آنچه در این مقاله می خوانیم

دائوها آینده تمام مجالس قانون گذاری در دنیای ما هستند. در این مقاله دائو ها را بیشتر بشناسید.

دائو یا سازمان خودمختار غیرمتمرکز چیست و چه کاربردی دارد؟

دائو یا سازمان خودمختار غیرمتمرکز چیست و چه کاربردی دارد؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

25 تیر 1400

تا به امروز بارها و بارها درباره دائو یا سازمان خودمختار غیرمتمرکز صحبت کرده ایم و در مقالات مختلف دائوهای متفاوت و عملکرد آنها در دنیای ارزهای دیجیتال و بلاکچین را بطور کامل مورد بررسی قرار داده ایم. اما برای آنکه نگاهی عمیق تر به دنیای غیرمتمرکز داشته باشیم، لازم است دائو یا سازمان خودمختار غیرمتمرکز را ابتدا شناخته و سپس با جنبه های مختلف راه اندازی چنین نهاد هایی تحت بلاکچین آشنا شویم. در این مقاله به بررسی مفهوم و موضوعیت DAO ها میپردازیم و چند عدد از مهمترین آنها را با هم بررسی میکنیم.

دائو یا سازمان خودمختار غیر متمرکز چیست؟

DAO مخفف عبارت انگلیسی Decentralized Autonomous Organization به معنای یک سازمان یا نهاد غیر مرکزی و خود مختار است که رای آن وابسته به هیچ چیز نیست جز نظر گردانندگان و اعضای آن سازمان. درواقع چنین سازمان هایی برای همه جا لازم است. فرض کنید میتوانستید وارد دائوی مدیریت خیابان ولیعصر تهران شده و رای خود را آزادانه درباره نحوه رسیدگی به درختان این خیابان اعلام کنید. اگر آرای دیگران نیز شبیه به رای شما باشد، قطعا رسیدگی به درختان تصویب شده و بلافاصله (از طریق قراردادهای هوشمند) کار آغاز میشود.

اگر تابحال حتی نام چنین سازمانی هم به گوش شما نخورده است، پیشنهاد میکنیم حتما مقاله “دیسنترالند” را بخوانید و با نحوه تصمیم گیری ها در این بازی جذاب آشنا شوید. دائو یا سازمان خودمختار غیر متمرکز سازمان یا نهادی تحت بلاکچین و شبکه ای کاملا دیسنترالایز است که افراد با عضویت در آن میتوانند برای آن شبکه و با رای های خود تصمیم گیری کنند.

البته DAO های مختلف، اجازه رای دادن را با شرایط مختلف فراهم میکنند. مثلا در بعضی دائو ها اصلا نیاز نیست توکن بومی دائو را داشته باشید تا عضو آن شوید، و در بعضی دیگر، هرچقدر توکن بیشتری داشته باشید، حق رای بیشتری نیز دارید. پس DAO ها میتوانند متفاوت باشند اما ماهیت تمام آنها یکی است و آن چیزی نیست جز:

“امکان تصمیم گیری بصورت غیر متمرکز، بدون تقلب و تنها وابسته به آرای مستقیم نود های شبکه”

چرا وجود دائو ها برای آینده ضروری است؟

دائو یا سازمان خودمختار غیرمتمرکز محلی برای آن است که بتوانید آزادانه و با اطمینان خاطر درباره یک دنیا نظر دهید. مثلا بیایید نگاهی به دائوی بازی دیسنترالند بیندازیم. در این دائو شما میتوانید به سادگی هرچه تمام تر، درباره تمام اتفاقاتی که در بازی انجام میشوند رای دهید. شما میتوانید حتی با رای خود بخشی از زمین بازی را تغییر داده و یا آن را حذف کنید. این دائو متشکل از تمام افرادی است که توکن لند یا مانا را در اختیار دارند. هرچقدر مانای بیشتری داشته باشید میتوانید رای تاثیر گذار تری در این دائو بدهید.

