آنچه در این مقاله می خوانیم

هاوینگ بیتکوین چیست؟ چرا هاوینگ اتفاق می افتد و این موضوع چه تاثیری بر قیمت بیتکوین دارد؟ همه و همه را در این مقاله بخوانید!

هاوینگ بیتکوین و نصف شدن پاداش استخراج

هاوینگ بیتکوین و نصف شدن پاداش استخراج

زمان مطالعه: 4 دقیقه

23 خرداد 1400

تعریف هاوینگ بیتکوین

بیایید در همین ابتدا، نگاهی به مفهوم این کلمه بندازیم که گاهی به اشتباه “هالوینگ بیتکوین” نامیده میشود. Half به معنای نصف است. در کله Halving حرف F به V تبدیل شده است تا بتواند دنباله ی بعدی یعنی ing را کسب نماید.

Halving به معنای نصف شدن است. درواقع اگر بخواهیم از دیدگاه واژه شناسی به آن نگاه کنیم به معنای “موعد نصف شدن” است. زمانی که هاوینگ بیتکوین اتفاق می افتد، پاداش استخراج بیتکوین نصف میشود. این یعنی ذات Deflationary بودن بیتکوین (غیر تورمی بودن) همواره در حال وقوع است.

ایده و طراحی هاوینگ را به ساتوشی ناکاموتو نسبت می‌دهند. این طرح، نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین را به همراه دارد و برنامه‌ای از قبل چیده شده، برای سازماندهی استخراج است. هدف از ایجاد هاوینگ، کم کردن تورم بیت‌کوین و افزایش کمیابی آن است. هاوینگ بعد از هر 210000 بلاک اتفاق می‌افتد و موجبات استخراج بیت کوین‌ها تا سال 2140 و حتی پس از آن را فراهم می‌کند.

بطور کلی، طراحی این برنامه توسط ناکاموتو موجب شد تا پاداش‌های ناشی از استخراج بیت کوین، هر 4 سال نصف شود تا از این طریق کنترل عرضه و تقاضا امکان پذیر باشد.

هاوینگ بیتکوین و تأثیر آن در افزایش قیمت

نصف شدن پاداش ماینینگ، اتفاقی است که بوقوع پیوستن آن، تحت تاثیر قرار گرفتن ارزش بیت‌کوین را منجر می‌شود و این موضوع چندان غیر معمول نیست. با بررسی نوسان ارزش بیت‌کوین در اولین و دومین هاوینگ بیتکوین، می‌توان به اثبات این موضوع پرداخت. حال منتظر چهارمین رویداد نصف شدن پاداش استخراج بیت‌کوین هستیم که احتمالا در سال 2024 اتفاق خواهد افتاد. خیلی از کارشناسان تحت تاثیر عواملی مانند کاهش نرخ تولید و نزدیک‌شدن به طلا و کاهش عرضه‌ی بیت‌کوین و افزایش تقاضا برای بیت‌کوین، اعتقادشان این است که بیت‌کوین پس از گذر از این رویداد، روندی صعودی را در پیش خواهد گرفت.

تایید این ادعا، نیازمند رجوع به تاریخ هاوینگ‌های پیش از این است. طبق اشاراتی که به ذکر آن‌ها پرداختیم، اولین‌ نصف شدن پاداش بیت‌کوین، در نوامبر سال ۲۰۱۲ میلادی اتفاق افتاد که ثمره این اتفاق، رسیدن ارزش هر بیت‌کوین از 11 دلار به بیش از 1000 دلار بود. جولای‌ ۲۰۱۶، دومین مرتبه بود که شاهد نصف شدن پاداش مانینگ بودیم. نتیجه این اتفاق، رسیدن هر بیت‌کوین از ۶۵۰ دلار به بیش از ۲۰،۰۰۰ دلار در دسامبر ۲۰۱۷ بود. آخرین هاوینگ بیتکوین در سال 2021 اتفاق افتاد که در نتیجه آن، پاداش استخراج به 6 بیتکوین رسید.

طبق مواردی که درباره آن‌ها صحبت کردیم، نصف‌شدن پاداش ماینینگ نتایجی را با ما در میان می‌گذارد که مهم‌ترین آن، کم شدن میزان تولید بیت‌کوین جدید در شرایطی است که تقاضا افزایش یافته یا حداقل مانندگذشته ثابت مانده است.

خلاقیت ساتوشی ناکاموتو

تابحال به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر ماینرها با نصف‌شدن پاداش، انگیزه‌ای برای ماینینگ نداشته باشند و دستگاه‌های خود را خاموش کنند، چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا این سناریو بخاطر نصف شدن پاداش ماینینگ، به‌ضرر بیت‌کوین تمام نمی‌شود؟ انگار ساتوشی ناکاموتو به تمامی ابعاد و  فعالیت بیت‌کوین و شبکه‌ی بلاک‌چین فکر کرده است. به این سناریو یا هر سناریویی که دلتان می‌خواهد توجه کنید. اگر که ماینرها به هر دلیلی دستگاه‌های بیت‌کوین را خاموش کنند و این کار موجب کاهش تعداد ماینرها منجر شود، در این مرحله، سختی شبکه برخلاف همیشه کاهش می‌یابد و درنتیجه، ماینینگ بسیار راحت‌تر از پیش می‌شود.

