آنچه در این مقاله می خوانیم

شبکه کاردانو را میتوان نزدیک ترین شبکه به اتریوم دانست. این مقاله را برای دانستن دلایل آن تا انتها همراهی کنید.

شبکه کاردانو چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

شبکه کاردانو چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

22 تیر 1400

شبکه کاردانو را میتوان یک فرزند جذاب و زیبا والبته بسیار قوی و تنومند از اتریوم دوست داشتنی خودمان دانست.

چارلز هاسکینسون، از ایده پردازان اتریوم بود که شبکه کاردانو را طراحی و ایده پردازی نمود. اما پروژه کاردانو به وسیله چند شرکت به وجود و توسعه یافته است. با اینکه سازمان‌های زیادی با این پلتفرم همکاری می‌کنند، اما بنیاد کاردانو ،IOHK  و Emurgo  را می‌توان اصلی‌ترین سازمان‌های اداره کننده کاردانو دانست.

درواقع اگر نگاهی به نقشه بیندازیم، دفتر بنیاد کاردانو در شهر سوییس درست در کنار دفتر شرکت فیکاس به مدیریت علی میزانی اسکویی کارآفرین مشهور ایرانی در زمینه ارزهای دیجیتال است. کاردانو بلاکچینی است که ویژگی های منحصر بفرد آن را میتوان نمونه ای قوی تر شده و بهینه تر شده نسبت به اتریوم دانست. درواقع یکی از اصلی ترین و مهمترین فیچر هایی که بلاکچین و شبکه کاردانو ارائه میکنند، فیچر اسمارت کانترکت است که قبلا بارها آن را در شبکه اتریوم دیده بودیم. اما کاردانو میتواند اسمارت کانترکت ها را بسیار بهینه تر و کاراتر از اتریوم مدیریت نموده و به استفاده کنندگان از بلاکچین ارائه دهد.

اگر بخواهیم درباره شبکه کاردانو بیشتر بدانیم، لازم است ابتدا نگاهی به نحوه کارکرد این شبکه جذاب بیندازیم و درباره آن بیشتر بیاموزیم.

شبکه کاردانو چطور کار میکند؟

درواقع اگر بخواهیم کاردانو و شبکه کاردانو را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که کاردانو درواقع یک بلاکچین نسل سوم است که در تلاش است تا بتواند تمام ایرادات، از جمله موضوع Scaling و مقیاس یابی را در شبکه های نسل های قبل از بین ببرد. درواقع شبکه کاردانو با این ادعا پا به عرصه وجود گذاشت که میتواند کاری کند که شبکه بیتکوین و شبکه اتریوم از انجام آن عاجز بوده اند. یعنی گسترش مقیاس پذیری.


کاردانو به عنوان مقایسه، قدرت محاسباتی ویزا را در مستندات خود ارجاع می‌دهد: گزارش شده است که این شبکه به طور متوسط ​​۱۷۳۶ تراکنش در هر ثانیه را با قابلیت مدیریت حداکثر ۲۴۰۰۰ تراکنش انجام می‌دهد.

کاردانو با چندین روش بهبود کارایی را هدف قرار داده است. یکی از مهمترین ارکان این هدف سازوکار اجماع گواه اثبات سهام (PoS) خود به نام Ouroboros است. Ouroboros ضمن ارائه تضمین‌های امنیتی قابل اثبات، هزینه انرژی را در مقایسه با گواه اثبات کار (PoW) کاهش می‌دهد.

راه حل لایه دوم کاردانو به نام هایدرا (Hydra) برای مشکل مقیاس‌پذیری استفاده می‌شود. ایده این است که با افزودن هر نود جدید به شبکه، توان عملیاتی افزایش یابد. ترکیب کننده هارد فورک همچنین از ویژگی‌های اصلی کاردانو است که اجازه می‌دهد تا هارد فورک بدون وقفه یا راه اندازی مجدد در بلاک چین انجام شود. موفقیت در به روزرسانی شلی (Shelley) شاهدی بر اثربخشی این روش است.

نقشه راه کاردانو

کاردانو یکی از جدید ترین بلاکچین هایی است که تا کنون بوجود آمده اند. درواقع ایده اولیه و پیاده سازی بلاکچین کاردانو از سال 2017 اتفاق افتاد و در نقشه راه کاردانو، استپ های مختلفی وجود دارد. این استپ ها در واقع مراحل بروزرسانی این بلاکچین هستند.

