آنچه در این مقاله می خوانیم

همانطور که همه ی مردم برای نگهداری پول های خود از سیستم های مختلفی مانند بانک استفاده می کنند، برای نگهداری از ارز های دیجیتال نیز نیاز به پلتفرم ها و امکانات مخصوصی وجود دارد که به آنها والت (Wallet) گفته می شود.

کیف پول ارزهای دیجیتال چیست + انواع کیف پول ها ارز رمز ارز ها

کیف پول ارزهای دیجیتال چیست + انواع کیف پول ها ارز رمز ارز ها

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

21 فروردین 1400

آشنایی با کیف پول ارزهای دیجیتال

خیلی ساده باید گفت درست همانگونه که در بانک حساب داریم و افراد میتوانند به راحتی و با وارد کردن یک شماره کارت در کمترین زمان برای ما پول انتقال دهند، در دنیای ارزهای دیجیتال نیز حساب بانکی ما همان کیف پول های ما هستند که شماره مخصوص به خود را دارند و افراد با وارد کردن آن شماره که به آن “کلید عمومی” میگوییم، میتوانند برای ما پول واریز کنند.

اما با اندکی تفاوت!

دنیای ارزهای دیجیتال بسیار شفاف تر از دنیای بانک های مرکزی است. ارزهای دیجیتال غیر مرکزی یا دیسنترالایز اداره می شوند و اکثر بلاکچین های ارزهای دیجیتال (مانند بیتکوین) شفاف هستند. به این مفهوم که میتوان به سادگی و از طریق کاوشگران بلاکچین یا بلاکچین اکسپلورر ها نگاهی به داخل آنها انداخت و تراکنش ها را بررسی کرد.

چطور کیف پول ارزهای دیجیتال داشته باشیم؟

کیف پول ارزهای دیجیتال انواع مختلفی دارد که اگر بخواهیم خیلی ساده آنها را نام ببریم باید بگوییم که کیف پول ها بر دو نوع اند:

  • کیف پول ارزهای دیجیتال سخت افزاری
  • کیف پول ارزهای دیجیتال نرم افزاری

بیایید فرض کنیم که شما علاقه مندید که یک کیف پول نرم افزاری را راه اندازی کنید. برای این کار کافیست به یکی از App Store های معتبر مانند Google Play بروید. در آنجا نام یکی از والت های مناسب مانند Trust Wallet را جستجو کنید.

توجه شود که حتما دانلود کیف پول نرم افزاری را، از اپ استور های معتبر و رسمی انجام دهید.

تراست والت را دانلود نموده و روی گوشی تلفن همراه خود نصب کنید. پس از نصب برای راه اندازی اولیه کیف پول، تراست والت به شما 24 کلمه امنیتی را خواهد داد که لازم است این 24 کلمه را بر روی کاغذ نوشته و در جایی امن نگهداری کنید که جز شما هیچکس از محل آن اطلاع نداشته باشد.

با یادداشت کردن 24 کلمه داده شده (که کلمات بازیابی کیف پول شما هستند) شما وارد محیط تراست والت میشوید. تبریک میگوییم. شما یک والت ارز دیجیتال را به راحتی نصب و راه اندازی کردید. حالا وقت آن رسیده که کمی ارز دیجیتال خریداری کرده و داخل این کیف پول بریزید!

انواع کیف پول ارزهای دیجیتال

قبل از آنکه بخواهیم انواع کیف پول ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم، لازم است چند اصطلاح فنی را باهم مرور کنیم:

کلید خصوصی چیست؟

کلید خصوصی یک عدد تصادفی ۲۵۶ بیتی است. به عبارتی اگر یک سکه را ۲۵۶ بار پرتاب کنید بطوریکه شیر را ۰ و خط را ۱ در نظر بگیرید و تمامی نتایج پرتاب را به ترتیب کنار هم قرار دهید، یک عدد تصادفی ۲۵۶ بیتی تولید کرده‌اید که همان کلید خصوصی است. کلید خصوصی مهمترین دارایی شما در دنیای ارزهای دیجیتال است. بعبارت دیگر کلید خصوصی شما (که لازم نیست آن را حفظ باشید و فقط کافیست آن را در جایی مناسب و به دور از دیگران نگهداری کنید) تامین کننده امنیت دارایی های شماست. مادامی که فردی به کلید های خصوصی شما در دنیای ارزهای دیجیتال دسترسی نداشته باشد، والت شما امن است و هیچکس امکان نفوذ به آن را نخواهد داشت.

