آنچه در این مقاله می خوانیم

عرضه اولیه در ارزهای دیجیتال چیست و چرا سرمایه گذاران به آن علاقمند هستند؟ در این مقاله درباره ICO بخوانید.

عرضه اولیه یا ICO در ارزهای دیجیتال

عرضه اولیه یا ICO در ارزهای دیجیتال

زمان مطالعه: 5 دقیقه

19 تیر 1400

دنیای ارزهای دیجیتال دنیایی رو به پیشرفت است و در هر سال تکنولوژی های جدید با رویکرد های جدید وارد صنعت ارزهای دیجیتال میشوند.در دنیای ارزهای دیجیتال همه چیز غیر متمرکز (به معنای غیر مرکزی) است. حتی عرضه اولیه یا ICO در ارزهای دیجیتال با آنچه از عرضه اولیه های معمول میدانیم قدری فرق دارد.

یعنی مهم نیست شما میلیونر باشید یا یک دانشجویی که یک شغل پاره وقت دارد، اگر بخواهید و کمی دانش پایه برنامه نویسی به زبان هایی همچون سالیدیتی را داشته باشید، میتوانید برای خودتان و به نام خودتان یک توکن در شبکه اتریوم یا ترون یا آوالانچ ساخته و آن را به جهانیان عرضه کرده و برای آن بازاریابی انجام دهید.

مفهوم غیر مرکزی بودن فاند

فرض کنید شما در کشوری زندگی میکنید، که میتوانید هر روز که مایلید برای خود یک پول جدید چاپ کرده و آن را نه تنها به مردم کشور خودتان، بلکه به تمام مردم جهان عرضه کرده و از آنها بخواهید نگاهی به پروژه شما انداخته و بر روی آن سرمایه گذاری کنند. در این کشور، شما بصورت غیر مرکزی به چاپ پولتان میپردازید. البته ناگفته نماند، در این کشور بانک مرکزی ای هم وجود ندارد که شما به پشتوانه آن پولتان را رایج کنید. این شما هستید و شما و پروژه ای که ممکن است مورد استقبال مردم قرار گرفته و سرمایه جذب کند و یا به طور کلی مورد اقبال عمومی قرار نگیرد و شما مجبور شوید پروژه خود را کنسل کنید.

مثال بالا مفهوم غیر مرکزی بودن را به خوبی به تصویر میکشد.

عرضه اولیه یا ICO در ارزهای دیجیتال چیست

عرضه اولیه یا ICO به اولین باری میگویند که یک پروژه ارز دیجیتال به جهانیان معرفی میشود و کوین های جدید از طریق یک مزایده به فروش گذاشته میشوند. درواقع این روش، یک روش جدید برای جذب سرمایه است که توسط شرکت های ارائه دهنده ارزهای دیجیتال یا Issuers برای معرفی پروژه های جدید بکار گرفته میشود. در روند عرضه اولیه یا ICO، کوین جدید به مردم معرفی میشود و ویژگی های پروژه ی اصلی به طور کامل از طریق  White Paper و Light Paper معرفی میشوند.

در روند عرضه اولیه، یک کوین در یک صرافی خاص به علاقمندان فروخته میشود و بدین ترتیب سرمایه لازم برای شروع روند اصلی پروژه از راه فروش اولین کوین ها تامین میشود.

البته عرضه اولیه یا ICO در بورس اوراق بهادار نیز وجود دارد اما کمی با این موضوع متفاوت است. در بورس اوراق بهادار، عرضه اولیه ها از طریق سازمان بورس اتفاق می افتند و عموما سهام یک شرکت که تا بحال در بورس نبوده است برای اولین بار در بورس فروخته شده و سرمایه لازم جذب میشود.

