آنچه در این مقاله می خوانیم

ذخیره ارزش، کالا یا سرمایه ای است که بتواند به خودی خود، ارزش میزانی از پول را حفظ کند. در این مقاله درباره ذخایر ارزش میخوانیم.

ذخیره ارزش چیست

ذخیره ارزش چیست

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

25 اردیبهشت 1400

ذخیره ارزش چیست؟ آیا بیتکوین ذخیره ارزش است؟

اگر سالهای سال است که در دنیای بازار های مالی مانند بورس و فارکس و ارزهای دیجیتال در حال فعالیت هستید، قطعا تابحال بارها نام “ذخیره ارزش” به گوشتان خورده است. در جواب این سوال که ذخیره ارزش چیست باید گفت که “ذخیره ارزش” یک واژه ی ترجمه شده از زبان انگلیسی است.

Store of value یا ذخیره ارزش به چیزی اطلاق میشود که به خودی خود و در ذات دارای ارزش و اهمیت باشد و یا با قراردادی مستدل و کامل، برای مدت طولانی برای آن ارزشی قرارداد شده باشد. بعنوان مثال اگر بخواهیم درباره طلا صحبت کنیم، باید بگوییم که طلا به دلیل ویژگی های ذاتی اش، یک ذخیره قدیمی و پر کاربرد ارزش است. شاید به همین دلیل است که در اوضاع نابسامان اقتصادی در تمام کشور ها، مردم برای فرار از کاهش ارزش پول ملی که در دست دارند، رو به خرید طلا و نگهداری آن می آورند.

ذخیره ارزش چیست و چرا طلا ذخیره ارزش است؟

بیایید درباره طلا کمی بیشتر فکر کنیم. واقعا طلا چه ویژگی مهمی دارد که میتوان به سادگی به آن تکیه کرده و آن را ذخیره ارزش دانست؟

ویژگی های طلا بعنوان یک ذخیره ارزش

 • کمیاب است و در دسترس تمام مردم قرار ندارد.
 • رسانای بسیار قوی و پرکاربرد است و به گونه ای پیشرفت بشر مرهون این ویژگی طلاست (در قطعات الکترونیکی)
 • تقریبا تجزیه ناپذیر است و چیزی نمیتواند طلا را از بین ببرد (البته بجز جیوه)
 • تقریبا تقسیم پذیر است و میتوان با تبدیل طلا به سکه های طلا، به راحتی آن را میان افراد مختلف تقسیم کرد.
 • تقریبا غیر قابل جعل است و نمیتوان طلای تقلبی ایجاد نموده و به نام طلای واقعی آن را به مردم فروخت.
 • پایان پذیر است. بی کران نیست. به میزان خاص و کمی طلا در دنیا وجود دارد که ازین مقدار کم، فقط درصد ناچیزی از آن قابل اکتشاف است (مثلا طلایی که در هسته زمین است غیر قابل دسترسی است)

حالا که یکبار با دقت ویژگی های طلا را مورد بررسی قرار دادیم ، میتوانیم طلا را یک ذخیره ارزش بنامیم. بنابراین در پاسخ به این سوال که ذخیره ارزش چیست میتوانیم به سادگی بگوییم ” ذخیره ارزش چیزی است مانند طلا!”

اما قبل از آنکه به بند بعدی این متن برویم، نظر شما را به کلمات “تقریبا” در لیست بالا جلب میکنم. دقت کنید. در اکثر جملات مربوط به لیست بالا از کلمه “تقریبا” استفاده شده است. دلیل استفاده از این کلمه در لیست بالا این است که طلا بعنوان یک ذخیره ارزش هیچکدام از فاکتور های بالا را با نمره 100% قبول نخواهد شد.

مثلا اگر بگوییم طلا تجزیه ناپذیر است، تا حدی اطلاعات اشتباه داده ایم، چرا که چند قطره جیوه میتواند به راحتی ماهیت طلا را تغییر داده و به طور کلی ارزش این فلز گران قیمت را از بین ببرد.

