آنچه در این مقاله می خوانیم

شیبا اینو یا دوج کوین کیلر، مدتی است که بعنوان یک کوین بر سر زبانها افتاده است. در این مقاله به بررسی این کوین میپردازیم.

کوین شیبا اینو چیست

کوین شیبا اینو چیست

زمان مطالعه: 6 دقیقه

21 تیر 1400

وقتی اولین میم کوین به بازار عرضه شد، هدف از ارائه چنین طرحی شوخی ای بیش نبود. اما آن شوخی آنقدر جذاب بود که هیچکس باور نمیکرد. حالا مارکت کپ یکی از معروف ترین میم کوین ها بیش از چند میلیون دلار است. اما کوین شیبا چیست و با چه ایده ای تولید شده است. قرار است شیبا و پروژه کوین شیبا اینو چه مشکلی را حل کند و در کجا و به چه ترتیب کاربرد داشته باشد. برای دانستن تمام این موارد، پیشنهاد میکنیم این مقاله را از دست ندهید.

کوین شیبا چیست؟

همانطور که میدانید شیبا اینو نام یک نژاد از سگ است که تصویر آن را در پایین این نوشته ملاحظه میکنید. شیبا اینو درست همانطور که از نام آن پیداست ارتباطی تنگاتنگ با دوج کوین دارد که اولین میم کوین رسمی در بازار ارزهای دیجیتال است. کوین شیبا خود را رغیب اصلی دوج کوین دانسته و ادعا میکند با دوج کوین در حال رقابت است. اما اگر نظر کارشناسان را بخواهید، پروژه ای به نام پروژه ی کوین شیبا اینو بعنوان یک رقیب برای دوج کوین، کمی نخ نماست. این رقابت بیشتر شبیه به یک مارکت دست چندم است تا یک رقابت واقعی. درواقع چه برای کوین شیبا اینو و چه برای دوج کوین (که هردو تهی از ارزش واقعی هستند) این موضوع عالی است که بتواند رقیبی داشته باشد که همواره بازار خرید و فروش را گرم نگه دارد.

تصویری از سگ شیبا اینو

این رقیب خواه خود را کوین شیبا اینو بنامد یا دوج کوین کیلر، فرقی ندارد. مهم گرم ماندن بازار است. پروژه دوج کوین در اوایل سال 2021 با لیست شدن در صرافی های بزرگ و با حمایت های عجیب و غریب ایلان ماسک، به اوج قیمتی خود رسید. چرا نباید کوینی به نام کوین شیبا اینو به رقابت برخیزد و ادعای دوج کوین کیلر بودن را در دنیا گسترش ندهد؟

خالق ارز دیجیتال شیبا، به تقلید از بنیانگذاران بیت کوین و دوج کوین، خود را با نام مستعار ریوشی معرفی کرد. معرفی ارز شیبا هم به پارسال بر می گردد. جایی که ریوشی در یک پست وبلاگی از پدید آمدن ارزی جدید به نام شیبا خبر داد.

رشد قیمت ارز شیبا

فرقی ندارد، شیبا یا دوج، هر دو بی ارزش بودند تا زمانی که فرد یا افرادی به حمایت بی دلیل و گاه با دلایل احمقانه از آنها پرداختند. مدت زیادی طول نکشید که شیبا با رشدی سرسام آور وارد مارکت اصلی ارزهای دیجیتال شد و شانس آن را یافت که سرمایه گذاران زیادی آن را در سبد میان مدت و کوتاه مدت ارزهای دیجیتال خود بیابند.

شیبا در ابتدای عرضه، قیمت چندانی نداشت. پس از مدتی، ظرف زمانی فوق العاده کوتاه، قیمت این ارز تقریباً 600 برابر شد! این اتفاق، طی دو موج صعودی 60 برابری و 10 برابری به فاصلۀ یک ماه رقم خورد. یعنی اگر اوایل امسال، 1 میلیون تومان شیبا می خریدید، اکنون بیش از 600 میلیون سود نصیب تان می شد! این ارقام باورنکردنی هستند و سبب شده اند که افراد بسیار زیادی به سمت این ارز دیجیتال جذب شوند.

