آنچه در این مقاله می خوانیم

هارد فورک لندن چیست و چه ویژگی هایی را به شبکه اتریوم اضافه میکند؟ در این مقاله درباره هارد فورک جذاب لندن بخوانید.

هارد فورک لندن اتریوم چیست

هارد فورک لندن اتریوم چیست

زمان مطالعه: 6 دقیقه

29 خرداد 1400

هارد فورک لندن چیست و چه تاثیری بر اتریوم دارد؟

در مقالات قبلی به وضوح و کامل درباره فورک ها و نحوه ایجاد آنها بر روی بلاکچین صحبت کردیم. متوجه شدیم که فورک ها بر دو نوع هستند که عبارتند از هارد فورک و لایت فورک که هرکدام ویژگی های منحصر بفرد خود را دارند و میتوانند سبب ایجاد تغییرات جزئی (مانند کاهش یا افزایش هزینه تراکنش ها) و یا تغییرات کلی ( مانند سایز بلاک و نحوه ایجاد الگوریتم های اجماع) شوند. در مقالات قبلی درباره بلاکچین و ماهیت های آن سخن به میان آوردیم و روش های ایجاد اجماع یا همان Consensus را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم.

فورک های بیتکوین را از گذشته تا به امروز ( یعنی تا آپدیت اخیر Taproot) مورد بررسی اجمالی و گاه تخصصی قرار دادیم و درباره هرکدام از آنان مانند هارد فورک بیتکوین کش، هارد فورک بیتکوین SV و بیتکوین XT به مرور کلیات پرداختیم. حالا وقت آن رسیده است که به بررسی هارد فورک لندن، یعنی جدیدترین و جذاب ترین هارد فورک اتریوم بپردازیم که تغییرات شگرفی در دنیای اتریوم ایجاد خواهد کرد.

قبل از بررسی هارد فورک لندن و جذابیت های آن، بیایید نگاهی اجمالی و گذرا به موضوع پروژه اتریوم 2.0  بیندازیم. همانطور که میدانید اتریوم شبکه ای گسترده، با امکان طراحی و ساماندهی قراردادهای هوشمند بر روی بلاکچین آن است. درواقع یکی از اصلی ترین دلایلی که اتریوم را به جذابترین آلتکوین تبدیل کرده است، همین موضوع است. یعنی هر کسی با داشتن کمی دانش برنامه نویسی میتواند اسمارت کانترکت های خود را نوشته و به صورت آزاد بر روی شبکه اتریوم بارگزاری نماید.

اما بیایید قبل از رفتن به موضوع هارد فورک لندن کمی فکر کنیم. اتریوم، شبکه ای باز است که همه میتوانند روی آن قرارداد هوشمند بنویسند. از طرف دیگر، پروژه های دیفای اکثرا بر روی بلاکچین اتریوم سوارند و علاوه بر آن، در ماههای اخیر شاهد رشد روز افزون پروژه های NFT بوده ایم. این موضوع و پاره ای از مشکلات فنی دیگر، سبب شده است که توسعه دهندگان اتریوم (بنیاد اتریوم) به فکر راه چاره ای برای بهبود عملکرد شبکه شلوغ اتریوم بیفتند و آن راه چاره چیزی نیست جز پروژه اتریوم 2.0 . در این پروژه که عملا میتواند اتریوم را از حالت POW به حالت POS تغییر دهد، شبکه فعلی اتریوم بعنوان یک شارد مجزا در کنار سایر شارد های به زندگی خود ادامه خواهد داد.

هارد فورک لندن چیست ؟

هاردفورک لندن (London) اتریوم، صرفا یک بروزرسانی درست همانند چیزی است که در تپروت بیتکوین اتفاق افتاد. در این هارد فورک مدل کارمزد تراکنش‌ها و زمان بندی “بمب سختی” این بلاک چین را تغییر می‌دهد. در این به‌روزرسانی، شبکه اتریوم کارمزد تراکنش‌ها را به جای اتکا به قیمت و کارمزد گس، بر اساس کارمزد مبنای مشخص شده در هر بلاک تعیین خواهد کرد.

توسعه‌دهندگان شبکه اتریوم مطابق زمان بندی تعیین شده برای بروزرسانی شبکه و عرضه اتریوم ۲.۰، عامدانه تغییری را در شبکه اتریوم انجام می‌دهند که به آن بمب سختی یا difficulty bomb می‌گویند.

