آنچه در این مقاله می خوانیم

هر زمان که از بلاچین اسمی برده می شود، تمام ذهن ها به سمت ارز های دیجیتال حرکت می کن. درست است که امنیت و عملکرد ارزهای دیجیتال بر بستر بلاکچین فراهم شده است اما امکاناتی که بلاکچین می تواند در اختیار جامعه بشریت قرار دهد، بسیار فراتر از ارزهای دیجیتال می باشد.

کاربرد بلاکچین در دنیا

کاربرد بلاکچین در دنیا

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

17 فروردین 1400

کاربرد های بلاکچین چیست؟

همانطور که در مقاله های قبل درباره ویژگی های بیتکوین و شبکه آن صحبت به میان آوردیم، بلاکچین که اولین بار با ظهور بیتکوین بعنوان شبکه ای ایمن معرفی شد، نه تنها در دنیای ارزهای دیجیتال بلکه در بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارد. درواقع ویژگی های منحصر بفرد بلاکچین که شاید مهمترین آن موضوع “رمزنگاری” (Data Encryption) است. تمام داده ها به بهترین و جذاب ترین روش در بلاکچین رمز نگاری میشوند و این موضوع میتواند امنیت شبکه را به صورت تصاعدی افزایش دهد.

درباره کاربرد های بلاکچین میتوان به موارد مختلفی اشاره نمود که در اینجا لیست کوتاهی در این زمینه فراهم کرده ایم.

کاربردهای بلاکچین در دنیای واقعی

 • توزیع و امنیت ارزهای دیجیتال
 • ساخت شبکه های امن تبادل اطلاعات
 • زیرساخت های مالی و بانکی
 • زیر ساخت های لجستیکی و حمل و نقل
 • زیر ساخت های بهداشتی
 • اینترنت اشیا (IOT)
 • بهینه سازی مصرف انرژی

بلاکچین در ارزهای دیجیتال

درباره کاربرد بلاکچین در دنیای ارزهای دیجیتال بارها و بارها شنیده ام. توزیع شدگی شبکه و اطلاعات (Distributed Network) ، امنیت فوق العاده بالای بلاکچین باتوجه به استفاده از پروتکل های رمزنگاری، حذف موضوع اعتماد در تبادلات مالی و امکان راه اندازی و گسترش شبکه های “بدون اعتماد” (Trustless Systems) ، حذف تمام واسطه ها برای انتقال مبالغ بزرگ و سنگین مالی، عدم نیاز به نهاد تایید کننده و یا انجام دهنده تراکنش ها، سخت بودن بیش از حد دستکاری شبکه، حذف پول کثیف و پول بدون وجاهت از سیستم های مالی و بسیاری از موارد دیگر موضوعاتی هستند که به دلیل استفاده از شبکه های مبتنی بر بلاکچین در ارزهای دیجیتال امکان پذیر شده اند.

این تازه اول راه است. دنیای بلاکچین دنیایی است که به سرعت در حال پیشرفت است و همواره میتوان انتظار ظهور تکنولوژی های جدید تر و بروزتر و با امکانات بیشتر را در این فضا داشت. امروز و با ظهور پدیده ای به نام بلاکچین بلاکچین ها (Blockchain of Blockchains) که نظیر آن را به سادگی در شبکه ی پولکادات میبینیم، فضایی جدید پیش روی این صنعت بزرگ ایجاد کرده است.

درباره بلاکچین بلاکچین ها و ویژگی های منحصر به فرد آن، به زودی و در مقاله ای جدید به طور مفصل توضیح خواهیم داد.

بلاکچین در دنیای پزشکی و درمان

هرکدام از ما، سوابق پزشکی منحصر به فرد خود را داریم. بسیاری از ما دارو مصرف میکنیم و از رژیم غذایی خاصی تبعیت میکنیم. این رژیم غذایی ممکن است در جهت افزایش یا کاهش وزن و یا حتی روشی برای درمان یک بیماری باشد. بلاکچین که شبکه ای ایمن و در دسترس است میتواند در دنیای سلامت و پزشکی به خوبی همراه ما باشد. پزشکان و بیماران میتوانند به سادگی و تحت شبکه به تبادل اطلاعات رمزنگاری شده و محرمانه با یکدیگر بپردازند. دیگر نیازی به نسخه های کاغذی و صف های طولانی برای دریافت دارو و یا تجهیزات نیست.

پزشکان و بیماران میتوانند با بهره گیری از کلید های خصوصی خود به سادگی تحت شبکه با یکدیگر در تعامل باشند و از این امکان در جهت بهینه سازی روابط میان خود استفاده کنند.