عرضه اولیه کوین های معروف

تمام کوین هایی که امروز به خوبی با آنها آشنا هستیم روزی با عرضه اولیه یا ICO وارد بازار شده اند. اما معروف ترین و مهم ترین کوین ها (کوین های صدر جدول کوین مارکت کپ) در زمان عرضه اولیه چه قیمتی داشته اند و تا کنون چه میزان رشد را تجربه کرده اند؟

  • بیتکوین:

همانطور که میدانید بیتکوین اولین کوین در دنیای ارزهای دیجیتال است و زمانی که خبر بوجود آمدن بیتکوین و درواقع عرضه اولیه یا ICO آن به گوش مردم رسید، قیمتی بسیار نزدیک به 0 دلار داشت. اولین بار در سال 2010 قیمت بیتکوین از عددی نزدیک به 0.0008 دلار به 0.08 دلار رسید و رسدی معادل 100 برابر را تجربه کرد. اینجا بود که ناگهان دنیای ارزهای دیجیتال مانند یک بمب خبری منفجر شد و همه جا صحبت از بیتکوین بود. بعد از بیتکوین ارزهای دیجیتال دیگر پا به عرصه میدان گذاشتند.

  • اتریوم:

زمانی که اتریوم در عرضه اولیه یا ICO قرار داشت، قیمتی نزدیک به قیمت دوج کوین (امروز) داشت. یعنی چیزی کمتر از 50 سنت! با گذشت زمان اتریوم توانست بصورت منظم و قابل پیش بینی رشدی نمایی را تجربه کند. در زمان نگارش این مقاله، هر 1 اتریوم معادل 2600 دلار است. تقسیم کردن قیمت امروز اتریوم به قیمت آن در عرضه اولیه را به شما میسپارم!

  • لایت کوین:

همانطور که میدانید لایت کوین درواقع هارد فورک بیتکوین است. زمانی که لایت کوین از بیتکوین جدا شد، قیمتی معادل 4.5 دلار داشت اما بدبختانه در مدت زمان کوتاهی قیمت آن تا نزدیکی 1.3 دلار افت را تجربه کرد. اما این روند دوباره به روند صعودی تغییر مسیر داد. در زمان نگارش این مقاله هر لایت کوین معادل 133 دلار است که اگر این عدد را بر قیمت عرضه اولیه آن تقسیم کنیم به حدود 33 برابر رشد خواهیم رسید.

  • ریپل:

ریپل با قیمتی نزدیک به 0.01 دلار عرضه اولیه شد. این کوین توانست تا سال 2017 و در مدت زمان نزدیک به 4 سال عددی نزدیک به 2.2 دلار را در کارنامه خود به ثبت برساند اما با ریزش بیتکوین، قیمت ریپل سقوط را تجربه کرده و تا نزدیکی 0.5 دلار کاهش یافت. در جریان طرح شکایت SEC از ریپل، قیمت این کوین سقوط دیگری را در سال 2021 تجربه کرد. در زمان نگارش این مقاله قیمت ریپل نزدیک به 0.65 دلار است.

سخن آخر:

گاهی اوقات برخی از سرمایه گذاران فکر میکنند که هر کوینی را در عرضه اولیه خریداری کنند، احتمالا سود بزرگی عاید آنها خواهد شد. اما این موضوع ابدا صحیح نیست. یکی از مثال های نقض در این باره، عرضه اولیه یا ICO کوین اینترنت کامپیوتر بود که در سال جاری (2021( اتفاق افتاد و سرمایه گذاران زیادی را با شکست مواجه کرد. این کوین (کوین ICP) با عددی نزدیک به 630 دلار وارد مارکت شد و توسط صرافی های بزرگی نظیر بایننس و کوین بیس لیست شد. اما در مدت کوتاهی ریزش سنگینی را تجربه کرد و تا نزدیکی 240 دلار فرود آمد. بنابراین هر عرضه اولیه ای به معنای سود نیست!

عرضه اولیه یعنی چه؟

عرضه اولیه به اولین باری گفته میشود که یک کوین به سرمایه گذاران عرضه میگردد.

بیتکوین در عرضه اولیه چه قیمتی داشت؟

بیتکوین در ابتدایی ترین روزهای بوجود آمدنش، قیمتی بسیار نزدیک به 0 دلار داشت.

عرضه اولیه هر کوین چه مدت طول میکشد؟

عرضه اولیه هر کوین با کوین دیگر متفاوت است. اما به طور کلی روند ICO در چند ساعت به اتمام میرسد.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.