کلید عمومی چیست؟

کلید عمومی یک کد عمومی است که می توانید حتی آن را به دیگران بدهید. آدرس های بیتکوین شما از ترکیب کلید عمومی شما با توابع هش یکطرفه ایجاد میشوند. به گونه ای که با برعکس کردن روند تولید آدرس های بیتکوین نمیتوانید به کلید عمومی برسید.

نکته: این مهمترین نکته درباره HD Wallet ها است که در آینده درباره آنها توضیحاتی ارائه خواهیم کرد.

آدرس کیف پول چیست؟

کیف پول ها وظیفه نگهداری و صیانت از کلید های خصوصی دارایی های دیجیتال شما را دارند. همچنین کیف پول ارزهای دیجیتال کلید عمومی شما را تولید کرده و از روی آن آدرس های متفاوت برای شما میسازند.

گیج شده اید نه؟

قطعا اگر اولین بار است که درباره این موضوعات میخوانید تا اینجا درباره کلید عمومی و کلید خصوصی و آدرس به کلی گیج و سردرگم شده اید. اما نکته مهم اینجاست که اصلا نیازی نیست که بصورت فنی و دقیق درباره این موضوعات بدانید. تنها چیزی که باید بدانید این است که امنیت کلمات بازیابی کیف پولتان را حفظ کنید. همین.

بقیه کارها توسط خود کیف پول شما انجام خواهد شد.

کیف پول ارزهای دیجیتال بر 3 نوع هستند:

Hot wallet

هات والت ها یا کیف پول های گرم کیف پول هایی هستند که بصورت نرم افزاری بر روی گوشی و یا لپتاپ شما نصب شده و از کلید های خصوصی شما محافظت می کنند. هات والت ها میتوانند تعداد زیادی کوین و توکن دیجیتال را در خود نگهداری کرده و برای انتقال کوین ها آدرس های کیف پول متفاوت تولید کنند. یکی از مهمترین خطرات استفاده کردن از Hot wallet ها امکان هک شدن آنها و لو رفتن اطلاعات و کلید های خصوصی است که میتواند به سادگی منجر به ارز دست رفتن منابع مالی شما شود. بنابراین بهتر است از اینگونه کیف پول ارزهای دیجیتال برای نگهداری تعداد بسیار زیادی بیتکوین (و بطور کلی منابع زیاد مالی) استفاده نکرد چرا که برای حجم زیادی پول، منطقی تر خواهد بود که به امنیت اهمیت بیشتری داشته باشد.

Cold Wallet

اینگونه والت ها قطعات سخت افزاری به اندازه و کاملا مشابه یک فلش دیسک کوچک هستند که درست همانند والت های دیگر، وظیفه مدیریت و کنترل کلید های خصوصی را بر عهده دارند. تفاوت این کیف پول ها با کیف پول های Hot wallet این است که به اینترنت متصل نیستند و در معرض حملات نرم افزاری مانند هک قرار نمیگیرند. بنابراین برای مدیریت سرمایه ها در مقیاس های بزرگ تر می بایست حتما از کیف پول های سخت افزاری که امکان هک شدن کمتری دارند استفاده کرد.

Paper wallet

اینگونه کیف پول ارزهای دیجیتال که تقریبا استفاده از آنها مدتی است که منسوخ شده است چیزی نیستند جز یک ورق کاغذ که می بایست تمام اطلاعات نظیر کلید عمومی و خصوصی و میزان دارایی و آدرس های خود را در آنها نوشته و نگهداری کنید. با اینکه این روش منسوخ شده است اما روشی به شدت ایمن برای نگهداری دارایی های دیجیتال است.

سخن آخر :

کیف پول ارزهای دیجیتال موضوعی بسیار وسیع با جزییات زیاد است و برای دانستن درباره آنها لازم است که منابع متعددی مورد بررسی قرار گیرند. اما برای شما، اگر که قصدتان تنها استفاده از این کیف پول ها است و کاری به توسعه آنها ندارید، تنها چیزی که مهم است این است که کیف پول های مناسب و ایمن در دنیای کریپتوکارنسی ها را شناخته و روش کار کردن با آنها را یاد بگیرید.

معرفی بهترین کیف پول ارزهای دیجیتال در سال 2021

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.