آنچه در این مقاله می خوانیم

کوین اینترنت کامپیوتر و شبکه دفینیتی را بیشتر بشناسید و با تحلیل فاندامنتال آن آشنا شوید!

کوین اینترنت کامپیوتر چیست و چه آینده ای دارد؟

کوین اینترنت کامپیوتر چیست و چه آینده ای دارد؟

زمان مطالعه: 7 دقیقه

25 خرداد 1400

کوین اینترنت کامپیوتر یا دفینیتی، از آغاز تا امروز

همانطور که میدانید در اوایل سال 2021 کوین اینترنت کامپیوتر یا همان دفینیتی پس از بیش از 6 سال تلاش وارد بازار شد و توانست نظر عده زیادی از سرمایه گذاران را به خود جلب کند. این کوین شگفت انگیز که پروژه ساپورتر آن را میتوان یکی از جذاب ترین و جنجالی ترین پروژه های حال حاضر در دنیای ارزهای دیجیتال قلمداد کرد، بصورت “غیر متمرکز” عرضه شد. کاربران و سرمایه گذاران بسیار زیادی از ابتدای آفرینش این کوین (Genesis day) شروع به گمانی زنی درباره رشد سرسام آور آن نمودند و بدین ترتیب کوین اینترنت کامپیوتر توانست در همان ابتدای ورود به دنیای کریپتوکارنسی ها، از اقبال عمومی نسبتا مناسبی برخوردار شود.

اما در یکی دوماه اخیر و در پی ریزش یکباره بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتال، اینترنت کامپیوتر دچار تزلزل شد و ریزش جدی ای را تا 80 درصد تجربه کرد. این موضوع سبب ناراحتی سرمایه گذاران شد، و باعث شد تا صحبت های جدید درباره آن مطرح شود.

در این مقاله قصد داریم ضمن بررسی فاندامنتال و پروژه جذاب ICP ، به دلایل ریزش این کوین از زمان ICO تا کنون بپردازیم.

تحلیل فاندامنتال کوین اینترنت کامپیوتر یا دفینیتی

اینترنت کامپیوتر اولین پروژه ی غیر متمرکز بر بستر بلاکچین در دنیاست که بر روی سرعت اینترنت و فضای ذخیره‌سازی نامحدود کار می‌کند.

درواقع وایت پیپر این کوین که همان ICP است، با دیدگاه افزایش سرعت اینترنت و فضای ها ذخیره سازی داده ها طراحی شده است. این پروژه قرارداد های هوشمند (Smart Contract) را بهینه سازی و مقیاس پذیر کرده و برای برنامه نویسان این حوزه، فریم ورک های جذابی را آماده سازی نموده و گسترش میدهد.

با ارائه امکاناتی که اشاره کردیم، اینترنت کامپیوتر می‌تواند در زمینه ارائه نرم افزار انقلابی به پا کند و روش جدیدی برای Tokenize کردن سیستم‌های اینترنتی، پلتفرم‌های صنعتی، دیفای و سیستم های سنتی را بهبود بخشد.

این پروژه در اکتبر سال ۲۰۱۶ توسط دومینیک ویلیامز (Dominic Williams) بنیانگذاری شد و توجهات بسیاری از افراد جامعه ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرد. بنیاد DFINITY در مجموع توانست ۱۲۱ میلیون دلار از سرمایه گذارانی مانند اندرسن هوروویتز (Andreessen Horowitz)، پولی چین کپیتال (Polychain Capital)، SV Angel، Aspect Ventures، الکتریکال کپیتال (Electrical Capital)، ZeroEx، Scalar Capital و مولتی کوین کپیتال (Multicoin Capital)  جذب سرمایه کند.

ایر دراپ ICP  در سال 2018 انجام شد و بسیاری از افراد توانستند به راحتی کوین اینترنت کامپیوتر را در صرافی های بزرگ در اختیار بگیرند.

غیر متمرکز شدن کوین اینترنت کامپیوتر

در دسامبر سال ۲۰۲۰، سازمان DFINITY شبکه اصلی Internet Computer را راه اندازی کرد و مرحله آخر به سمت غیرمتمرکز بودن این پروتکل، در ۱۰ می ۲۰۲۱  راه اندازی شد و شبکه اینترنت کامپیوتر بر روی دامنه عمومی پیاده سازی شد. این مرحله بدین معناست که اینترنت اکنون به عنوان یک کامپیوتر جهانی غیرمتمرکز عمل می‌کند. تمام کدهای کامپیوتر اینترنت بر روی دامنه عمومی وجود دارند و کوین کاربردی ICP نیز به ده‌ها هزار کاربر، اجازه می‌دهد تا شبکه Internet Computer را کنترل و مدیریت کنند.

