آنچه در این مقاله می خوانیم

در بازار های مالی، همیشه به همان نسبتی که امکان سود کردن وجود دارد، امکان ضرر نیز وجود دارد. برای این که در این بازار بتوانیم موفق شویم باید به یک سری از اصول مدیریت ریسک پایبند باشیم تا در صورت اشتباه در معامله، ضرر زیادی را متحمل نشویم.

مدیریت ریسک سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال ( 6 روش ساده با مثال)

مدیریت ریسک سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال ( 6 روش ساده با مثال)

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

21 فروردین 1400

مدیریت ریسک در ارزهای دیجیتال و مفهوم ریسک

دنیای ارزهای دیجیتال درست مانند بسیاری از بازارهای مالی دیگر نیازمند مدیریت ریسک سرمایه گذاری است. ریسک سرمایه گذاری موارد مختلفی را شامل میشود که رعایت هرکدام ازین موارد می تواند سرمایه گذاری ایمن تر و پربازده تری را برای ما به ارمغان بیاورد.

اما برای شروع بهتر است از مفاهیم اولیه آغاز کنیم و یکبار برای همیشه موضوع ریسک در سرمایه گذاری را با یکدیگر مرور کنیم و ابعاد و انواع مختلف ریسک را به درستی بشناسیم.

مفهوم ریسک در دنیای سرمایه گذاری و بازارهای مالی

احتمالا بارها و بارها شنیده ایم ( و یا در تبلیغات مختلف دیده ایم) که میگویند بیش از 80 درصد افرادی که در بازارهای مالی سرمایه گذاری میکنند با شکست مواجه میشوند و بخشی از سرمایه خود و یا حتی کل آن را به باد میدهند. دلیل این موضوع مشخص است و در دل مفهومی به نام مدیریت ریسک نهفته است.

” ریسک در بازارهای مالی لزوما به مفهوم خطر نیست. ریسک چیز بدی نیست. ریسک صرفا بررسی میزان خطر سرمایه گذاری نسبت به میزان سود حاصله است و باید حتما مدیریت شود”

بسیاری از ما دقیقا با شنیدن واژه ریسک به فکر خطر می افتیم. اما همانطور که در جمله بالا دیدیم، ریسک در سرمایه گذاری لزوما به مفهوم خطر نیست و می توان آن را به مجموعه از رفتار های اطلاق کرد که در یک مدار متعادل با هم در حال تعامل اند.

ریسک انواع مختلفی دارد که در ادامه این مقاله به آنها خواهیم پرداخت اما نکته مهم این است که هیچگاه نباید “توان مدیریت” را نادیده گرفت. ریسک (حتی اگر آن را صرفا خطر معنی کنیم) در هر چیزی بصورت نهفته وجود دارد. مثلا میتوان به سادگی گفت که خروج از منزل و رفتن به محل کار نیز در ذات خود خطراتی را دارد ، اما آیا راههایی برای دفع این خطرات وجود ندارد؟ مدیریت ریسک دقیقا همین راهکارها را به ما نشان میدهد.

انواع مدیریت ریسک سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال نیز درست همانند سرمایه گذاری در سایر بازار های مالی با ریسک هایی همراه است که میتوان به سادگی و با شناخت درست آنها، این موارد را مدیریت نموده و سرمایه گذاری ایمن تری را تجربه کرد.

به طور کلی انواع ریسک در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال عبارتند از :

  • ریسک شناخت بازار مناسب
  • ریسک تحلیل تکنیکال
  • ریسک صرافی های آنلاین
  • ریسک انتقال در شبکه
  • ریسک نگهداری صحیح

بجز موارد گفته شده شاید بتوان دهها ریسک دیگر را نیز در نظر گرفت که در سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال وجود دارند که برای مدیریت هرکدام روش های متفاوتی وجود دارد.

چند روش ساده برای مدیریت ریسک سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

۱) بر احساسات خود غلبه کنید و ایمان داشته باشید

درست یا غلط، شما سرمایه گذار هستید و مهمترین نکته در سرمایه گذاری موفق، غلبه بر احساسات و مدیریت آنهاست. از شاخه به شاخه پریدن و نگرانی بیش از حد درباره بازار میتواند علاوه بر ایجاد حس نگرانی و دلهره شدید سبب ایجاد ضرر برای شما شود. اگر میخواهید در کوینی سرمایه گذاری کنید، فاندامنتال و گذشته آن را به درستی و به طور کامل مطالعه کنید. سپس با یک تحلیل تکنیکال مناسب و با توجه به گذشته آن کوین و روندی که در حال حاضر پیش گرفته است وارد بازار شده و روی آن کوین سرمایه گذاری کنید.

