آنچه در این مقاله می خوانیم

رمز ارزها و موضوع قانون گذاری آنها مدتی است که دغدغه فعالان این حوزه است. در این مقاله درباره این روند در مجلس میخوانید

طرح جامع ارزهای دیجیتال بزودی در صحن علنی مجلس

طرح جامع ارزهای دیجیتال بزودی در صحن علنی مجلس

زمان مطالعه: 3 دقیقه

15 اردیبهشت 1400

قانون گذاری ارزهای دیجیتال در مجلس ایران

طرح جامع ارزهای دیجیتال در ایران بزودی در مجلس رونمایی میشود

چند ماهی است که فعالان حوزه رمز ارزهای در ایران چشم امید به قانون گذاری صحیح در این زمینه از طرف مجلس شورای اسلامی دارند. در انتهای سال قبل، اخباری مربوط به نهایی شدن طرح قانون گذاری ارزهای دیجیتال در ایران تا انتهای فروردین 1400 به گوش میرسید که با اعلام مجلس شورای اسلامی، مهر تاییدی بر صحت این اخبار زده شد.

به تازگی عباس آشتیانی، رییس کمیسیون رمز ارز و بلاکچین سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، با اعلام خبری جدید، امید را به کسب و کار حامیان و علاقمندان حوزه ارزهای دیجیتال بازگردانده است. عباس آشتیانی، در گفتگوی اخیر خود اعلام کرد طرحی که یک سال پیش به مجلس ارائه شد، مراحل نهایی خود را طی می‌کند و به‌زودی در صحن علنی قرائت خواهد شد. به‌گفته وی این طرح به نفع تمام بازیگران این حوزه خواهد بود.

آشتیانی در مصاحبه ای که اخیرا با رسانه دیجیاتو داشته است مطرح کرده است که این طرح در صورت کمک نمایندگان مجلس، میتواند گره از بسیاری از مشکلات فعالان حوزه ارزهای دیجیتال باز کند و مسیر را برای گسترش این صنعت جذاب، هموار تر نماید. او همچنین اعلام کرده است که نمایندگان مجلس با برخی از جزییات موجود در طرح ارائه شده به شدت مخالف بوده اند اما موضوع در جلساتی مشترک به پیش رفته است.

بانک مرکزی نهاد نظارت بر ارزهای دیجیتال در ایران

آشتیانی در مصاحبه خود اعلام کرده است که طرحی که در نهایت به صحن علنی مجلس خواهد رسید با طرح اولیه ای که آماده شده است تفاوت بسیار زیادی دارد و “جملات ناامید کننده” در آن به چشم میخورد. وی افزود در تلاش هستیم تا بتوانیم نقاط تاریک و ابهامات این طرح را قبل از قرائت در صحن علنی مجلس اصلاح نماییم.

آشتیانی می‌گوید آنها در تلاش هستند تا ممنوعیت مبادله رمزارز را از متن نهایی که قرار است در مجلس ارائه شود حذف کنند چرا که تاکید دارند اگر این ممنوعیت وجود داشته باشد، کارشان در این مدت بیهوده بوده است. او همچنین تاکید دارد که آنها به موارد دیگری نیز دست پیدا کرده‌اند که امیدوار هستند در متن نهایی آورده شود:

آشتیانی همچنین افزود:

سعی داریم بانک مرکزی و سازمان بورس مرجع تدوین الزامات مبادلات رمزارزها در داخل کشور باشد و وزارت صمت نیز مسئول صدور مجوز مزارع رمزارزها شود. همچنین می‌خواهیم میزان درآمد رمزارزها در کشور را شفاف سازی کنیم تا چراغ سبز بهتری نسبت به این موضوع داده شود.

مصاحبه عباس آشتیانی با دیجیاتو


آشتیانی در پاسخ به این پرسش که آیا کمیسیون رمزارز و بلاکچین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به تنهایی و بدون آگاهی دیگر کمیسیون‌ها و نهادهای مرتبط با این حوزه پیرامون این طرح قدم برداشته یا خیر، می‌گوید که آنها نزدیک به دو سال پیش برای این موضوع پا پیش گذاشته‌اند و از آن زمان تا به امروز با نهادهای مختلف پیرامون کم و کیف آن صحبت کردند تا به بهترین نتیجه برسند.او تاکید دارد که موضوعات رگولاتوری فقط مربوط به یک استان خاص نمی‌شود و این تصمیم‌گیری‌ها در لایه کشوری قرار می‌گیرد.

امیدواریم با تدوین و قرائت طرحی جامع و کاربردی، صنعت ارزهای دیجیتال در کشور بیش از پیش رونق و سود آوری داشته باشد.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

2 پاسخ به “طرح جامع ارزهای دیجیتال بزودی در صحن علنی مجلس”

  1. محمود رضایی گفت:

    بحث قانون گذاری تو حوزه ارزهای دیجیتال، سال هاست که قراره انجام بشه، امیدوارم این سری دیگه نهایی بشه!!

  2. tvmewe گفت:

    به امید خدا نهایی میشه!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.