آنچه در این مقاله می خوانیم

مارپیچ مرگ در بیتکوین تقریبا غیر ممکن است، اما در اقتصاد بارها شاهد آن بوده ایم. در این مقاله به بررسی مارپیچ مرگ میپردازیم.

مارپیچ مرگ در بیتکوین و اقتصاد

مارپیچ مرگ در بیتکوین و اقتصاد

زمان مطالعه: 7 دقیقه

15 تیر 1400

بله کاملا درست شنیده اید. مارپیچ مرگ، به روندی گفته میشود که طی آن یک موجودیت اقتصادی دچار چالش جدی و بنیادی شده و در نهایت موجودیت خود را از دست میدهد. مارپیچ مرگ یک مفهوم و یک اصطلاح اقتصادی است که میتوان آن را به موضوعات مختلفی از جمله اقتصاد جهان و اقتصاد ایران تا ارزهای دیجیتال تعمیم و نسبت داد. تا به امروز مارپیچ های مرگ متعددی در سرتاسر جهان رخ داده اند و چه بسا همین امروز که در حال خواندن این مقاله هستید، در گوشه ای از جهان (و یا حتی کشور خودمان بعنوان یکی از ضعیف ترین اقتصاد های دنیا) مارپیچ مرگ در حال وقوع باشد.

مارپیچ مرگ در بیتکوین و اقتصاد تا حدود زیادی به یکدیگر شبیه هستند. اما تفاوت های بنیادینی که میان اقتصاد متمرکز (اقتصاد حال حاضر جهان) و اقتصاد غیر متمرکز (یعنی اقتصاد ارزهای دیجیتال) موجود است میتواند تمایز میان این دو مفهوم را آشکار نماید.

اما برای درک هرچه بهتر این مفهوم، یعنی مارپیچ مرگ بیتکوین و یا مارپیچ مرگ در اقتصاد، لازم است که ابتدا به توضیحی ساده درباره آن پرداخته و مثالی ساده درباره آن بیاوریم.

مارپیچ مرگ یعنی چه؟

مارپیچ مرگ همانطور که در بالاتر به آن اشاره شد یک مفهوم اقتصادی است. این مفهوم اقتصادی درواقع با اقتصاد مرکزی و متمرکز گره خورده است. درواقع شاید بتوان مفهوم مارپیچ مرگ را زاییده اقتصاد های متمرکز و سرمایه داری دانست. مارپیچ مرگ در بیتکوین مفهومی نزدیک به مفهوم آن در اقتصاد دارد که پس از آموختن درباره مثال زیر، درباره آن به طور مفصل توضیح خواهیم داد:

یک مثال:

فرض کنید شما در کشور الف زندگی میکنید که رشد اقتصادی در آن منفی است. تورم در کشور الف به طرز معجزه آسایی بالاست و هر ساله، مردم این کشور با افزایش نرخ تورم قدرت نقدینگی خود را کمتر از سال پیش میبینند. در اثر این موضوع، خدمات دهندگان و فروشندگان کالاهای اساسی، در صدد آن بر می آیند که کالای خود را گرانتر بفروشند مگر بتوانند با پولی که از فروش گرانتر محصول خود بدست می آورند، آن محصول را دوباره در چرخه قرار دهند(یعنی بتوانند دوباره همان محصول را از بازار بخرند و در معرض فروش قرار دهند).

حال روند بالا را در یک چرخه در نظر بگیرید. تورم رو به افزایش سبب میشود که مردم کشور الف (که چندان هم ناآشنا نیست) روز به روز بر ایجاد تورم بیشتر تاکید داشته باشند تا بتوانند از پس هزینه های خود بر بیایند.

در این حالت، عملا مارپیچ مرگ به وقوع پیوسته است. (که بازهم میگوییم، چندان ناآشنا نیست)

مارپیچ مرگ بیتکوین چگونه تبیین میشود؟

مارپیچ مرگ در بیتکوین هم موضوعیت دارد. اما اتفاق افتادن مارپیچ مرگ در بیتکوین عملا غیر ممکن است!

این موضوع زمانی در بازار بیت کوین اتفاق می‌افتد که ماینینگ بیت کوین دیگر سودآوری لازم را برای ماینر ها نداشته باشد. با کم شدن سوددهی، ماینرها معمولاً در جواب به بدتر شدن وضعیت بازار، ذخیره‌های بیت کوین خود را به فروش می‌رسانند. اقدام ماینر ها برای فروش کوین هایشان (که عموما از تعداد کمی کوین هم برخوردار نیستند!) باعث بدتر شدن شرایط بازار شده و عملا سبب کاهش قیمت ها میگردد. این اتفاق یکبار در سال 2018 بوقوع پیوست و سبب شد که قیمت بیتکوین از 6000 دلار تا نزدیکی 3000 دلار سقوط را تجربه کند.