بگذارید صادقانه با شما صحبت کنیم. در پی ادامه روند انتقال از اتریوم 1.0 به اتریوم 2.0 ، توسعه دهندگان اصلی اتریوم یا همان بنیاد اتریوم در تلاش هستند که ماینر ها را به سمت استیکینگ هدایت کنند. بنابراین در این هارد فورک، سختی استخراج در شبکه اتریوم به طرز فجیعی افزایش خواهد یافت و این موضوع عمدی است!

یخبندان اتریومی پس از هارد فورک لندن

موضوع آنقدر ها هم پیچیده نیست!

یخبندان اتریومی بصورت عمدی اتفاق می افتد، و این موضوع قبلا هم در هارد فورک DAO اتفاق افتاده بود که منجر به تولید اتریوم کلاسیک شد. درواقع با توجه به تغییرات شبکه و کارگذاشتن بمب سختی در شبکه اتریوم؛ توسعه دهندگان اصلی زمین حاصلخیز استخراج اتریوم را به کوهی از یخ تبدیل میکنند که دیگر جایی برای کار نیست!

توسعه دهندگان تلاش میکنند که با این کار استخراج کنندگان را به سمت سهام گذاری سوق بدهند. اگر بخواهیم این موضوع را از دیدگاه فنی مورد بررسی قرار دهیم باید گفت انجام این کار برای شبکه شلوغی مانند اتریوم، اتفاقا در آینده نزدیک سودمند است.

تاثیر بروزرسانی لندن در دنیای ارزهای دیجیتال

همانند بیت کوین، مکانیزم کنونی شبکه اتریوم نیز همانند مزایده عمل می‌کند.

هارد فورک لندن عملا تا حد زیادی به نفع مبادله کنندگان و البته تا حد زیادی به ضرر ماینر ها و استیکر ها است. چرا که ازین پس چیزی به نام گس وجود نخواهد داشت. در مکانیزم فعلی ، هرچه کارمزد بیشتری پرداخت کنید، احتمال انتخاب و تایید تراکنش شما توسط ماینرها افزایش می‌یابد. اما پس از هاردفورک لندن اتریوم دیگر برای انجام و تایید تراکنش‌های اتریوم به تعیین کارمزد گس نیاز ندارید.

در روش جدید شبکه ممکن است بخشی از کارمزدی را که شما بعنوان انعام در نظر گرفته اید به کیف پول شما مسترد کند. هرچند، ممکن است از زمان ثبت تراکنش‌ها تا اضافه شدن آن به بلاک، کارمزد مبنا تغییر کند. به منظور اجتناب از این موضوع، می‌توانید سقف کارمزد پرداختی خود را تعیین کنید. اگر ماینر، تراکنش شما را به بلاکی اضافه کند که کارمزد مبنای آن کمتر از سقف کارمزد تعیین شده از جانب شما است، شبکه بقیه کارمزد شما را برمی‌گرداند.

مهمترین ویژگی هارد فورک لندن

هارد فورک لندن ویژگی های متنوعی دارد که در دو پروپوزال فنی دقیق ارائه شده اند. این دو پروپوزال عبارتند از EIP-1559  و پروپوزال EIP-3238 که هر کدام به بررسی نکات مهم و ابعاد فنی این هارد فورک میپردازند.

اما برای ما استفاده کنندگان از شبکه جذاب اتریوم مهم‌ترین تغییر در کارمزد تراکنش‌ها صورت می‌پذیرد که شامل مکانیزم ضدتورمی جدید است. قبل از این، کاربران پیشنهاد خود را برای پرداخت کارمزد گس ارائه می‌دادند. ماینرها نیز بر اساس کارمزد پیشنهاد، به اولویت‌بندی تراکنش‌ها می‌پرداختند و از کارمزدها به عنوان پاداش افزودن تراکنش‌ها به بلاک استفاده می‌کردند. اکنون، با توجه به عرضه لندن، هر بلاک دارای کارمزد ثابت و مشخصی خواهد بود. این موضوع به شدت به ضرر ماینر ها است!

سخن آخر

آپدیت های جدید، همواره سبب ایجاد چالش های جدید در دنیای ارزهای دیجیتال هستند. اما وجود آپدیت ها امری مهم و ضروری است و بدون داشتن آپدیت های جدید، شبکه های قدیمی روز به روز ناکارآمد تر خواهند شد. امیدواریم در آینده ارزهای دیجیتال و در همین نزدیکی و پس از وقوع آپدیت لندن، شبکه اتریوم بار دیگر شگفتی های خود را به هواداران این ارز دیجیتال جذاب هدیه کند.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.