آنچه در این مقاله می خوانیم

همزمانی اخبار ضد و نقیض استخراج رمز ارز ها در ایران و گسترش قطعی های پراکنده برق در سراسر کشور باعث به وجود آمدن شبهاتی در این موضوع شده است. امروز قصد داریم تا گزارشی از شرکت الیپتیک (Elliptic) در همین زمینه را بررسی نماییم.

سهم اقتصاد ایران از استخراج بیت کوین

سهم اقتصاد ایران از استخراج بیت کوین

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

9 خرداد 1400

هم زمان با داغ شدن بازار رمز ارز های دیجیتال و قطعی های برق پراکنده در کل کشور؛ بحث های ضد و نقیضی از سهم ایران در ماینینگ (استخراج) رمز ارز ها علی الخصوص بیت کوین به وجود آمده است. که شرکت الیپتیک (Elliptic) در جدیدترین گزارش خود اعلام می کند که ایران تنها از طریق فعالیت های قانونی ماینیگ می تواند به سود ۱ میلیارد دلاری دست یابد.

جدیدترین گزارش الیپتیک (Elliptic) درباره ماینینگ در ایران

طبق نظر الیپتیک؛ در حال حاضر چیزی در حدود ۴.۵ درصد از کل فعالیت های ماینینگ در سراسر جهان، در ایران صورت می گیرد. طبق نظر این شرکت ایران می تواند با درآمد میلیارد دلاری حاصل از این راه عملا تحریم های آمریکا را دور بزند. در بخشی از این گزارش با اشاره به تحریم های همه جانبه ی آمریکا در بخش های مختلف از جمله تحریم حوزه واردات و تحریم مؤسسات مالی ایرانی؛ اعلام می کند که درآمد حاصل از فروش نفت ایران در ده سال گذشته بیش از ۷۰ درصد کاهش داشته است و ایران می تواند با استخراج بیت کوین بخشی اعظمی از این تحریم ها را بی اثر سازد.

تصویر پرچم ایران و چین

چین و سرمایه گذاری ماینینگ در ایران

در بخش دیگری از این گزارش به این نکته اشاره دارد که با وجود پر هزینه بودن فعالیت استخراج رمز ارزهای دیجیتال، اما در مقابل ارزان و در دسترس بودن نفت در ایران، باعث تسهیل و کم شدن هزینه های ماینینگ می شود. از همین رو سرمایه گذاری در این بازار برای کشور های خارجی داغ و جذاب شده است و همین موضوع باعث کشیده شدن سرمایه گذاران چینی به ماینینگ در ایران شده است.

تأسیسات منطقه آزاد اقتصادی رفسنجان

تاکنون چندین شرکت و تأسیسات چینی موفق به دریافت مجوز برای استخراج بیت کوین در ایران شده اند. که تأسیسات منطقه آزاد اقتصادی رفسنجان یکی از همین تأسیسات می باشد. این تأسیسات بیت کوین استخراج می کنند و از آن می توان به عنوان راهی برای دریافت درآمد های نفتی استفاده کرد و از مازاد نفت و انرژی برای درآمدزایی استفاده نمود. در همین زمینه، چندی پیش دولت ایران قانونی را تصویب کرد که به بانک ها اجازه می داد با استفاده از بیت کوین اقدام به واردات کنند و پس از آن مدتی است که مجلس شورای اسلامی در پی قانون گذاری مبادلات رمز ارز های دیجیتال می باشد.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.