پس در پاسخ به این سوال که ذخیره ارزش چیست میتوانیم بگوییم : ” طلا ذخیره ارزش است، اما نه به طور کامل”

ذخیره ارزش ایده آل باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

به نقطه جالبی رسیده ایم. حالا قرار است باهم بررسی کنیم و متوجه شویم که اگر یک ذخیره ارزش ایده آل داشته باشیم، ویژگی های آن چه خواهد بود؟

یک ذخیره ارزش ایده آل و کامل باید ویژگی های زیر را به کاملترین وجه خود داشته باشد:

 • کمیاب باشد. مانند خاک همه جا نباشد. برای یافتن آن لازم باشد که تلاش بسیار زیادی صورت گیرد.
 • به طور کلی تجزیه ناپذیر باشد. مانند اسکناس نباشد که کمی نم و یک موریانه بتوانند آن را به طور کلی بی ارزش کرده و از بین ببرن.
 • به راجتی تقسیم پذیر باشد و فرآیند تقسیم نمودن آن به گونه نباشد که هزینه بسیار زیاد و یا زمان و نیروی بیش از حد بخواهد.
 • به طور کلی غیر قابل جعل باشد و هیچکس نتواند بدون کار کردن و تحمل زحمت، این ذخیره ارزش را جعل کرده و به اقتصاد آسیب برساند.
 • پایان پذیر باشد. نفس و ذات پایان پذیر بودن سبب کم شدن روز به روز عرضه و به دنبال آن افزایش روز به روز تقاضا و ارزندگی خواهد شد.
 • به روز باشد و با ابزار های کنونی زندگی بشر همخوانی داشته باشد. برای مثال سنگ های Yap در گذشته ذخیره ارزش بودند اما اکنون بیشتر شبیه آثار باستانی هستند!

بیتکوین بعنوان یک سرمایه گذاری

با خواندن متون بالا شاید تا بحال خواه و ناخواه به بیتکوین و ارزهای دیجیتال فکر کرده باشید. شاید بتوان گفت بیشتر مواردی که در بالا ذکر شد به سادگی در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد. اگر قرار باشد درباره بیتکوین صحبت کنیم باید بگوییم بیتکوین یک ذخیره ارزش بی نظیر است. بیتکوین محدود است (تنها 21 میلیون عدد) و استخراج آن نیازمند زمان و هزینه زیاد است و در دسترس همگان نیست. بیتکوین تقسیم پذیر و مقیاس پذیر است و اتفاقا بروز است. بیتکوین پویا است و همواره در حال رشد و شکوفایی است و سرمایه گذاری کردن در این Asset ارزشمند میتواند سبب افزایش ثروت شود. بشر در حال مهاجرت به دنیای دیجیتال و دنیای مجازی است و بی شک میتوان پولها و ارزهای دیجیتال را پول آینده بشر نامید. این روزها بسیاری از افراد میتوانند بجای نگهداری طلا و پلاتین بعنوان ذخایر ارزش، چند بیتکوین را در فضایی بسیار کم (کمتر از 16 کیلوبایت دیتا) نگهداری نموده و بدون نگرانی دباره امنیت آن، کیف پول ارزهای دیجیتال خود را هر کجا که بودند همراه داشته باشند.

مقیاس پذیری و امنیت، از سایر مواردی است که ذخایر ارزش باید آنها را دارا باشند، و این مورد آنقدر در سایر موارد (مانند طلا) نامفهوم است که تا اینجای متن به آن اشاره ای نشد!

به راستی، چه کسی میتواند طلایی به اندازه 1.5 میلیارد تومان را در جیب خود گذاشته و در خیابان قدم بزند؟

به دنیای بیتکوین و ارزهای دیجیتال خوش آمدید. 1.5 میلیارد تومان بیتکوین، در ایمن ترین حالت ممکن در گوشی شما (مثلا در کیف پول آنلاین تراست ولت) قرار میگیرد و هیچکس یارای دستبرد زدن به آن را نخواهد داشت، حتی اگر گوشی شما دزدیده شود!

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.