آنچه در این مقاله می خوانیم

ماینینگ یا استخراج رمز ارزها، موضوعی است که این روزها به دفعات درباره آن میشنویم. در این مقاله از دیدگاه علمی این موضوع مهم و ارز آور را بررسی کرده و ابعاد مختلف آن را مرور مینماییم.

ماینینگ بیتکوین و ارزهای دیجیتال

ماینینگ بیتکوین و ارزهای دیجیتال

زمان مطالعه: 7 دقیقه

7 اردیبهشت 1400

ماینینگ بیتکوین چیست ؟ مفهوم ماینینگ در ارزهای دیجیتال

احتمالا این روزها به دفعات درباره ماینینگ بیتکوین و استخراج ارزهای دیجیتال شنیده اید. متاسفانه این موضوع علی رقم آنکه بسیار وایرال شده و به دفعات درباره آن اخبار منتشر شده است، هیچگاه به خوبی و به درستی مورد بررسی قرار نگرفته است. در این مقاله تلاش میکنیم که در نوشته ای کوتاه ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتال را مورد بررسی قرار داده ، و از مزایا و معایب آن صحبت کنیم.

ماینینگ بیتکوین یا استخراج ارزهای دیجیتال یعنی چه؟

همانطور که قبلا در مقاله مفهوم اجماع (Consensus) درباره آن توضیح دادیم، ارزهای دیجیتال برای ایمن ماندن از حملات نرم افزاری توسط هکر ها، روش های مختلفی را برگزیده اند. از جمله الگوریتم هایی که برای حفظ امنیت و کارایی شبکه بکار گرفته میشوند، Proof-of-work و Proof-of-stake هستند. الگوریتم های Proof-of-Stake کارایی و امنیت شبکه و نیز تایید تراکنش ها را با استفاده از مفهومی به نام سهام گذاری یا staking انجام میدهند که در مقاله دیگری درباره این موضوع بصورت مفصل صحبت خواهیم کرد.

اما روش Proof-of-work به معنای “اثبات کار” همان روشی است که در دنیای ارزهای دیجیتال با نام ماینینگ یا استخراج شناخته میشود.

تعریف علمی ماینینگ و الگوریتم POW :

همانطور که میدانید تنها 21 میلیون بیتکوین در شبکه بلاکچین موجود است. این قانونی است که به جهت غیر تورمی کردن بیتکوین در بلاکچین آن نوشته شده است. یعنی هیچگاه بیش از 21 میلیون بیتکوین در دنیا وجود نخواهد داشت. بر طبق الگوریتم های بلاکچین (آنچه در کد نویسی شبکه نوشته شده است) برای رسیدن به بیتکوین دو روش وجود دارد:

  1. خرید بیتکوین
  2. همکاری در تایید تراکنش های جامعه بیتکوین (ماینینگ بیتکوین)

یک ماینر، برای آنکه بتواند بیتکوین بدست بیاورد، لازم است که بلاک های مختلف بلاکچین را که رمزنگاری شده اند، بررسی کرده و مسائل ریاضیاتی مربوط به آن را حل کند. با حل کردن این مسائل، تراکنش های افراد مختلف نیز (که در هر بلاک ثبت شده اند) تایید میگردند. شبکه بلاکچین به پاس تلاشی که یک ماینر برای حل مسائل ریاضیاتی شبکه و نیز تایید تراکنش ها انجام داده است، مقداری بیتکوین را به او بعنوان پاداش اهدا میکند. به مجموعه این اتفاقات (یعنی حل مسائل ریاضیاتی شبکه و نیز تایید تراکنش ها) ماینینگ گفته میشود.

درواقع هر تراکنشی که در شبکه بیتکوین (و یا سایر شبکه های دارای اثبات کار) ثبت میشود، برای تایید شدن و رسیدن به مقصد باید در پروسه ماینینگ قرار گیرد. بلاکی که تراکنش در آن وجود دارد با همکاری یک یا چند ماینر رمزگشایی میشود و در نهایت بابت ماین شدن آن بلاک تعدادی بیتکوین به ماینر های شرکت کننده در پروسه استخراج بعنوان پاداش پرداخت میشود.

