آنچه در این مقاله می خوانیم

شناخت سطوح حمایت و مقاومت، الفبای تحلیل تکنیکال هستند. در این مقاله به بررسی آنها میپردازیم.

سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

زمان مطالعه: 5 دقیقه

24 تیر 1400

همانطور که میدانید الفبای شروع تحلیل تکنیکال شناخت 2 چیز است:

شناخت روند های بازار

شناخت سطوح حمایت و مقاومت

درواقع شناخت این سه مورد میتواند ما را در داشتن یک تحلیل تکنیکال خوب و به تبع آن تصمیم گیری مناسب برای ترید ارزهای دیجیتال یاری کند. در این مقاله قصد داریم موضوع سطوح حمایت در تحلیل تکنیکال را یکبار و به صورت دقیق و حرفه ای باهم بیاموزیم. بنابراین حتما این مقاله را تا انتها همراهی کرده و در صورتی که درباره هریک از بخش ها سوال یا ابهامی داشتید، حتما در کامنت های این پست سوالات خود را مطرح کنید تا تیم تحلیل تکنیکال وینواکس در کوتاه ترین زمان به آنها پاسخ دهند.

با استفاده از ۴ روش سرمایه‌گذاران می‌توانند از سطح حمایت و مقاومت به منظور افزایش سود تریدها استفاده کنند تا در نهایت معاملات بهتری انجام دهند. این مساله می‌تواند در معاملات تریدرها تفاوت بسیار زیادی ایجاد کند. تفاوتی به اندازه یک معامله موفق و پر سود با یک معامله با ضرر زیاد. ما در این مقاله نحوه استفاده از سطوح حمایت و مقاومت برای معاملات رمز ارزها را آموزش می‌دهیم.

اما برای شروع و قبل از آنکه بخواهیم وارد موضوعات تخصصی شویم، لازم است بصورت علمی و عملی یاد بگیریم که اصلا سطوح حمایت در تحلیل تکنیکال واقعا به چه معنا هستند و کجا میتوان گفت که یک سطح حمایت بوجود آمده است.

سطح حمایت و مقاومت چیست؟

یک تریدر برای انجام معاملات خود یک هدف مشخص دارد؛ خرید در قیمتی پایین و فروش آن در قیمت بالاتر. اما برای بسیاری از سرمایه‌گذاران این کار همانند آماده سازی یک موشک برای پرتاب به فضا بوده و کاری بسیار دشوار است. یکی از اساسی‌ترین و قابل‌فهم‌ترین استراتژی‌هایی که می‌تواند به تحقق این هدف کمک کند، شناسایی سطوح حمایت در تحلیل تکنیکال و مقاومت یک ارز دیجیتال است. در اصل اگر یک معامله گر بتواند سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال را به خوبی بیاموزد، میتواند به سادگی زمانهای ورود و خروج از بازار را تشخیص داده و با ریسک کمتری به انجام معاملات خود بپردازد.

حمایت به چه معناست؟

یک جمله کوتاه: حمایت یعنی خرید.

حمایت در جایی شکل می‌گیرد که تقاضای بازار برای خرید یک ارز دیجیتال افزایش یابد و این افزایش تقاضا بیشتر از فشار عرضه آن رمز ارز توسط فروشندگان آن باشد. به عبارتی قدرت افرادی که اقدام به خرید آن ارز دیجیتال دارند، بیشتر از قدرت فروشندگان آن باشد؛ در نتیجه این اتفاق از کاهش بیشتر قیمت جلوگیری می‌کند. در این سطح دو اتفاق رقم می‌خورد:

خریداران در این سطح تمایل به خرید دارند زیرا معتقدند قیمت به قدر کافی جذاب است و احتمال اینکه قیمت پایینتر از این معامله شود، بسیار کم است.

از طرف دیگر، فروشندگان (تریدرهایی که پوزیشن شورت دارند) پوزیشن شورت خود را بسته و از بازار خارج می‌شوند. زیرا آن‌ها معتقدند که بازار به اندازه کافی افت کرده است و احتمالا به‌زودی بازگشت قیمت اتفاق می‌افتد.

