آنچه در این مقاله می خوانیم

فورک چیست، فورک های مهم بیتکوین کدامند و چرا فورک اتفاق می افتد. با خواندن این مقاله درباره موضوع جذاب فورک ها بخوانید.

فورک چیست و هارد فورک های مهم بیتکوین کدامند؟

فورک چیست و هارد فورک های مهم بیتکوین کدامند؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

25 خرداد 1400

فورک چیست و هارد فورک های بیتکوین کدامند؟

بگذارید اینگونه به موضوعات نگاه کنیم. فورک (Fork) به معنای لغوی یعنی چنگال! به همین سادگی!

وقتی از فورک یا پروسه Forking صحبت میکنیم، درست مثل آن است که بخواهیم در داخل بلاکچین با چنگال به بلاکچین حمله ور شویم و تلاش کنیم تا آن را به دو نیم تقسیم کنیم. درست است. تقسیم کردن یک سیستم بزرگ و پیچیده با چنگال، احتمالا ضرر هایی را متحمل آن سیستم پیچیده (در اینجا بلاکچین) میکند.

به دنیای فورکینگ در بلاکچین خوش آمدید. فورکینگ همانطور که از نام آن پیداست مشخصا به معنای تقسیم کردن یک بلاکچین به دو نیم است. دو نیمی که گاه ممکن است به هیچ عنوان باهم برابر نباشند و قطعا پس از انجام این تقسیم این دو نیم باهم تفاوت های زیادی خواهند داشت. وقتی در یک بلاکچین فورکینگ اتفاق می افتد، بلاکچین به دو نیم تقسیم میگردد. این دو نیم میتوانند گاهی یکسان باشند (مفهوم لایت فورک که در ادامه توضیح میدهیم) و گاه ممکن است به طور کلی غیر یکسان باشند (مفهوم هارد فورک) که در ادامه این مقاله به طور دقیق درباره آن توضیح خواهیم داد.

فورک چیست و به صورت فنی چطور تعریف میگردد؟

فورک زمانی اتفاق می افتد که در یک بلاکچین گروهی از نود (Node) ها بر سر یک آپدیت به توافق نمیرسند و هیچ کدام ازین دو گروه حاضر نمیشوند از دیدگاه خود فاصله بگیرند. مثلا فرض کنید کوین X با ظرفیت هر بلاک 64 بیت به مدت 2 سال است که در بلاکچین خود در حال مبادله است. حالا گروهی از ماینر ها (یا استیکر ها) تصمیم میگیرند که در یک آپدیت جدید، حجم بلاک های بلاکچین این کوین را، از 64 بیت به 128 بیت تغییر دهند. اما گروه دیگر، به شدت بر تصمیم قبلی خود استوار هستند و علاقه دارند که این کوین با حجم لاک 64 بیت باقی بماند و آپدیتی انجام نگردد.

در این شرایط یک فورک اتفاق می افتد. یعنی به زبان ساده تر “عیسی به دین خود، موسی به دین خود!”

حالا قطعا گروه اول که حامی آپدیت بودند کوین جدید خود را با نام X-128 دارند و گروه قبلی کماکان با همان کوین X ادامه خواهند داد.

اما از لحاظ فنی اگر شما در روز انجام فورک کوین X را در یک والت رسمی متصل به فول نود داشته باشید، پس از انجام عملیات فورک و Re-Org شدن بلاکچین، هم کوین X را دارید هم کوین X-128 از آن شما خواهد بود!

انجام عملیات فورک نیازمند تایید ماینرها (یا استیکرها) است. وقتی قرار است یک فورک انجام شود، بلاکچین به حالت ایجاد Consensus رفته و تا مدتی که تعیین شده است (عموما 1 ماه) از تمامی ماینر ها (یا استیکرها) رای گیری میشود. رای گیری از طریق قرار گیری “کد سیگنال” در داخل هر بلاک انجام میشود و در نهایت تعداد کد های سیگنال ماین شده در مدت زمان تعیین شده ، به تعداد کل بلاک ها، تعیین کننده تایید یا رد آپدیت مذکور است.

