آنچه در این مقاله می خوانیم

فول نود چیست و چرا در شبکه بیتکوین فول نود داریم؟ هر آنچه لازم است درباره فول نود بیتکوین بدانید را در این مقاله بخوانید.

فول نود چیست و چرا در بلاکچین وجود دارد؟

فول نود چیست و چرا در بلاکچین وجود دارد؟

زمان مطالعه: 9 دقیقه

24 فروردین 1400

فول نود چیست و چرا در شبکه بیتکوین فول نود داریم؟

در تمام بلاکچین ها، بخصوص در بلاکچین بیتکوین مفهومی به نام فول نود (Full-Node) وجود دارد. فول نود و یا گره کامل، وظایف متعددی را در شبکه بهعده دارد که اگر بخواهیم خیلی ساده و روان درباره این موجودیت حساس توضیح دهیم کافیست بگوییم:

“فول نود ها، سازمان دهندگان شبکه، پلیس های شبکه و مدیران شبکه بلاکچین هستند.”

شاید از خودتان بپرسید که مگر شبکه ای مثل بلاکچین بیتکوین نیازمند فرد یا تکنولوژی برای مدیریت و کنترل آن است؟ در پاسخ باید بگوییم آری. آنها ها وظایف متعددی دارند که در صورتی که در شبکه حضور نداشته باشند به طور کلی موجودیت شبکه با مشکل روبرو خواهد شد.

اما برای توضیح دادن این مفهوم باید ابتدا معنا و مفهوم یک “گره (Node)” را بدانیم.

نود چیست؟

درواقع هر دستگاه و یا آبجکتی که به شبکه بیتکوین متصل شود را یک نود مینامیم. نود ها میتوانند انواع مختلفی داشته باشند. کیف پول های نرم افزاری ما، کیف پول های سخت افزاری، ریگ ها، ماینر ها و به طور کلی هر چیزی که جزئی از شبکه بیتکوین باشد ، یک نود جداگانه نامیده میشود.

فول نود چیست؟

نود هایی که مستقیما به بلاکچین بیتکوین متصل هستند و تمام قوانین بیتکوین را میپذیرند فول نود یا گره کامل نامیده میشوند. مهم ترین و پیچیده ترین نرم افزار واسط میان نود های مختلف Bitcoin Core نام دارد که نرم افزاری متن باز و در دسترس عموم است و اگر علاقمندید که به سورس کد آن دسترسی داشته باشید، بصورت رایگان در Github بارگزاری شده است.

حال بستگی به انتخاب شما دارد. کیف پول هایی که اکثر ما مورد استفاده قرار میدهیم، کیف پول هایی هستند که مستقیما به بلاکچین بیتکوین متصل نیستند و در واقع به یک نود واسطه (اصطلاحا لایت نود) متصل اند.

یک فول نود در شبکه چه وظایفی را بعهده دارد؟

یک نود کامل وظایف سنگینی را بعهده دارد که انجام دادن آنها به مانایی و پایداری بلاکچین بیتکوین کمک شایانی مینماید. آنها همیشه و همواره در حال دانلود کردن تمام بلاک ها و بررسی وضعیت آنها هستند تا بتوانند پروتکل های شبکه بیتکوین را به خوبی بر روی تمام بلاک ها اعمال کنند.

گره های کامل با توجه به اینکه تمام قوانین و پروتکل های بیتکوین و بلاکچین آن را پذیرفته اند، میبایست تمام بلاک های بلاکچین را دانلود کرده و در دفتر توزیع شده خود به دقت یادداشت نمایند.

وقتی از پروتکل های بیتکوین سخن به میان می آوریم، منظورمان چیزی شبیه به این پروتکل هاست:

  • هر بلاک با ماین شدن تعداد مشخصی از بیت کوین را می‌سازد که این عدد در حال حاضر ۱۲٫۵ است. هر 4 سال یکبار این میزان نصف میشود (یعنی پاداش اهدایی برای ماین کردن هر بلاک نصف میشود) که به این پدیده که جزئی از قوانین بلاکچین بیتکوین است، هاوینگ میگوییم.
  • تمام تراکنش ها باید با الگوریتم یک طرفه SHA-256 رمزنگاری شوند.
  • تراکنش‌ها باید حاوی امضای دیجیتال باشند.
  • در شبکه‌ی بلاک‌چین، یک تراکنش فقط یک خروجی (Output) داشته باشد تا از «دابل اسپندینگ» جلوگیری شود.