مفهوم سختی شبکه در استخراج رمز ارزها:

سختی شبکه به معنای میزان پردازش مورد نیاز برای ماین شدن یک بلاک در شبکه است. این میزان از تراکنش با واحدی به نام هش-ریت (Hash-rate) محاسبه میگردد. درواقع هرچه تعداد ماینر ها بیشتر باشد، رقابت بر سر ماین کردن یک بلاک افزایش پیدا میکند و برای آنکه بتوانید تعداد بلاک های بیشتری را ماین کرده و پاداش مربوط به آنها را دریافت کنید، لازم است توان پردازشی بیشتری را تولید کرده و در شبکه بیتکوین بکار گیرید. این توان پردازشی را میتوان با روش های مختلفی تولید کرد که از جمله آنها استفاده از CPU ها، پردازش گر های گرافیکی (GPU) و ASIC هاست.

درواقع با افزایش اقبال عمومی نسبت به بیتکوین، افراد بیشتری جذب استخراج این ارز دیجیتال شده اند و به همین جهت سختی شبکه افزایش یافته است. امروزه برای آنکه بتوانید در استخراج بیتکوین شرکت کنید نیازمند دستگاههای ماینر قوی هستید، اما کمتر از 8 سال پیش، CPU یک لپتاپ ساده میتوانست به سادگی عملیات استخراج را بعنوان یک ماینر انجام دهد و سود نسبتا مناسبی نیز از این روند دریافت نماید.

استخر استخراج رمز ارز یا Mining Pool:

با توجه به افزایش روز افزون سختی شبکه در ارزهایی مانند بیتکوین و اتریوم، ماینر ها دریافتند که با ماینینگ انفرادی (Solo-mining) نمیتوانند سود مناسبی را از استخراج ارزهای دیجیتال از آن خود کنند. به همین دلیل مفهومی به نام استخر های استخراج ایجاد شد. استخر استخراج چیزی نیست جز مجموعه ای از ماینر های مختلف که با یک شبکه به یکدیگر متصل شده اند. با پیوستن به استخر های استخراج شما میتوانید توان پردازشی خود را افزایش دهید و با یک ماینینگ گروهی، سود بیشتری از این پروسه از آن خود کنید. از مهمترین شبکه های استخراج که هش ریت مناسبی را تولید میکند، استخر معروف بایننس است که به تازگی افتتاح شده است و افراد میتوانند در آن شرکت کنند.

مصرف زیاد برق در ماینینگ بیتکوین و راه حل های آن

بارها درباره میزان مصرف برق توسط ماینر ها صحبت هایی را شنیده ایم. مصرف برق در ماینینگ به دلیل ایجاد هش ریت توسط استخراج کننده برای حل مسائل شبکه و تایید تراکنش هاست. ماینر ها وسایل الکترونیکی هستند که درست همانند سایر لوازم برقی، برای کارکردن نیازمند صرف انرژی هستند. درست است که میزان مصرف برق توسط یک ماینر عددی نسبتا بالاست اما با توجه به ارز آوری این فرآیند میتوان گفت که این میزان از مصرف منطقی و سودده است.

صنعت ماینینگ بیتکوین که به تازگی در کشورمان هم بعنوان یک صنعت به رسمیت شناخته شده است، درست همانند بسیاری از صنایع، نیازمند مصرف انرژی است. اگر صنعت ماینینگ را با سایر صنایع مانند فولاد در دو کفه ترازو قرار دهیم، متوجه خواهیم شد که میزان مصرف انرژی در این صنعت, نسبت به سایر صنایع عدد آنچنان بالایی نیست. این در حالی است که استخراج ارزهای دیجیتال به سادگی میتواند در مدت زمانی کوتاه و بدون مرز و تحریم، ارز آوری مناسبی برای کشور داشته باشد و سایر صنایع به دلیل شرایط موجود (خصوصا تحریم ها) هیچگاه نمیتوانند این میزان از ارز را برای کشور به ارمغان آورند.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.