انواع فورک در بلاکچین

  • فورک سخت (Hard Fork)

هارد فورک کاملا در ارتباط مستقیم با شرایط و وضعیت شبکه است. پس این نوع از فورک تغییری آزادانه در پروتکل شبکه است که بلوک‌ها و معاملات نامعتبر قبلی را معتبر می‌کند و یا بالعکس. هارد فورک صرفا زمانی اتفاق می افتد که نسخه جدید بلاکچین ایجاد شده دیگر با نسخه قبلی منطبق نباشد و پروتکل های متفاوتی برای خود داشته باشد که قرار است ازین به بعد در آن بلاکچین جدید بعنوان قانون تلقی شوند. همه‌ی ماینرها و یا سهام گذاران شبکه باید در مورد قوانین جدید آنچه که یک بلوک معتبر را در زنجیره تشکیل می‌دهد، توافق کنند.

  • فورک نرم (Soft Fork)

سافت فورک یا همان فورک نرم صرفا نوعی از تغییرات است که در آن، یا تراکنش ها و یا بلاک های قبلی از درجه اعتبار ساقط میشوند و این موضوع تفاوتی در پروتکل های اصلی یا Core Protocol های شبکه ایجاد نمیکن. این نوع فورک‌ها برای اجرای قوانین جدید فقط نیازمند به روزرسانی اکثر ماینرها هستند. بر خلاف آن، یک هارد فورک برای ارتقا و اجرای نسخه جدید نیاز به توافق و به روزرسانی همه نودها نیاز دارد که در صورت عدم توافق برای مثال در ارزی مانند بیت کوین می‌توانند رونوشتی جدید از بیت کوین بسازند که برخی از خصوصیات کوین قبلی را دارد.

هارد فورک های بیتکوین کدامند؟

همین حالا به سایت تریدینگ ویو بروید و نگاهی به کوین هایی که در صفحه اول آن وجود دارد بیندازید. احتمالا بجز بیتکوین، کوین های دیگری را مشاهده خواهید کرد که نام بیتکوین را در ابتدای خود دارند. مثلا بیتکوین کش، بیتکوین SV، Wrapped Bitcoin و بسیاری از دیگر انواع آنها.

تمامی این نامها روزی بعنوان فورک های بیتکوین ازین شبکه جدا شده اند و شبکه های مختص خود را تشکیل داده اند. اگر بخواهیم بدانیم که فورک چیست و چگونه اتفاق می افتد کافیست به بررسی کوین های زیر بپردازیم. بیتکوین هارد فورک هایی داشته است که از سایر هارد فورک ها مهمتر هستند که عبارتند از:

  • Bitcoin SV
  • Bitcoin XT
  • Bitcoin Classic
  • Bitcoin Cash

این دو هارد فورک چه از نظر تعداد و حجم سرمایه و چه از نظر مقبولیت در جامعه ارزهای دیجیتال از مهمترین هارد فورک های بیتکوین هستند. هرکدام از هارد فورک های معرفی شده در بالا ویژگی های خاص خود را دارند که در مقاله ای دیگر به بررسی جز به جز آنها خواهیم پرداخت. آنچه مبرهن است این است که هارد فورک ها صرفا برای داشتن جامعه بلاکچینی راحت تر، ایمن تر و گاه بروز تر ایجاد میشوند و برنامه نویسان (یا گروه های برنامه نویسی) که این هارد فورک ها را پیشنهاد مینمایند، در نهایت به دنبال بهتر شدن کاربری، تراکنش، سرعت، مقیاس پذیری و موضوعات دیگر فنی در کوین های مورد بحث هستند.

سخن آخر:

همانطور که تا بحال هارد فورک ها و سافت فورک های بسیار زیادی در شبکه ارزهای دیجیتال اتفاق افتاده است، در آینده نیز با پیشرفت تکنولوژی شاهد فورک های دیگر خواهیم بود. دانستن این که آن فورک بیتکوین چیست و چه کمکی میتواند در تسهیل فعالیت این کوین جذاب انجام دهد، موضوعی است که بعنوان فعالان در حوزه بلاکچین باید همواره درباره آن پرسش گر باشیم!

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.