آنچه در این مقاله می خوانیم

رضا اردکانیان، وزیر نیرو، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی علت اصلی قطعی های برق هفته های اخیر را، افزایش دما و استخراج رمز ارز های دیجیتال عنوان نمود. او همچنین خبر داد که ۱۰ درصد از کل انرژی مصرفی برای استخراج رمزارزهای دیجیتال در دنیا، مربوط به ایران می باشد.

وزیر نیرو علت قطعی های اخیر برق را در مجلس اعلام کرد

وزیر نیرو علت قطعی های اخیر برق را در مجلس اعلام کرد

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

9 خرداد 1400

در هفته های اخیر، قطعی های سراسری و پراکنده ی برق در سراسر کشور؛ موجب وارد آمدن موج جدیدی از انتقادات به سوی دولت شد. بعد از این رویداد مقامات گوناگون دولتی، اظهار نظر های مختلف و ضد و نقیضی درباره ی علت این قطعی های گسترده کردند. که از شاخص ترین آنها می توان به خشکسالی، عدم اصلاح الگوی مصرف، فرسودگی شبکه ی برق کشور، موج گرما زودتر از موعد و… اشاره نمود.

تصویر بیت کوین و دکل برق

اضهارات رضا اردکانیان در صحن علنی مجلس

رضا اردکانیان، وزیر نیرو، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی علت اصلی قطعی های برق هفته های اخیر را، افزایش دما و استخراج رمز ارز های دیجیتال عنوان نمود. او در بخش دیگری از سخنان خود به این نکته اشاره داشت که بر اساس گزارش های مراجع جهانی، ۱۰ درصد از کل انرژی مصرفی برای استخراج رمز ارز های دیجیتال در دنیا، مربوط به ایران می باشد. او همچنین در بخش دیگری از سخنان خود اضهار کرد:((سال آبی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ که از اول مهر ماه گذشته آغاز شده است، از خشک‌ ترین سال‌ ها در ۵۰ سال اخیر بوده است. حجم مفید مخازن سدها که نیروگاه های برق آبی دارند؛ مشخص است. امسال حجم مفید ما نسبت به مدت مشابه پارسال، ۵۰ درصد کاهش یافته و همین موجب ۳۵۰۰ مگاوات کاهش ظرفیت برق شده است. اتفاق دوم گرمای زودرس است که زودتر گرم‌ شدن هوا موجب شده، هم دستگاه‌ های سرمایشی زودتر به کار بیفتند و هم نیروگاه‌ ها نیز توان خروجی کمتری تری داشته باشند؛ به نحوی که در روز ۲۹ اردیبهشت‌ ماه سال جاری ما به اوج مصرف ۵۳ هزار و ۸۰۰ مگاوات رسیدیم، در حالی که در سال گذشته این اوج مصرف در روز ۲۴ خردادماه و در سال‌ های گذشته، در یکم و نهم تیرماه اتفاق افتاد.))

ارتباط بین ماینر ها و قطعی های اخیر برق در ایران

وزیر نیرو صبح امروز یکشنبه، در پاسخ به نمایندگان مجلس، در صحن علنی اعلام کرد:((از تیرماه سال گذشته تا فروردین‌ ماه ۱۴۰۰ با کمک نیروی انتظامی روند کشف دستگاه‌ های رمز ارز غیر قانونی رو به افزایش است و ۱۷۵ هزار دستگاه ضبط شده است. بر اساس آخرین گزارش های مراجع جهانی، ۱۰ درصد انرژی مصرفی تولید رمز ارزها در کل جهان، مربوط به ایران است و این یعنی حداقل ۲۰۰۰ مگاوات صرف تولید رمزارز می‌شود، در حالی که مطابق با مصوبه هیات وزیران، آن تعدادی که مجوز گرفته‌اند، ۳۲۱ مگاوات بیشتر نیست. لذا انتظار میرود به زودی در این باره تدابیری با هماهنگی‌ دستگاه‌های مربوطه اندیشیده شود. ما دست مجلس شورای اسلامی را هم می‌بوسیم که این فعالیت‌ ها را نظام مند می‌کند و برای موارد خلاف مجازات‌هایی تعیین کند. برای هر بیت‌ کوین باید ۳۰۰ مگاوات ساعت انرژی مصرف شود یعنی برق شبانه روز ۳۰ هزار مسکن باید قطع شود که یک بیت‌ کوین تولید شود. من تردیدی ندارم که این کار درآمد ارزی ایجاد می‌کند؛ ولی ۳۲۱ مگاوات تولید مجاز است. ما باید این کار را نظام‌ مند کنیم که در شرایط گرما و کرونا این کار به شکل غیرمجاز توسعه پیدا نکند.))

گزارش شورای امنیت کشور و شورای عالی امنیت ملی در رابطه با علل قطعی برق

وزیر نیرو در ادامه ی صحبت های خود در مجلس اعلام کرد:((جمع‌بندی کمیته مربوطه توسط شورای امنیت کشور و همچنین شورای عالی امنیت ملی معطوف به این است که افزایش دما و استخراج رمز ارز ها علت اصلی خاموشی‌ ها هستند، که ان‌شاءالله با همکاری قوه قضاییه به این موضوع پرداخته خواهد شد. همچنین خشکسالی، کمبود آب در سد برای تولید برق و افزایش‌ دمای زود هنگام و استفاده از رمز ارز ها موجب شد تا برخلاف همه سال‌های گذشته، رشد مصرف‌ مان ۱۹ درصد باشد؛ یعنی اوج مصرف ما تا آخر اردیبهشت‌ سال جاری، نسبت به سال گذشته ۸۵۰۰ مگاوات افزایش یافت.))

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.