۲) سبد سرمایه گذاری داشته باشید و به قوانین مدیریت ریسک پایبند بمانید

در دنیای ارزهای دیجیتال ( و البته در تمام بازار های مالی ) موضوعی به نام Portfolio integration وجود دارد که به معنای ایجاد سبدی از کوین ها یا سهم های مناسب برای سرمایه گذاری است. هیچگاه نباید تمام سرمایه خود را در یک کوین و یا یک سهم خاص متمرکز کنید و تمام ابعاد دیگر مارکتی که در آن فعال هستید را نادیده بگیرد.

مثلا در دنیای ارزهای دیجیتال طبق نظر کارشناسان لازم است که بیش از 70 درصد از سبد سرمایه گذاری خود را روی بیتکوین و یا اتریوم متمرکز کنید و با 30 درصد دیگر، وارد سایر ارز ها شوید. از یک کوین به کوین دیگر جهش نکنید و برای مدیریت ریسک سرمایه گذاری خود، دیدگاه بلند مدت داشته باشید و با دید درست وارد بازار شوید.

۳) سود نجومی یک شبه ، وجود خارجی ندارد

درست است که بسیاری از افراد با سرمایه گذاری در کوین هایی خاص توانسته اند در مواردی محدود یک شبه به سودهای نجومی دست یابند اما این قانون در اکثر مواقع برقرار نیست. سرمایه گذاری خود را به حدس و گمان معطوف نکنید و با بررسی درست یک ارز دیجیتال و یا یک سهم با دیدگاه بلند مدت در آن سرمایه گذاری کنید.

۴) اگر معامله گری (ترید) بلد نیستید، با تمام سرمایه تان به یادگیری نپردازید

همه ما نیاز داریم تا گاهی ریسک کنیم و با این ریسک دانشی را به خود اضافه کنیم. مثلا بسیاری از اوقات شده است که میگویند ” باید در آب پرید تا شنا یاد گرفت”

متاسفانه در دنیای ارزهای دیجیتال این موضوع بسیار خطرناک است. برای یادگیری ترید و معامله گری و مدیریت ریسک، هیچگاه نباید بی هوا به آب پرید و انتظار پیشرفت داشت. همواره بخش کوچکی از سرمایه خود را در معامله (ترید) قرار دهید و با الباقی سرمایه خود، با دید بلند مدت Hold کنید.

۵) برای مدیریت ریسک حد ضرر و حد سود داشته باشید

هیچگاه طمع نکنید. در بازارهای مالی طمع بدترین چیز است. همواره برای معاملات خود حد تحمل ضرر و حد دریافت سود در نظر بگیرید. مثلا  اگر در معامله بیتکوین/ریال حد ضرر خود را 5 درصد در نظر گرفته اید، با ریزش بازار و عبور از حد ضرر ، خوش خیال به فکر بازگشت مارکت ننشینید و سریعا بیت کوین خود را بفروشید و در زمان مناسب دوباره به بازار ورود کنید، همیشه سعی کنید به تحلیل خودتون پایبند باشید.

در سود هم موضوع به همین ترتیب است. مثلا اگر حد سود خود را در بازار اتریوم به تتر 15 درصد در نظر گرفته اید، وقتی 15 درصد سود عایدتان شد، سریعا معامله را بسته و از بازار خارج شوید و به طمع سود بیشتر به فکر باز گذاشتن معامله نمانید.

۶) بازار را بیش از حد دنبال نکنید

جمله ی بالا، جمله ای معروف از وارن بافت است. دنبال کردن بیش از حد بازار سبب می شود که حس ترس و گاهی اضطراب به سراغ شما بیاید و شما را به اشتباه ترغیب به معامله نماید. برای کنترل احساسات خود، بازار را بیش از حد دنبال نکنید و همواره برای دنبال کردن بازار برای خود قوانینی را لحاظ کنید. به تحلیل خود ایمان داشته باشید و همواره در جهت کمتر کردن خطای تحلیل های خود در پی یادگیری باشید.

شما چه روش هایی را برای مدیریت ریسک سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال سراغ دارید؟

حتما کامنت بگذارید تا بهترین آنها را به این مقاله اضافه کنیم!

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.