دوج کیلر (قاتل دوج کوین)

در سایت اختصاصی شیبا، برای معرفی این ارز از لقب جالبی استفاده شده است. قاتل دوج کوین! توسعه دهندگان شیبا اعتقاد دارند که رشد قیمتی این ارز ادامه خواهد داشت. تا حدی که حتی بتواند به ارزش دوج کوین برسد! البته این ادعا روی کاغذ کمی دور از ذهن به نظر می رسد.

اما آنچه قدرت و ارزش یک کوین یا توکن را شکل میدهد، نوع عرضه و نوع تقاضا برای آن کوین است. درواقع کوین های تورمی (درست مانند دوج کوین) هیچگاه نخواهند توانست در بازه بلند مدت ذخیره ارزش به حساب بیایند.

 از طرفی این ارز هیچ کاربرد خاصی ندارد و تنها به صورت یک توکن   ERC-20 در شبکه بلاکچین اتریوم خرید و فروش می شود. مقدار عرضۀ بسیار بالای آن هم نوید تورّم در یک بازۀ بلند مدّت را می دهد. اما چیزی که اهمیت دارد، این است که تقاضا برای آن روز به روز بیشتر می شود. همین مورد می تواند یک دلیل کافی برای رشد قیمت کوتاه مدّت شیبا باشد.

خرید کوین شیبا اینو

 شیبا اینو تا مدتی قبل فقط در یک یا دو صرافی ارز دیجیتال آنهم ناشناس لیست شده بود. یکی از همین صرافی ها در مدت کوتاهی که شیبا را لیست کرد، متاسفانه مورد حمله هکر ها قرار گرفت و برای مدت طولانی 3 هفته ای تعطیل شد. اما در حال حاضر با توجه به افزایش تقاضاها برای خرید و فروش کوین شیبا، صرافی های متعددی از حمله کوینکس و بایننس این ارز دیجیتال را لیست کرده اند و به معامله گران اجازه میدهند تا به راحتی به خرید و فروش آن مشغول باشند.

اما برای خرید کوین شیبا اینو میبایست 3 نکته مهم را مد نظر قرار داد:

  1. میم کوین ها عموما برای سرمایه گذاری بلند مدت، ریسک بسیار زیادی را میطلبند و نمیتوان به سادگی آنها را حتی در سبد سرمایه گذاری میان مدت جای داد. به همین منظور پیشنهاد میگردد که در صورتی که علاقمند به خرید کوین شیبا هستید، حتما آن را در سبد سرمایه گذاری کوتاه مدت خود (برای ترید) قرار دهید و از کسب سود با آن لذت ببرید.
  2. کیف پول های مربوط به کوین شیبا اینو، خیلی زیاد نیستند. البته اگر از کیف پولهای سردی مانند لجر استفاده میکنید، با توجه به اینکه این کوین یک توکن ERC-20 است، میتوانید آن را مستقیما در اکانت اتریوم خود مدیریت و ذخیره نمایید.
  3. شیبا اینو، دوج کوین کیلر یا هر اسمی که کوین شیبا را با آن بنامیم، چیزی جز یک میم کوین نیست. میم کوین ها از وایت پیپر های خوبی برخوردار نیستند (اصلا وایت پیپر ندارند) و نمیتوان بر روی پروژه های مادر این کوین های میم حساب باز کرد. پس اگر اقدام به خرید کوین های نظیر کوین شیبا یا دوج کوین میکنید، بدانید که بر روی سهمی سرمایه گذاری نموده اید که نیازمند توجه و دقت بی نهایت به شرایط فاندامنتال بازار است.
کوین شیبا چه زمانی به بازار معرفی شد؟

شیبا در سال 2021 به بازار معرفی شد.

کوین شیبا در زمان ICO چه قیمتی داشت؟

شیبا در زمان عرضه اولیه، قیمتی معادل صفر تومان داشت. (بسیار ناچیز)

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.