آنچه در این مقاله می خوانیم

امروز دقیقا یازدهمین سالگرد خرید دو عدد پیتزا با پرداخت ۱۰ هزار بیت کوین می باشد که از همین رو نگاهی به این معامله ی میلیارد دلاری بیاندازیم. این معامله در می سال ۲۰۱۰ در انجمن اجتماعی بیت کوین تاک اتفاق افتاد.

یازدهمین سالگرد خرید پیتزای میلیاردی با بیت کوین!

یازدهمین سالگرد خرید پیتزای میلیاردی با بیت کوین!

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

9 خرداد 1400

دقيقا یازده سال پیش یعنی در ۱۸ می سال ۲۰۱۰ شخص به نام لازلو هانیچ که یکی از کاربران شبکه ی اجتماع بیت کوین با نام کوین‌تاک بود؛ در پستی در همین شبه اعلام کرد که حاضر است برای ۲ عدد پیتزای خانواده بزرگ مبلغ ۱۰ هزار بیت کوین پرداخت نماید. یکی از کاربران این شبکه ی اجتماعی با دیدن این درخواست لازلو در جواب او گفته بود:((فقط ۱۰ هزار بیت کوین؟ این خیلی مبلغ کمی است. برای بدست آوردن پیتزای مجانی موفق باشی.)).

تصویر بیت کوین روی پیتزا

ارزش بیت کوین در می سال ۲۰۱۰ و امروز

قیمت بیت کوین درمی ۲۰۱۰ در حدود ۰.۰۰۴ دلار به ازای هر واحد بود. یعنی قیمت ۱۰ هزار بیت کوین چیزی در حدود ۴۱ دلار می شد. اما امروز ارزش هر بیت کوین در حدود ۳۶ هزار دلار است؛ یعنی ارزش ۱۰ هزار بیت کوین امروز حدود ۳۶۰ میلیون دلار می باشد. که امروز با این مبلغ می توان بیشتر از ۲ پیتزا خرید یعنی چیزی در حدود چندین شعبه ی بزرگ پیتزا فروشی در سراسر ایالات متحده آمریکا.

سر انجام معامله ی پیتزای بیت کوینی

لازلو سرانجام بعد از چندین روز موفق شد شخصی به نام جرمی استردیونت را راضی به انجام این معامله ی عجیب نماید. جرمی استردیونت که با نام مستعار جرسوس توانسته بود در ازای تنها دو پیتزا ثروتی بی نظیر را به دست آورد؛ به اندازه ی کافی صبر به خرج نمی دهد و با رسیدن قیمت این بیت کوین ها به چند صد دلار آنها را به شخص دیگری می فروشد. این تنها یکی از نمونه های معامله عجیب بیت کوین بود. درست چند ماه بعد یعنی در نوامبر سال ۲۰۱۰ ارزش این تعداد از بیت کوین به ۱۸ هزار دلار رسید. شاید اگر لازلو هانیچ اون روز قید خوردن پیتزا را می زد و کمی صبر به خرج می داد؛ امروز یکی از بزرگترین پیتزا فروشی های زنجیره ای در کل ایالات متحده آمریکا برای او می بود.

به این مقاله امتیاز دهید.

امتیاز این مقاله:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.