آنچه در این مقاله می خوانیم

بیت کوین در ترکیه به بالاترین نرخ در چندین سال اخیر رسید است. ارز فیات لیر ترکیه در یک روز 15 درصد در برابر دلار آمریکا سقوط کرده است.

شوک سقوط آزاد فیات لیر در ترکیه

شوک سقوط آزاد فیات لیر در ترکیه

زمان مطالعه: 2 دقیقه

3 آذر 1400

بیت کوین در ترکیه  به بالاترین نرخ در چندین سال اخیر رسید است. ارز فیات لیر ترکیه در یک روز 15 درصد در برابر دلار آمریکا سقوط کرده است ، خریداران بیت کوین در ترکیه از سرعت بسیار زیاد سقوط آزاد ارز این کشور در شوک هستند.

سقوط آزاد لیر

با وجود نوسانات اخیر بیت کوین در بازار معاملات که در چند هفته‌ی گذشته  منجر به نا امیدی بسیاری از سرمایه‌گذاران شده بود طبق داده‌های کوین تلگراف در چند روز اخیر حرکات صعودی و گاها ناگهانی می‌تواند نوید بخش شروع  رشد و صعود دوباره‌ی بیت کوین باشد. حرکت امروز بیت کوین در ترکیه در برابر کاهش ارزش لیر در نوع خود بی‌سابقه بود ،در چند روز اخیر تصمیمات و گاهاً اشتباهات کشور ترکیه منجر به کاهش بسیار شدید ارزش پول فیات این کشور شده است.

، اردوغان رئیس جمهور فعلی ترکیه در ابتدا شروع کاهش ارزش لیر به مردم این کشور وعده تاثیر نداشتن این کاهش بر روی ارزش فیات لیر را داده بود اما با سرعت گرفتن فرآیند سقوط ارزش لیر و اعتراضات سراسری مردم ترکیه بیت کوین به قیمتی باور نکردنی رسید. در تاریخ 23 نوامبر قیمت بیت کوین در صرافی بایننس به رکورد باور نکردنی 723،322 لیر رسیده است که در نوع خود یک ثبت قیمت تاریخی است لازم به ذکر است که این قیمت هنوز تثبیت نشده و همچنان در حال افزایش می‌باشد.

داده ها و تحلیل های BtcTurk

داده‌های صرافی BtcTurk نشان از افزایش قیمت بیت کوین در هنگام کاهش ارزش فیات لیر را به خوبی نمایان می‌کند، تحلیلگران  شرایط فعلی بیت کوین را  به علت وضع اقتصادی این روزهای ترکیه و سیاست‌گذاری ‌های نادرست این کشور می‌دانند چرا که 90 درصد اقتصاد ترکیه برگرفته از صنعت توریستی است نه حاصل از نفت و گاز یا معادن به همین علت هر گونه تغییر سیاست گذاری اشتباه می‌تواند منجر به فروپاشی نظام سرمایه‌داری این کشور شود.

منبع نوشته: اینجا مطالعه کنید.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.