا موضوع دابل اسپندینگ تا حد زیادی رفع میشود.

همانطور که از نام آن پیداست ، بلاکچین زنجیره ای از بلوک ها است ، که مجموعه ای از داده ها را تشکیل میدهد که تمام معاملات انجام شده در یک دوره مشخص را ثبت می کند. برای بیت کوین ، تقریباً هر 10 دقیقه یک بلاک جدید ایجاد می شود. هنگامی که یک بلوک نهایی یا استخراج شد ، نمی توان آن را تغییر داد زیرا نسخه جعلی دفتر عمومی به سرعت توسط کاربران شبکه مشاهده و رد می شود.

با این حال ، با کنترل اکثر توان محاسباتی در شبکه ، یک مهاجم یا گروهی از مهاجمان می توانند در روند ایجاد بلوک های جدید دخالت کنند. آنها می توانند در سایر بلوک ها از تکمیل بلوک جلوگیری کنند. درواقع حمله 51 درصدی از لحاظ نظری به مهاجمان به شکبه این امکان را می دهد استخراج بلوک های جدید را به انحصار خود درآورند و تمام جوایز را کسب کنند.

شبکه بیتکوین و پاداش های آن

بعد از هاوینگ اخیر، میزان پاداش اهدایی به ماینر ها به ازای ماین شدن هر بلاک در شبکه 6.25 بیتکوین است. عملا با توجه به اینکه بلاکچین همواره در حال حرکت است و تمام دیتای تاریخی شبکه، در دفتر کل توزیع شده ثبت و ذخیره گردیده است، ایجاد تغییرات در بلاکچین نیازمند آن است که حمله 51 درصدی و تغییر یک بلاک، در کمتر از 10 دقیقه اتفاق بیفتد. زیرا در غیر این صورت، در 10 دقیقه بعدی بلاک بعدی ماین شده و تمام اطلاعات صحیح مربوط به بلاکچین و بلاک قبلی را با خود به تایید تمام شبکه میرساند.

تغییر بلوک های تاریخی – معاملات قفل شده قبل از شروع حمله – حتی در صورت حمله 51٪ بسیار دشوار خواهد بود. هرچه معاملات عقب باشند ، تغییر در آنها دشوارتر خواهد بود. تغییر معاملات قبل از یک Re-org در شبکه به شدت دشوار است ، گذشته از آن معاملات به سختی در نرم افزار بیت کوین رمزگذاری شده اند.

از طرف دیگر ، نوعی حمله 51٪ با کمتر از 50٪ توان استخراج شبکه امکان پذیر است ، اما با احتمال موفقیت کمتر.

نمونه ای از یک حمله 51 درصدی واقعی

نگران نباشید. درواقع هیچگاه در بلاکچین بیتکوین حمله 51 درصدی اتفاق نیفتاده است. اما یکبار استخر Ghash به دلیل گسترش بیش از حد خود، به هش ریتی بالاتر از 50 درصد از هش ریت کل شبکه رسیده بود. در این هنگام بود که این استخر استخراج ارز دیجیتال با خواست خود و طی نامه ای رسمی اعلام کرد که توان محاسباتی خود را کاهش میدهد.

این استخر بعد از اعلام این خبر، توان محاسباتی خود را تا 40 درصد توان محاسباتی کل شبکه (در آن روز) کاهش داد.اگر به این موضوع کمی عمیق تر بنگرید، خواهید دید که عملا حمله 51 درصدی برای هیچکس به صرفه نیست. چرا که اگر حتی یکبار حمله 51 درصدی در شبکه اتفاق بیفتد، عملا ارزش ارزهای دیجیتال به سرقت رفته (یا دوباره خرج شده) به عددی نزدیک به صفر خواهد رسید. شما بگویید، آیا حاضرید تمام بیتکوین های دنیا برای شما باشد، اما ارزش هر بیتکوین صفر تومان باشد؟ قطعا پاسخ شما منفی است!

سخن آخر:

حمله 51 درصدی به شبکه فقط تحت شرایط خاصی امکان پذیر است و آن هم چیزی نیست جز کامپیوتر های کوانتومی که سرعت پردازش آنها میلیون ها بار بیشتر از ماینر های فعلی شبکه است. البته حضور کامپیوتر های کوانتومی به خودی خود تهدیدی برای شبکه به حساب نمی آید و صرفا این موضوع حائز اهمیت است که اولین کامپیوتر های کوانتومی به دست چه افرادی اداره خواهند شد!

حمله 51 درصدی یعنی چه؟

یعنی تهاجم افراد یا گروه هایی با توان محاسباتی بیش از 51 درصد نسبت به توان محاسباتی کل شبکه

مهم ترین خطر در حمله 51 درصدی چیست؟

مهمترین خطر در این نوع حملات، امکان دابل اسپندینگ یا خرج کردن دوباره است.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.