زیر ساخت های مالی و بانکی

ما در ایران زندگی میکنیم و بدون شک یکی از مهمترین دغدغه ها برای ما استفاده از سیستم های بانکی بین المللی است. بسیاری از ما بارها علاقمند بوده ایم که مبلغی پول را از حسابی از خارج از کشور برداشت کنیم و یا برای اعضای خانواده مان که بیرون از کشور زندگی میکنند مقداری پول ارسال/دریافت کنیم.  با توجه به شرایط موجود، متاسفانه همواره سیستم های مالی کشور، با تحریم های ظالمانه مورد هدف قرار گرفته اند. انتقال پول، بازگشایی حساب و بسیاری از موارد دیگر، موضوعاتی است که حالا برای ما ( و بسیاری از کشور های دیگر که تحت تحریم های ظالمانه هستند) به معضل تبدیل شده اند.

بلاکچین تحریم پذیر و دستور پذیر نیست.

به سادگی و با اتصال بانک های کشور به دنیای بلاکچین میتوان تمام مشکلات و موانع سر راه نظام بانکی را از میان برداشت. هیچ شخص و دولت و نهادی توانایی تحریم کردن بلاکچین و انتقال رمزنگاری شده دیتا در این شبکه ی پیشرفته را ندارد.

کافیست فرصت را غنیمت دانسته و در جهت رسیدن به این تکنولوژی و همگام سازی نیازهای صنعت بانکداری با این پدیده نوظهور کوشش نماییم.

در این صورت نه تحریم، نه قراردادهای یکطرفه از جانب دولت های متخاصم، نخواهد توانست کوچکترین مشکل و یا مانعی را در سر راه سیستم بانکداری ما ایجاد نماید.

قرارداد های هوشمند ، کاربرد بلاکچین در سیستم های تراست لس

قرارداد های هوشمند، قرارداد هایی هستند که برای از بین بردن “نیاز به اعتماد” در عقد قرارداد ایجاد شده اند.

قرارداد هوشمند نوعی کد برنامه نویسی شده است که پس از تکمیل و تایید در داخل بلاکچین قرار میگیرد و صرفا زمانی فعال میشود که مفاد نوشته شده در داخل قرارداد به طور دقیق رعایت شده باشند. اما اگر هنوز درباره قرارداد های هوشمند دچار شک و تردید هستید به مثال زیر توجه کنید:

 • مثال : فرض کنید من یک خانه کوچک دارم و قصد دارم آن را به شما اجاره بدهم. ما تصمیم میگیریم که موضوع اجاره کردن خانه و پرداخت حق اجاره را در قالب یک قرارداد هوشمند در شبکه بلاکچین به انجام رسانیم. قرارداد هوشمند توسط من (یا هر برنامه نویس دیگر) نوشته میشود و مثلا در داخل شبکه ترون (که شبکه ای مناسب برای قرارداد های هوشمند است) آپلود و ذخیره سازی میشود.
 • حالا طبق مفادی که در قرارداد با یکدیگر به توافق رسیده ایم، مادامی که شما هزینه اجاره خانه را در هرماه پرداخت کنید، کارت ورود شما به منزل مورد اجاره میتواند درب را برای شما باز کند.
 • از طرف دیگر، اگر من (بعنوان مالک) حقی را از شما تضییع کنم، هزینه ای که شما پرداخت کرده اید توسط قرارداد هوشمند بلوکه شده و تحویل من نخواهد شد.
 • بنابراین ما با داشتن یک قرارداد هوشمند اجاره منزل، هیچ نیازی به اعتماد به یکدیگر نداریم. زیرا تضمین ما برای ادامه قرارداد با یکدیگر رفتار قرارداد هوشمندی است که از قبل با یکدگیر توافق کرده و آن را در شبکه قرار داده ایم.

سخن آخر درباره کاربرد بلاکچین :

بلاکچین و تمام سیستم های نوظهوری که وجود خود را مرهون این تکنولوژی شگرف هستند، راهی نوین برای داشتن زندگی بهتر و ساده تر هستند. این تکنولوژی را میتوان فرصتی مناسب برای بهینه سازی سبک زندگی، نظام های مالی، نظام های صنعتی و بسیاری از موارد دیگر دانست.

ارزهای دیجیتال بعنوان اولین استفاده کنندگان از تکنولوژی بلاکچین و پادشاه آنها بیتکوین به سادگی و در گذر زمانی حدود 10 ساله، ثابت کرده اند که میتوان به سادگی و با آغوشی باز با تکنولوژی روز دنیا در این زمینه همگام شد.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.