در اصل زمانی یک حمایت تشکیل میشود که هر دوی این سناریو ها با همدیگر اتفاق بیفتند!

سطوح مقاومت در تحلیل تکنیکال

یک جمله کوتاه: مقاومت یعنی فروش.

مقاومت را می‌توان نقطه مقابل حمایت دانست. این سطحی است که عرضه بیش از تقاضا است و حرکت صعودی را متوقف می‌کند. مقاومت زمانی اتفاق می‌افتد که خریدارانی که در سطوح پایین‌تر خرید کرده‌اند شروع به فروش رمز ارز و دریافت سود خود می‌کنند و معامله‌گران نزولی، پوزیشن Short روی ارز دیجیتال مورد نظر را باز می‌کنند؛ زیرا معتقدند که این روند صعودی پایان یافته و قیمت آماده برای عقب‌نشینی است. وقتی عرضه بیش از تقاضا باشد، روند صعودی متوقف شده و معکوس می‌شود.

سطوح حمایت و مقاومت نیازی به یک عدد واحد ندارد.درواقع وقتی میگوییم مقاومت شکل گرفته است، یعنی فروشندگان در بازار آنقدر تمایل به فروش در نقطه مورد نظر دارند که این نقطه بعنوان یک مقاومت جدی برای بالاتر رفتن قیمت عمل میکند. عکس این موضوع نیز کاملا صادق است. یعنی وقتی میگوییم در نقطه ای حمایت وجود دارد، به این معناست که خریداران در آن نقطه حرکت های بیشتری از خود نشان میدهند و از قیمت حمایت کرده و با خرید های پی در پی مانع آن میشوند که قیمت از آن نقطه پایین تر برود.

سطوح حمایت و مقاومت  در کجا شکل میگیرند؟

در این مورد همواره نظرات متعددی وجود دارد اما یک سوال. مثلا بیتکوین تا بحال عدد 150 هزار دلار را ندیده است. از کجا بدانیم که حمایت ها و مقاومت های بیتکوین از عدد 35000 دلار تا 150 هزار دلار دقیقا در کجای نمودار قرار دارند؟

پاسخ ساده است. درواقع حمایت ها و مقاومت ها، بویژه آنهایی که تا بحال دیده نشده اند به مرور و در بازار های مشتقه ساخته میشوند. مثلا باید دید که در فاصله میان 60 هزار تا 70 هزار دلار، قرارداد های فیوچرز در کجاها بسته میشوند. معامله گران بازار های مشتقه در کدام قیمت ها Call یا Put انجام میدهند؟

از مجموع این تصمیم گیری ها، میتوان مقاومت های آینده ارزهای دیجیتال را حدس زد. که البته این حدس دقیق نیست و ممکن است با خطای کمی همراه باشد.

.

بعنوان مثال در دوران افت از ۶ می ۲۰۱۸، تا ۴ جولای ۲۰۱۸، اتر (ETH) به خط مقاومت که خط روند نزولی نیز نامیده می‌شود رسید اما موفق به عبور از آن نشده است. این به‌خاطر این است که معامله‌گرانی که چشم انداز نزولی داشتند از مقاومت‌ها برای شروع موقعیت‌های *شورت* جدید استفاده می‌کردند زیرا همچنان ریزش قیمت را پیش‌بینی می‌کردند.

در همان زمان، معامله‌گران صعودی که با افت شدید خرید می‌کردند موقعیت‌های خود را در نزدیکی خط مقاومت بسته و از بازار خارج می‌شدند. از این رو، خط مانند یک دیوار عمل کرد و قیمت در زمان رسیدن به آن، روند نزولی گرفته است.

حمایت از قیمت یعنی چه؟

حمایت به معنای افزایش فشار خرید در آن نقطه است.

سطوح جدید حمایت و مقاومت در کجا شکل میگیرند؟

در بازار های مشتقه. درواقع قرارداد های فیوچرز و آپشن سطوح جدید را مشخص میکنند.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.