اگر بخواهیم درباره بروزرسانی های شبکه کاردانو بگوییم میتوانیم به این نقشه راه اشاره کنیم:

  • بروزرسانی بایرون (Byron) : معماری بنیادی شبکه را ایجاد می‌کند و عملکرد اولیه را آزمایش می‌کند تا شبکه به درستی کار کند. این بروزرسانی در تاریخ ۲۵ جولای ۲۰۲۰ انجام شد.
  • بروزرسانی شلی (Shelley) : شبکه اصلی کاردانو را راه اندازی کرده و تمرکززدایی از شبکه بلاکچین را آغاز می‌کند. این بروزرسانی در تاریخ ۲۹ جولای ۲۰۲۰ انجام شد.
  • بروزرسانی گوگن (Goguen) : یک بستر قرارداد هوشمند را پیاده سازی می‌کند ، که امکان ایجاد برنامه های غیرمتمرکز را فراهم می‌کند. این بروزرسانی قرار است در مارس ۲۰۲۱ اجرا شود
  • بروزرسانی باشو (Basho) : راه‌حل‌های مقیاس بندی برای بهینه‌سازی بلاک چین و بهبود عملکرد در نظر گرفته شده است. تاریخ معینی برای انجام آن مشخص نشده است
  • بروزرسانی ولتر (Voltaire) : سیستم‌های خزانه‌‌داری و رای گیری را برای ایجاد یک شبکه مستقل معرفی می‌کند. تاریخ معینی برای انجام آن مشخص نشده است

درست است که این بروزرسانی ها 5 مرحله را معرفی میکنند، اما در عمل وقتی هر کدام از آنها بخواهد اجرا شود، شبکه کاردانو میبایست برای مدتی هرچند کوتاه به انجام آن بروزرسانی بپردازد. برای انجام این بروزرسانی ها میبایست سهام گذاران شبکه دست به کار شده و برای تایید بروزرسانی رای گیری نهایی را انجام دهند.

اسمارت کانترکت ها در کاردانو

کاردانو به گونه ای طراحی شده است که از فناوری قرارداد هوشمند استفاده کند. پشتیبانی از قرارداهای هوشمند آن، پلتفرم را قادر می‌سازد توافقات خوداجرا را که نیازی به نظارت حرفه‌ای ندارند، ایجاد کند. با قراردادهای هوشمند، هر کسی که در این سیستم عامل است می‌تواند به راحتی شرایط خاصی را که باید رعایت شود وارد کند، شرایطی که بدون نیاز به درگیری مداوم کاربر به طور خودکار اجرا می‌شود.

استقرار قراردادهای هوشمند در شبکه کاردانو امکان پشتیبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) را فراهم می‌کند. پس از راه اندازی شبکه اصلی گوگن، کاربران انتظار دارند DApp‌های بیشتری در پلتفرم کاردانو منتشر شود. مجموعه بعدی DApp‌ها مبتنی بر زبان Haskell مانند Plutus، پلتفرم‌ قرارداد هوشمند کاردانو و مارلو، پلتفرم‌های دیفای خود را پیاده سازی می‌کنند، که نوشتن و استقرار ‌dapp‌ها را در کاردانو برای توسعه دهندگان بسیار آسان می‌کند.

هدف نهایی و فلسفه کاردانو این است که خدماتی را که به طور انحصاری در فضای مالی سنتی ارائه می‌شوند، از طریق راه‌حل‌های نوین بلاک چین در دسترس عموم مردم قرار دهد.

تفاوت کاردانو و اتریوم

درواقع بهتر بودن یا نبودن کاردانو نسبت به اتریوم را باید همواره از دیدگاه کاربران و شبکه سنجید.

در حال حاضر ، اتریوم مشکلات خاص خود را در زمینه مقیاس پذیری دارد و در حال راه‌اندازی نسخه دوم خود برای حل این مشکل است.  و در حالی که اتریوم حدود ده برابر کاردانو از لحاظ حجم سرمایه بازار را دارد، کاردانو هم شروع قابل توجهی داشته است. اینکه کاردانو بهتر از اتریوم می‌تواند باشد را باید بعد از انجام بروزرسانی‌های اساسی آن مقایسه کرد. اما در حال حاضر اتریوم نشان داده که فاصله زیادی با کاردانو حداقل از لحاظ جذب کاربران و پروژه‌های غیر متمرکز دارد.

چرا شبکه کاردانو مانند اتریوم است؟

هر دو شبکه توسط یک فرد طراحی شده اند. ایده های نزدیک به هم دارند.

مهمترین ویژگی شبکه کاردانو چیست؟

مهمترین ویژگی شبکه کاردانو امکان مقیاس پذیری بیشتر و نوشتن اسمارت کانترکت هاست.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.