اما بسیاری از مراکز و شرکت‌های بزرگ استخراج به دلیل قراردادهای بلندمدتی که با تأمین‌کنندگان برق خود دارند معمولاً در هنگام وقوع ریزش‌های قیمتی کوتاه‌مدت دست به خروج از شبکه و فروش کوین‌های خود نمی‌زنند. آن‌ها سرمایه بیشتری برای مقاومت در برابر نوسانات طولانی‌مدت در اختیار دارند.

اما خروج‌های کوتاه‌مدت توسط شرکت‌های استخراج کوچک‌تر این صنعت زیاد اتفاق میفتد. تعطیل شدن شرکت‌های استخراج بزرگ، یکی پس از دیگری، در این صنعت می‌تواند به وقوع یک مارپیچ مرگ ختم شود که هش ریت شبکه بیت کوین را به عدد صفر نزدیک خواهد کرد.

اما چرا مارپیچ مرگ در بیتکوین اتفاق نمی افتد؟

پاسخ دور از ذهن نیست. ماینر های شبکه بیتکوین (منظورمان ماینر های بزرگ است) عموما فعالیت خود در صنعت استخراج ارزهای دیجیتال را با دیدگاهی بلند مدت شروع کرده و ادامه میدهند.

ریزش های بازار و افزایش فشار فروش در بازار ممکن است سبب شود که ماینر های کوچکتر از بازار ماینینگ خارج شوند اما ماینر های بزرگ در این شرایط اتفاقا به دنبال خرید بیتکوین و ماین کردن بیشتر آنند تا خروج از آن!

چرا که با دیدگاه بلند مدت، آنها میتوانند در روزهای قرمز بازار کوین های مورد نیاز خود را با قیمتی بسیار نازل خریداری کنند و برای بلند مدت روی آنها سرمایه گذاری نمایند.

بنابراین مارپیچ مرگ در شبکه بیتکوین تقریبا غیر ممکن است. چرا که خروج از بازار برای بازیگران بزرگ، ضرر بیشتری دارد تا صبر کردن برای بازگشت روزهای خوب!

تاثیر شرایط فاندامنتال بر ایجاد مارپیچ مرگ بیتکوین

همه چیز به هسته درونی هر موجودیت اقتصادی بازمیگردد. درواقع مثالی که در ابتدای این مقاله زده شد، در شرایطی موضوعیت دارد که اقتصاد کشور “الف” را اقتصادی غیر علمی و با مدیریت اشتباه بدانیم. درباره کشور هایی که اقتصادی علمی و بر پایه علوم دقیق اقتصادی دارند، مدیران لایقی دارند و تمام فاکتور های لازم برای پویایی اقتصادی در آنها اجرایی است، مثال بالا صادق نخواهد بود.

حالا نگاهی به فاندامنتال بیتکوین بیندازید. بیتکوین غیر مرکزی است. ایجاد اختلال در شبکه بیتکوین حتی برای ایجاد کننده اختلال هم خطرناک و زیان بار است. بیتکوین طوری طراحی شده است که سلامت شبکه در آن، حتی به نفع افرادی باشد که به آن علاقه ندارند!

بنابراین، شرایط فاندامنتال چه در بیتکوین و ارزهای دیجیتال و چه در تمام موجودیت های اقتصادی دیگر، میتواند ایجاد کننده  و یا نفی کننده موضوع مارپیچ مرگ باشد.

حالا این تصمیم گیری به افراد برمیگردد. آیا علاقمندید که در دنیایی سرمایه گذاری کنید که پایه های اقتصادش سست است ؟ و یا علاقمند به دنیایی هستید که ایجاد اختلال در آن، به نفع هیچکس نباشد؟

تصمیم با شماست.

مارپیچ مرگ یعنی چه؟

مارپیچ مرگ، به روندی گفته میشود که طی آن یک موجودیت اقتصادی دچار چالش جدی و بنیادی شده و در نهایت موجودیت خود را از دست میدهد.

مارپیچ مرگ بیتکوین چگونه اتفاق می افتد؟

زمانی که ماینینگ بیت کوین دیگر سودآوری لازم را برای ماینر ها نداشته باشد. با کم شدن سوددهی، ماینرها معمولاً در جواب به بدتر شدن وضعیت بازار، ذخیره‌های بیت کوین خود را به فروش می‌رسانند.

چرا مارپیچ مرگ در بیتکوین اتفاق نمی افتد؟

مارپیچ مرگ در بیت کوین زمانی اتفاق می افتد که مانر ها از بازار خارج شوند اما خروج از بازار برای بازیگران بزرگ، ضرر بیشتری دارد تا صبر کردن برای بازگشت روزهای خوب، پس تقریبا وقوع مارپیچ مرگ برای بیت کوین غیر ممکن است.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.