مردم سالاری در بلاکچین

وقتی سازمان خودمختار غیر متمرکز عملیاتی شد، تمام تصمیمات درباره محل و چگونگی مصرف منابع مالی، از طریق دستیابی به توافق (رسیدن به اجماع) اتخاذ می‌شوند. تمام افرادی که توکن‌ها (دارایی اختصاصی داخلی) DAO را خریداری کرده‌اند، قادر خواهند بود پیشنهاداتشان را درباره نقشه راه و آینده این سیستم ارائه کنند.

اما اگر شبکه توسط افراد دچار اختلال شد چه باید کرد؟

دائوهای عموما راهکارهای جذابی برای جلوگیری از اسپم شدن شبکه دارند. این راهکار ها تا حد زیادی ما را یاد سیستم های اجماع سهام می اندازد. درواقع برای آنکه بتوانید رای خود را بدهید، باید مبلغی را بعنوان استیک در شبکه لاک کنید. بعد از آنکه شما مبلغ مشخص شده توسط دائو را برای ارائه پروپوزال استیک کردید، میتوانید پروپوزال خود را ارائه دهید تا سایر افراد حاضر در دائو آن را دیده و درباره آن رای بدهند. به این ترتیب حتی فکر آنکه بخواهید شبکه را اسپم کنید از ذهن شما بیرون خواهد رفت.

 توافق همیشه لازم است و این مفهومی به نام اجماع است. برای انجام هر عمل، نظیر اضافه کردن یک قابلیت یا حذف یک کارکرد، باید اکثریت ذی‌نفعان درباره آن به توافق رسیده باشند. هر سیستم درصد متفاوتی را به عنوان رای اکثریت تعیین و آن را داخل کد DAO مشخص می‌کند. به عنوان نمونه ممکن است یک سازمان خودگردان غیر متمرکز، نظر مثبت بالای 50 درصد ذی‌نفعان را کافی بداند، اما در یکی دیگر، اتفاق نظر بالای 70 درصد نیاز باشد.

اساسا تمامی دائو یا سازمان‌ خودمختار غیرمتمرکز کاربران را قادر به مبادله دارایی‌های خود با مردم سراسر دنیا می‌کنند. این کار ممکن است در قالب یک سرمایه‌گذاری، یک کمک مالی خیرخواهانه، جمع‌‌آوری پول، وام‌گیری یا موارد مشابه صورت بگیرد. نکته مهم در اینجا، حذف دست واسطه‌ها است که کمک زیادی به صرفه‌جویی اقتصادی می‌کند.

دائو های آینده

کسی چه میداند، شاید به زودی دائویی برای اداره مملکت ها، اداره منابع مالی بانک های مرکزی، اداره منابع طبیعی و نحوه استخراج و استفاده از آنها و بسیاری از موارد دیگر در دنیای تشکیل شود. شاید بتوان گفت این دائو ها میتوانند در آینده ای نه چندان دور جای مجالس سنا را بگیرند. چرا که در مجالس سنا، سناتور ها با رای مردم انتخاب میشوند و سپس به رای دهی میپردازند. چه میشد اگر درباره هر قانونی، منظورمان همه قوانین است، میتوانستید آزادانه پروپوزال ارائه دهید و مستقیما تصمیم ساز باشید؟

قطعا دنیا با وجود دائو یا سازمان خودمختار غیر متمرکز جای زیباتری خواهد بود.

پذیرش در دنیا

سازمان‌های مستقل غیر متمرکز، شبیه سایر چیزهای مرتبط با رمز ارزها، کاملا جدید بوده و تا حد زیادی یک فناوری انقلابی محسوب می‌شوند.

و همانطور که میدانید فناوری های انقلابی (که بیتکوین نمونه ای بی نظیر از آنهایست) به طور طبیعی ابتدا با مخالفت های گسترده افراد و دولت ها مواجه میشوند. شاید بتوان گفت دنیای کنونی ما به هیچ عنوان آماده پذیرش دائو ها بعنوان سازمان های خودمختار و تصمیم ساز نیست.

دائو یا DAO مخفف چه کلمه ای است؟

دائو مخفف کلمه Decentralized autonomous organization به معنای سازمان خودمختار غیر متمرکز است.

چرا دائوها در دنیا به رسمیت شناخته نشده اند؟

دنیا هنوز راه زیادی برای آماده شدن برای به رسمیت شناختن دائو ها دارد. دائوها مخالف حکومت های مرکزی اند.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.