آنچه در این مقاله می خوانیم

اگر در بازار ارزهای دیجیتال قصد فعالیت دارید، پس باید در رابطه با انواع صرافی هایی که می توانید در آنها به معامله بپردازید، آشنا باشید. در این مقاله سعی شده است تا آشنایی ابتدایی با این موضوع به شما همراهان وینو-اکس داده شود.

صرافی ارز دیجیتال چیست و چند نوع است؟

صرافی ارز دیجیتال چیست و چند نوع است؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

20 اسفند 1399

صرافی ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

این روزها و با گسترش هرچه بیشتر دنیای ارزهای دیجیتال و خدمات متنوعی که میتوان بر بستر بلاکچین دریافت کرد، اهمیت صرافی های ارز دیجیتال بیش از پیش است. هر شخص، چه حقیقی و یا حقوقی برای آنکه بتواند به دنیای ارزهای دیجیتال وارد شده و خرید و فروش ارزهای دیجیتال را انجام دهد، نیازمند استفاده از یک صرافی ارز دیجیتال است.

اما برای درک بهتر اینگونه صرافی ها لازم است تا آنها را دقیق مورد بررسی قرار داده و انواع آنها را بشناسیم.

صرافی ارز دیجیتال چیزی نیست جز بستری برای معامله راحت تر بیتکوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال. این بستر امکان این را به کاربران میدهد که به سادگی به خرید بیتکوین، خرید اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال بپردازند. علاوه بر این، شما میتوانید در صرافی ها به سادگی کوین های خود را به فروش گذاشته و آنها را به قیمت روز با پول ملی کشورتان مبادله کنید.

تکنولوژی صرافی ارز دیجیتال از گذشته تا به امروز

پلتفرم های معامله ارزهای دیجیتال از گذشته تا به امروز بارها دستخوش تغییر شده اند. بسیاری از این پلتفرم ها بوده اند که به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی یا بروزرسانی شده اند و یا به طور کلی از گردونه رقابت حذف گردیده و سایرین جای آنها را پر کرده اند. علت این امر تغییرات بسیار سریع در شبکه های ارزهای دیجیتال (مانند شبکه اتریوم) و نیاز به تطبیق این موارد با امکانات حال حاضر صرافی هاست. از مهمترین و بارزترین نمونه های آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Bitcoinica
 • Bitfloor
 • Mt.gox
 • Cryptsy
 • Bitcoin market

بسیاری ازین پلتفرم ها به دلیل عدم توانایی انطباق با تکنولوژی روز و پیشرفت شبکه های مختلف مجبور به تعطیلی شدند. البته ما در این نوشته قصد نداریم که جزییات دلایل تعطیلی آنها را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهیم.

امروز و در زمان نگارش این مقاله صرافی های معتبر دیگری وجود دارند که با قدرت و توان و با بهره گیری از تکنولوژی روز توانسته اند پاسخگوی نیاز روز افزون مشتریان برای ورود به دنیای کریپتو کارنسی ها باشند.

انواع صرافی ارز دیجیتال ها ( از نظر نوع ارتباط مشتریان)

وبسایت های معامله ارز دیجیتال انواع مختلفی دارند که عموما تفاوت آنها در نوع برقراری ارتباط با مشتریان است. از میان این انواع مختلف میتوان موارد زیر را نام برد:

صرافی های OTC (Over The Counter)

اینگونه پلتفرم ها ( که متاسفانه تعداد آنها در ایران نیز کم نیست و اتفاقا روز به روز در حال افزایش است) عملا برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال میان کاربر و وبسایت (صاحب وبسایت) طراحی شده اند.

خرید بیتکوین از خود سایت

در پلتفرم ها OTC کاربران مثلا برای خرید بیتکوین میبایست ابتدا حساب خود را شارژ نمایند و سپس بیتکوین را به قیمتی که صاحب وبسایت برای آن در نظر گرفته است با خود وبسایت معامله کنند.

صرافی های متمرکز (Centralized Exchanges)

صرافی های آنلاین متمرکز از پرکاربرد ترین های حال حاضر هستند. در این پلتفرم ها کاربران میبایست با ثبت نام و طی مراحل احراز هویت حساب کاربری خود را فعال سازی نمایند. پس از فعال سازی حساب کاربری، افراد میتوانند نسبت به خرید و فروش ارزهای دیجیتال با یکدیگر (و نه با وبسایت) اقدام کنند.

در اینگونه پلتفرم ها وبسایت تنها نقش واسط را ایفا میکند و وظیفه آن، Match کردن و مطابقت دادن سفارشات خرید با سفارشات فروش متناظر است. از مهمترین و پرکاربر ترین پلتفرم های متمرکز میتوان به موراد زیر اشاره کرد:

 • Binance
 • Bitfinex
 • Bitrex
 • HitBTC
 • Houbi

صرافی های غیر متمرکز (Decentralized Exchanges)

صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز که به آنها DEX نیز گفته میشود، جدیدترین و به روز ترین نوع صرافی های آنلاین هستند که کاربران میتوانند در آنها بدون نیاز به احراز هویت و در محیطی کاملا شفاف با یکدیگر و از طریق تکنولوژی بلاکچین مبادله ارز انجام دهند. در این پلتفرم ها، افراد میتوانند با بهره گیری از تکنولوژی قراردادهای هوشمند یا اسمارت کانترکت ها، به مبادله ارزدیجیتال بپردازند.