درواقع یکی از مهمترین ویژگی های فول نود ها این است که از حملات احتمالی (که تعدادشان هم کم نیست) جلوگیری میکنند. دابل اسپندینگ (یا دوباره خرج کردن)، حمله 51 درصدی و بسیاری از حملات دیگر که ممکن است توسط هکر ها انجام شود، همگی توسط آنها کنترل و بی اثر میگردند.

درواقع یکی از مهمترین کارهایی که گره های کامل شبکه ها انجام میدهند، Orphaned کردن یا یتیم کردن تراکنش هایی است که درواقع اشتباه هستند و نباید ماین شده و در شبکه تغییری ایجاد کنند. ماینر ها با توان هش بالا شبکه و بلاک های آن را پردازش مینمایند اما ممکن است این توان هش بالا در مقاصد غیر عادی مورد استفاده قرار گیرد. از همین رو، اگر فول نود ها نباشند تا پروتکل ها و قوانین را به دقت اجرا کنند، ممکن است.

ارتباط فول نود ها و هارد فورک بیتکوین

حال بیایید فرض کنیم که یک نود کامل تصمیم بگیرد رفتاری پیش بینی نشده از خود نشان دهد. مثلا یک فول نود به نام x تصمیم گرفته است که پروتکل بیتکوین را به شیوه ای دیگر انجام دهد و به پروتکل های اصلی بیتکوین پایبند نباشد. بنظر شما، این فول نود میتواند شبکه را تغییر دهد و رفتار جدیدی از خود نشان دهد؟

پاسخ این است که این امر شدنی است اما شبکه ی مذکور دیگر شبکه بیتکوین نخواهد بود و میبایست شبکه جدیدی تشکیل شود. به این شبکه جدید یک هارد فورک میگویند. هارد فورک ها زمانی اتفاق می افتند که یک یا چند نود کامل، روش جدیدی را برای مدیریت شبکه برگزینند که مورد تایید سایر نود های شبکه بیتکوین نباشد و اجماعی در این باره اتفاق نیفتند. اگر اجماع (Consensus) اتفاق نیفتد، گره های کامل که پروتکل های جدید را پیشنهاد داده اند میبایست از شبکه جدا شده و شبکه دیگری را مخصوص به خود بسازند.

مثلا بیتکوین کش، که یکی از هارد فورک های بیتکوین است، دقیقا به همین ترتیب ایجاد شد. اگر شانس این را داشته باشید که یک هارد فورک را تجربه کنید، دقیقا بعد از انجام هارد فورک (اگر کیف پولتان نود کامل باشد) شاهد 2 نوع کوین در کیف پولتان خواهید بود. مثلا زمانی که هارد فورک بیتکوین و بیتکوین کش اتفاق افتاد، افرادی که تا آن لحظه بیتکوین داشتند و به فول نود نیز متصل بودند، اینبار در کیف پول خود نه تنها بیتکوین بلکه به همان تعداد بیتکوین کش داشتند!

چرا باید کیف پول فول نود داشته باشیم؟

ذات و سرشت شبکه بیتکوین، ناشناس بودن و در عین حال شفاف بودن است. کیف پول های لایت نود، به دلایل مختلف برای متصل شدن کاربران از آنها اطلاعات مختلفی را دریافت میکنند و در سرور های خود ذخیره مینمایند. این اتفاق به واقع با ذات و ارزش واقعی بیتکوین مغایر است. کیف پول های فول نود امنیت بالاتری را به کاربران خود ارائه کرده و آنها را به واقع به دنیای بلاکچین متصل میکنند. به طور کلی میتوان گفت که کیف پول های فول نود از بسیاری از حملات در امان هستند که یکی از مهمترین آنها، حملات دابل اسپندینگ است.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.