بنیان گذاران شبکه Dfinity

دومینیک ویلیامز بنیانگذار ارشد بنیاد DFINITY است.

آقای ویلیامز یک نظریه پرداز است و در زمینه ارزهای دیجیتال مدتی طولانی است که در حال فعالیت است. بسیاری از تکنولوژی های روز کریپتویی مانند تکنولوژی های مورد استفاده در الگوریتم های پیچیده اجماع، حاصل تلاش شبانه روزی این دانشمند برجسته و اندیشمند دانا است.

ویلیامز از کالج King لندن با رتبه اول در علوم کامپیوتری فارغ التحصیل شده است. این دانشمند نخبه که امروز در دنیای دفینیتی در حال فعالیت است، بسیاری از پروژه های دیفای را تاکنون رهبری کرده است و تعداد زیادی از تکنولوژی های مورد استفاده در کوین های جدید امروزی، مرهون دانش او هستند.

شبکه کوین اینترنت کامپیوتر چگونه رفتار میکند؟

اینترنت کامپیوتر هدفی بسیار بزرگ را دنبال میکند که آن هدف چیزی نیست جز گسترش هرچه بیشتر بر روی اینترنت عمومی در جهان. اگر از این منظر به این کوین جذاب بنگریم خواهیم دید که در صورت پیشرفت بیشتر این پروژه میتوان توان محاسباتی گسترده ای را از اینترنت کامپیوتر انتظار داشت.

راه حل اینترنت کامپیوتر برای مشکلات امروزه کاربری و بهره برداری از فضای وب، تکنولوژی کلید زنجیره   (Chain Key Technology)  است. این تکنولوژی، خود شامل فناوری‌های پیشرفته زیادی مانند اجماع Novel، تولید کلید توزیع شده غیرتعاملی (NI-DKG)، سیستم شبکه عصبی (NNS)، هویت اینترنتی و غیره است. سیستم شبکه عصبی بدین معناست که شبکه‌ها همانند شبکه‌های عصبی در این پروتکل پخش می‌شوند و محاسبات را انجام می‌دهند.

کلید زنجیره درواقع یک فناوری بسیار جذاب و پیچیده است که نود ها (یا گره ها) ی مربوط به بخش های مختلف اینترنت را با یک الگوریتم خاص به یکدیگر متصل مینماید. این فناوری میتواند کاربردی بسیار شگرف در علوم رایانه، علوم هوافضا و از همه مهمتر در علوم مبتنی بر اقتصاد و دارایی داشته باشد.

فاکتور سرعت در کوین اینترنت کامپیوتر

اینترنت کامپیوتر و به طور کلی شبکه دفینیتی راه حلی جامع را برای افزایش سرعت در اختیار علاقمندان قرار میدهد. به همین دلیل است که در بررسی های اولیه وایت پیپر، بسیاری از سرمایه گذاران بالقوه به سرمایه گذاران بالفعل بدل شده و از این پروژه به صورت وسیع حمایت کردند.

یادمان نرود که کوین اینترنت کامپیوتر با تیکر ICP از معدود کوین هایی بود که با فاکتور تولید نامشصخ با قیمتی بسیار بالا ICO شد و این خود گواهی بر جذابیت پروژه است. البته پس از ICO که به گفته کارشناسان با مقداری هیجان همراه بوده است، ارزش این کوین تا حد زیادی تحت تاثیر ریزش بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفت . اما به طور کلی باید گفت تکنولوژی کلید زنجیره به این شبکه اجازه می‌دهد تا با سرعت وب اجرا شود؛ دستورهای کوئری در عرض چند میلی ثانیه اجرا می‌شوند و دستورهای آپدیت، در عرض ۱ الی ۲ ثانیه انجام می‌شوند. مهم‌تر از همه این که در ابتدای راه اندازی شبکه اصلی، اینترنت کامپیوتر در هر ثانیه ۲.۵ بلاک تولید می‌کند و سپس کم کم به ۱۰.۳ تا ۱۰۰۰ بلاک در هر ثانیه در انتهای سال جاری میلادی می‌رسد.

آینده کوین ICP

ICP را میتوان همچون کوین های مانند اتریوم، گاه ترون و گاه حتی پولکادات مورد بررسی قرار داد. واقعیت این است که آینده یک کوین (البته بجز بیتکوین) ارتباط مستقیمی با نحوه عملکرد مدیران آن پروژه خواهد داشت. اما همانطور که دیدگاه ها برای اتریوم مثبت است، کوین اینترنت کامپیوتر نیز از این دیدگاه مستثنا نخواهد بود.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.