برای اتصال به یک پلتفرم غیر متمرکز کافیست وارد وبسایت آن پلتفرم غیر متمرکز شده و کیف پول خود را به آن متصل کنید. حالا میتوانید به راحتی از داخل کیف پول خود، کوینی را به قرارداد هوشمند ارسال کرده و کوین دیگر را از همان قرارداد دریافت کنید. از مهمترین صرافی های آنلاین غیر متمرکز (  یا همان DEX) میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Uniswap
 • Mdex
 • PancakeSwap
 • BurgerSwap
 • SushiSwap

وبسایت های متمرکز  نیز در تلاشند تا بتوانند سهمی در بازار Dex ها داشته باشند. پلتفرم غیرمتمرکز بایننس به تازگی توانسته است نظر بسیاری از کاربران را به خود جلب کند. احتمال میرود که در آینده ای نزدیک شاهد رشد و شکوفایی هرچه بیشتر پلتفرم های غیر متمرکز باشیم.

مارکت های Derivative (امکان ایجاد قرارداد های اختیار معامله)

قرارداد های آینده و اختیار با اینکه در دنیای بورس و بازارهای مالی مفهوم جدیدی نیستند اما در دنیای ارزهای دیجیتال مدت طولانی ای نیست که وجود دارند و صرفا در برخی از پلتفرم های متمرکز امکان خرید و فروش آنها وجود دارد.

این نوع قرارداد ها به اصلاح قراردادهای آینده (Futures Contracts) و قراردادهای اختیار (Option Contracts) نامیده میشوند.

توجه : قرارداد های اختیار معامله (Options) با موضوع باینری آپشن کاملا متفاوت هستند.

این نوع قرارداد ها که قابل داد و ستد هستند را تنها میتوان در تعداد کمی از صرافی های متمرکز معامله کرد. شاید بتوان گفت که عمده تفاوت میان این نوع از معامله با معاملات معمولی (یا معاملات Spot) در این است که امکان اهرم گرفتن (Leveraging) در آنها وجود دارد.

به بیان دیگر کاربرانی که قصد دارند این نوع قرارداد ها را معامله کنند میتوان بسته به نوع قرارداد و نوع دارایی مورد معامله پوزیشن های خرید (Long) و پوزیشن های فروش (Short) را با اهرم هایی گاها تا 125 برابر معامله کنند. بعنوان مثال اگر شما بیتکوین را در قرارداد آینده با پوزیشن لانگ و با اهرم 24 معامله کنید، 24 برابر سودی که در این پیش بینی نصیب شما شده است به شما پرداخت خواهد شد.

توجه : خرید و فروش و معامله در بازارهای Derivative یا همان بازارهای مشتقه امری بسیار حرفه ای و پرمخاطره است و در صورت نبود تجربه کافی به سادگی سبب هدر رفت تمام یا بخشی از سرمایه فرد خواهد شد. برای افراد غیر حرفه ای توصیه میشود که صرفا معاملات معمولی (Spot) را انجام دهند.

هشدار وینو اکس

جمع بندی:

رمز ارزها و رمز دارایی ها، بارها و بارها ثابت کرده اند که نه تنها محلی برای ذخیره ارزش (Store of Value) هستند، بلکه میتوانند طلا و پول آینده اقتصاد دنیا باشند. رشد روز افزون علاقمندی افراد و سازمان ها به دنیای ارزهای دیجیتال سبب شده است که خیل عظیمی از کاربران به سمت پلتفرم های آنلاین و معامله ارزهای دیجیتال رهسپار گردند.

به همین جهت لازم است تا کاربران و معامله گران، قبل از هرچیز نسبت به امنیت، کیفیت خدمات، سرعت پاسخگویی و تکنولوژی پنل کاربری هر صرافی اطمینان حاصل نمایند.

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

بستری برای معامله راحت تر بیتکوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال و ایجاد ارتباط میان خریداران و فروشندگان. این بستر امکان این را به کاربران میدهد که به سادگی به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازند.

صرافی های متمرکز (Centralized Exchanges) چگونه هستند؟

در این پلتفرم ها کاربران میبایست بعد از ثبت نام نسبت به خرید و فروش ارزهای دیجیتال با یکدیگر (و نه با وبسایت) اقدام کنند.

صرافی OTC (Over The Counter) چیست؟

اینگونه پلتفرم ها امکان خرید و فروش آنی ارزهای دیجیتال میان کاربر و وبسایت (صاحب وبسایت) به قیمت مشخص شده توسط صاحب سایت را فراهم می کنند.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.