تعریف کاهش سختی شبکه، بدین معنیست که ماینرها قادر هستند تا با بکارگیری نیروی پردازشی و صرف انرژی و هزینه‌ی کمتر، درآمدزایی کنند و همین موضوع ماینینگ را به‌صرفه می‌کند و القصه؛ سلامت و پویایی شبکه‌ی بیت‌کوین تضمین می‌شود.

اعتقاد بسیاری بر این است که بعد از نصف شدن پاداش معدن‌کاوی، بیت‌کوین روندی صعودی را در پیش پای خودش می‌بیند و تا انتهای سال ۲۰۲۱ احتمالا به رقم ۱۰۰،۰۰۰ دلار خواهد رسید.

این از طرفیست که در چندین ماه‌ اخیر، با شیوع ویروس کرونا بیت‌کوین رفتاری شبیه به شاخص‌های بورس پیدا کرد و این اتفاق باعث سقوط آن شد. در حالی که اعتقاد عده کثیری بر این بود که بیت‌کوین، توانایی حفظ سرمایه در مواقع بحرانی را دارد. باید منتظر ماند و دید که تا انتهای سال 2021 و یا اوایل سال 2022 بیتکوین چه رکورد قیمتی را از خود به جای خواهد گذاشت!

پاداش ماینرها پس از هاوینگ بیتکوین

بعد از نصف شدن پاداش ماینینگ، ماینرها در ازای هر بلوک، ۶/۲۵ بیت‌کوین به‌عنوان پاداش دریافت میکنند که این، نصف ۱۲/۵ بیت‌کوینی است که تا قبل از سومین هاوینگ دریافت میکرده‌اند.

بیت‌کوین در سال ۲۰۰۹ کار خود را آغاز کرد. در آن زمان، ماینرها به ازای هر بلوک، ۵۰ بیت‌کوین به‌عنوان جایزه می‌گرفتند. بیایید پاداش ماینینگ قبل از اولین halving را با قیمت امروز بیت‌کوین محاسبه کنیم. در صورت انجام این‌ کار، می‌بینیم که پاداش هر بلاک حدود نیم‌میلیون دلار می‌شود که رقم بسیار زیادی است؛ در حالی‌که در سال ۲۰۱۱، بیت‌کوین ابتدای مسیر بود و با ارزش مطابق با آن روز، پاداش هر بلوک ۳۱ دلار در می‌آمد.

زمان بندی هاوینگ

نصف شدن پاداش معدن‌کاوی اولین بار در نوامبر ۲۰۱۲ اتفاق افتاد که تا آن زمان ۱۰،۵۰۰،۰۰۰ بیت‌کوین استخراج شده بود. پس از افتادن این اتفاق، با کاهش پاداش معدن کاوی از ۵۰ بیت‌کوین به ۲۵ بیت‌کوین رو‌به‌رو شدیم. با تأییدشدن بلوک شماره‌ی چهارصدوبیست‌هزارم، نصف شدن پاداش برای دومین بار در ششم جولای‌ی ۲۰۱۶ اتفاق افتاد و پاداش معدن‌کاوی به ۱۲/۵ بیت‌کوین در ازای هر بلوک کاهش یافت. هاوینگ سوم در 11 ماه می سال 2020 (پارسال) اتفاق افتاد، پاداش ماینینگ را به ۶/۲۵ واحد کاهش داد.

هاوینگ چهارم چه زمانی اتفاق خواهد افتاد؟

با‌ ذکر این مطلب که تأیید هر بلوک در شبکه‌ی بلاکچین در مدت ۱۰ دقیقه انجام می‌شود، میتوان زمان نصف شدن پاداش ماینینگ را تقریبا پیش‌بینی‌ کرد.

براساس آخرین محاسبات، چهارمین هاوینگ بیتکوین احتمالا در سال 2024 اتفاق خواهد افتاد و پاداش معدن‌کاوی را به ۳/۱۲۵ بیت‌کوین به‌ازای هر بلوک کاهش می‌دهد.

هاوینگ در ارزهای دیگر

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که هاوینگ ارز دیجیتال تنها به بیت کوین اختصاص ندارد و به شکل‌های گوناگون در دیگر ارزها نیز انجام می‌شود.

به طور کلی ارزهای دیجیتالی که غیر تورمی هستند، به روش های گوناگونی دسترسی به کوین های جدید را محدود میکنند که از جمله آنها میتوان به توکن سوزی و هاوینگ اشاره کرد.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.